646930-2026 - Wettbewerb
Ungarn – Planungsleistungen im Bauwesen – Tervezés és tervezői művezetés TOP_PLUSZ-1.3.2-23
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tervezés és tervezői művezetés TOP_PLUSZ-1.3.2-23
Beschreibung: 1. A TOP_PLUSZ-1.3.2-23 kódszámú, Fenntartható városfejlesztés című felhívás (a továbbiakban: Belváros) I. Élhető települések tevékenységcsoport C) Közösségi, kulturális, sportolási infrastruktúra, IKT és okos települési fejlesztések II. Közösségi célú tevékenységek a) 100 %-os önkormányzati tulajdonban lévő terek, közterületek burkolatának felújítása, rekonstrukciója, építése, beleértve a meglévő építmények, burkolatok bontását, szükséges közművek kiváltását, földbe helyezését, új közlekedési és térburkolatok építését, közvilágítás korszerűsítését, kiépítését, utcabútorok elhelyezését, növényzet telepítést, extenzív zöldfalak, vízfelületek kialakítását tárgyú projektcél került kiválasztásra a projekt megvalósítása során. A fejlesztési cél: - járda és az útpálya azonos szintre történő emelése (faltól falig); - az érintett közterületek burkolatcseréje bontható burkolat megoldással; - zöldfelület növelése; - a Táncsics M. utca – Kossuth utca teresedésénél található Szarka Géza téren a „Táncosnő szobra” körül zöldfelület kialakítása; - a Kossuth utca 9-15. szám alatti ingatlanok előtt található három fa (egy közülük védett) megtartása; - csapadékelvezető rendszer rekonstrukciója, korszerűsítése. 2. A TOP_PLUSZ-1.3.2-23 kódszámú, Fenntartható városfejlesztés című felhívás „Pozsonyi út belterületi útfejlesztés Öreghegy városrész kiszolgálására” c. projekt keretén belül a beruházás átfogó célja Székesfehérvár, Öreghegy településrészen található Pozsonyi út felújítása, a burkolat cseréje és szükség szerint az alépítmények megerősítése, továbbá a gyalogos közlekedés biztonságosabbá tétele érdekében a járdaburkolat cseréje. A projekt előkészítés során a kerékpáros közlekedés kialakításának lehetősége is vizsgálatra kerül. A fejlesztési terület a Pozsonyi út Fiskális út és Zsolnai utca közötti szakasza. A fejlesztési cél: - Útburkolat felújítása (aszfaltburkolat csere, bizonyos szakaszokon teljes pályaszerkezet csere, szükség esetén talajcsere) - Az útpálya teljes hosszán a járda felújítása (térkő burkolattal), gyalogos-átkelőhelyek tervezése azokon a helyeken, ahol nem biztosítható mindkét oldalon járda - Kerékpáros nyomok, -nyitott sáv kialakítás lehetőségének vizsgálata, a kerékpározhatósági szempontok minél szélesebb körű érvényesítése érdekében - Az autóbuszöblök hosszának felülvizsgálata, amennyiben szükséges, úgy azok korrekciója (bazaltbeton burkolattal) - Előzetes felmérések alapján kettő új gyalogos-átkelőhely tervezése a közvilágítás lokális korszerűsítésével együtt. - Csapadékcsatorna felújításának megtervezése - amennyiben szükséges 3. Rácbánya Székesfehérvár Ráchegy városrészén található, az Apatini utcáról megközelíthető terület. Székesfehérvár különleges zöldterülete, ahol a Velencei-hegység gránit fő kőzetanyagának legnyugatibb része látható. Teljes területével egy közel 5 hektáros rekultivált gránitmurva bányagödör, geológiai szempontból kiemelkedő érték, melyből 3 ha önkormányzati tulajdon képezi a fejlesztés tárgyát. A területet családi házas lakóövezet határolja, megközelítése szilárd burkolatú úton lehetséges. TOP_PLUSZ-1.3.2-23-SF1-2025-00002 azonosító számú, a „Természet-megőrzési terület élőhelykezelési beavatkozásai a biodiverzitás megőrzése céljából Székesfehérváron” tárgyú projekthez kapcsolódó koncepció és kiviteli tervek elkészítése. A fejlesztéssel érintett – Székesfehérvár város közigazgatási területén fekvő ingatlanok – 8000 Székesfehérvár, Apatini utca 19., 9524 helyrajzi szám (fő helyszín), 8000 Székesfehérvár, Apatini utca 21., 9528/1 helyrajzi szám.
Interne Kennung: EKR000857152025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Belváros fejlesztése
Beschreibung: A fejlesztéssel érintett megvalósítási helyszínek védett régészeti lelőhelynek minősülnek, így régészeti megfigyeléssel érintett területek. A fejlesztéssel érintett utcák – a Kossuth utca – Táncsics M. utca – Vasvári P. utca által lefedett útszakaszok által határolt terület – a Helyi Építési Szabályzatról szóló 17/2019. (VII.12.) önkormányzati rendelet értelmében a történelmi belvárosban (a továbbiakban: Belváros), KÖu jelű közlekedési és közműelhelyezési terület övezetben találhatóak. Tervezéssel érintett helyszínek: 8000 Székesfehérvár, Kossuth utca, 383 helyrajzi szám (fő helyszín) 8000 Székesfehérvár, Táncsics M. utca, 398 helyrajzi szám 8000 Székesfehérvár, Vasvári P. utca, 388 helyrajzi szám Fejlesztendő terület nagysága: Kossuth utca (383 hrsz.) – 3195 m2 Vasvári Pál utca (388 hrsz.) – 235 m2 Táncsics M. utca (398 hrsz.) – 870 m2 Összesen: 4300 m2 A nyomvonal hossza: 370 méter. Érintett kilométerszelvények: nem releváns A nyomvonalas létesítmény tervezett átlagos szélessége 12,2 méter. Tervezési feladatok: - a tervezés során a TOP_PLUSZ-1.3.2-23 kódszámú Fenntartható városfejlesztés című Felhívásban előírtak szerint, különös tekintettel a Felhívás 2.1.1.I. Az élhető települések tevékenységcsoport C) főtevékenység II. Közösségi célú tevékenységekhez kapcsolódó feltételek, elvárások címben foglaltakra figyelemmel kell eljárni. - tervezés során figyelemmel kell lenni a Történelmi Belváros Közterület-alakítási tervében /KAT/ foglaltakra. elérhetősége: https://www.szekesfehervar.hu/koncepciok_-strategiak?parent=196 - a tervezés során figyelembe kell venni a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ által elkészített Egyszerűsített Előzetes Régészeti Dokumentációban foglaltakat, valamint a Zöldinfrastruktúra Tervzsűri első körös véleményében foglaltakat; - Fejér Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztállyal, a Szent István Király Múzeummal történő előzetes egyeztetés, folyamatos együttműködés; - költségvetés készítése során a tételes költségvetési kiírást az állami építési beruházások rendjéről szóló 2023. évi LXIX. törvény (a továbbiakban: Ábtv.) 19. § (5) bekezdése alapán az egységes alkalmazni rendelt költségvetési tételrendszerben szükséges elkészíteni (az ennek alkalmazására szolgáló dokumentum elérhető az alábbi honlapon: https://beruhazas.gov.hu/bim-portal/klasszifikacio/tetelrendek-es-tetel-leirasok-katalogusa); - a lakossági egyeztetés(ek)en, vezetői tervismertetőkön való részvétel; - részvétel a Zöldinfrastruktúra Tervzsűri (ZIT) második körös egyeztetésén; - az érintett közművek üzemeltetőivel előzetes egyeztetés a feltehető kiváltásokról, azok meghatározása; a tervek e-közmű egyeztetése, a szükséges közműnyilatkozatok beszerzése; - a kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárásban történő részvétel, különösen az esetlegesen felmerülő kiegészítő tájékoztatások megválaszolása; - ellátja továbbá az Ábtv. és a vonatkozó jogszabályok, végrehajtási rendeletek rendelkezéseiben foglalt feladatokat; - tervezői művezetés szolgáltatás ellátása (legfeljebb 10 alkalom) a kivitelezés teljes időtartama alatt; - Geodéziai felmérés területrészenként, szükséges pontsűrűséggel - vizsgálni szükséges a meglévő növényállomány állapotát, a Kossuth utcában található 3 fa környezetében a burkolatlan felület növelését, nagyobb, biodiverz, többszintes zöldfelület kialakításának lehetőségét, - a Táncosnő-szobor körüli burkolt tér zöldfelületekkel történő megbontását, - árnyékoló növényrendszerek kiépítésének lehetőségét, - tervezés során javasolt őshonos, várostűrő növények telepítése, változatos fajösszetételű, adaptív társulások létrehozása, - a tervezés során a „A természetes élővilág megőrzése szempontjából jelentős kockázatot hordozó, így a fejlesztések keretében nem telepíthető idegenhonos inváziós növényfajok listái” című segédletben foglaltakra figyelemmel kell lenni, a települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről szóló 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet 2. számú mellékletben szereplő inváziós fajú fás szárú növények betervezése nem megengedett, - tervezés során az MSZ 12042:2023 (Fák védelme építési területeken), valamint az MSZ 12172:2019 (Díszfák és díszcserjék ültetése települések közterületein) szabványok előírásaira, továbbá a települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről szóló 282/2024. (IX. 30.) Korm. rendeletre figyelemmel kell lenni - köztéri berendezések bővítése - csapadékelvezető rendszer teljes rekonstrukciója - a vízvisszatartás megoldása, zöldfelületekre történő vezetése és ehhez méretezett locsolórendszer tervezése - többletcsapadékvíz elvezetés megoldása - a fejlesztéssel érintett szakaszokon térfigyelő kamerarendszer kialakítása, telepítése; - a végleges burkolati és zöldterületi tervekhez szabványos közvilágítás tervezése, melynek során a fényszennyezés negatív hatásainak minimalizálása érdekében alkalmazni szükséges a vonatkozó érvényes európai szabványok és a helyi szabályozási eszközök követelményeit; javasolt „A fényszennyezésről – világosan!” című szakmai útmutató módszertanának alkalmazása - áramszolgáltatói engedélyezések/tervzsűri lefolytatása. - teljes burkolatcsere, melynek során figyelemmel kell lenni a Belváros környezetének egységes arculatára; a tervezés során figyelemmel kell továbbá lenni arra, hogy a járófelület csúszásmentes legyen. A burkolat tervezése során számolni kell azzal, hogy a régészeti feltárások alapján egyes falmaradványok, objektumok burkolaton történő bemutatása szükséges lehet. (Pl. Géza nagyfejedelem tér) Folytatás: II.2.14) További információk pontban.
Interne Kennung: EKR000857152025/1
Haupteinstufung (cpv): 71220000 Architekturentwurf
Menge: 4 300 Quadratmeter
Los: LOT-0002
Titel: Pozsonyi út belterületi útfejlesztés
Beschreibung: A projekt célja Székesfehérvár Megyei Jogú Város Öreghegy elnevezésű településrészéről a városközpont, a város közintézményeinek, közszolgáltatást nyújtó létesítményeinek jobb megközelíthetősége, valamint a munkába járás és a logisztikai forgalom gördülékenyebbé tétele érdekében egy meglévő belterületi útszakasz minőségi fejlesztése. Öreghegy Székesfehérvár egyetlen kertvárosi jellegű lakóövezeti része az északkeleti külvárosban, külső elérhetősége jó, tömegközlekedési kapcsolatai megoldottak, ugyanakkor útjainak állapota nagymértékben leromlott. A fejlesztendő út a városrészben élők egyik fő közlekedési (valamint tömegközlekedési) útvonala, melynek mentén oktatási intézmény is található. Az útszakasz felújítása a munkába járási és logisztikai forgalom gördülékenyebbé tételével pozitívan befolyásolja a helyi vállalkozások gazdasági környezetét, munkahelymegtartó, foglalkoztatás-fejlesztési beruházás növelő hatást kíván elérni. A fejlesztési terület a Pozsonyi út Fiskális út és Zsolnai út közötti szakasza. Az útpálya szerkezete több helyen megsüllyedt, helyenként teherbírással kapcsolatos anomáliák is megjelentek. Az út mindkét oldalán járda került kiépítésre, egy kisebb szakaszt kivéve, ahol csak egy oldalon elérhető. A soványbeton útalap táblás törései miatt dilatációs repedések, mozgások láthatóak az útburkolaton. A pályaszerkezet altalaja jelenleg 5-20 cm vastag helyi gránitmurva, változó vastagságú (15-20 cm) soványbeton vagy beton, valamint 8-10 cm vastagságú aszfaltréteg, kettő rétegben beépítve. A Pozsonyi út - Fiskális út csomópontjában 2020-ban kopóréteg beavatkozással körforgalom épült, közműrekonstrukció nélkül. A Rozsnyói utcánál és a Vágújhelyi utcánál található egy-egy autóbusz-öbölpár, valamint a Dévényi utcánál egy autóbusz-öböl, összesen 5 (opcionálisan: 6) kiépített autóbusz-öböl. A körforgalmi csomópontban, a Rozsnyói utcánál, a Zobori utcánál, valamint a Kossuth Lajos Általános Iskola előtt található kijelölt gyalogosátkelőhely. Az iskolánál jelzőlámpás irányítással védett az átkelő, ugyanitt egy Kiss & Go sáv épült. A fékezési és felállási szakaszok, valamint a K&G sáv burkolata térkő. A közvilágítás korszerűsítése a korábbi években megtörtént. A szennyvízcsatorna a fejlesztéssel érintett szakaszon az 1990-es években került üzembe helyezésre, anyaga jó állapotú, nincs üzemeltetési probléma. A csapadékcsatorna 1461 folyóméter zárt rendszerű, három jól elhatárolható szakaszból áll. Az ivóvízvezeték 1964-ben épült, anyaga NA 150 azbesztcement cső, hossza 1400 m (a mintegy 100 db bekötés horganyzott acélból készült). A csatlakozó utcák gerincvezeték szakaszai összesen 125 folyóméter hosszúságban érintettek. Fejlesztéssel érintett területek nagysága: Útvonal hossza: 1400 méter Útpálya szélessége: 7,0 - 7,3 méter Járdaszélességek átlagosan: 2,0 méter Tervezési feladatok Tervezési osztályba sorolás: belterületi gyűjtőút B.V.c.C. Forgalomnagyság: ÁNF 3250 E/nap Geodéziai felmérés, teherbírás mérés a teljes szakaszon. Az útpálya jelenlegi geometriájának megtartása mellett a megfelelő teherbírású szakaszokon az aszfaltburkolat cseréje a betonalap felett, a nem megfelelő teherbírású szakaszokon teljes pályaszerkezet csere, szükség esetén talajcsere elvégzése szükséges. A pályázattal érintett útszakaszon az autóöblök hosszát felül kell vizsgálni és amennyiben szükséges, úgy azok korrekcióját a buszöblök áthelyezése nélkül el kell végezni azzal, hogy a buszöblökben bazaltbeton burkolatot kell tervezni. A Kossuth Lajos Általános Iskolánál a közlekedési jelzőlámpa előtti szakaszon épített térkőburkolatot aszfaltburkolatra szükséges váltani. Az útpálya teljes hosszán a járda újratervezésére van szükség, burkolatuk térkőre kiváltható. Azokon a szakaszokon, ahol jelenleg csak egy oldalon található gyalogosjárda, vizsgálni szükséges a másik oldalon történő megvalósíthatóságát is. Ahol járda nem építhető ki, ott gyalogos-átkelőhelyeket kell kiépíteni. Előzetes felmérések alapján kettő (három) új gyalogos-átkelőhely tervezése indokolt a közvilágítás lokális korszerűsítésével együtt. A TOP_PLUSZ-1.3.2-23 Fenntartható városfejlesztésre vonatkozó Felhívás alapján a belterületi utak fejlesztésének megvalósításával együtt vizsgálni kell a kerékpáros nyomok, -nyitott sáv kialakításának lehetőségét, a kerékpározhatósági szempontok minél szélesebb körű érvényesítése érdekében, akár burkolat szélességének növelésével. A tervezés során a pályázattal érintett pályaszakasz elbontásából származó anyagok újrahasznosítási/visszaépítési lehetőségét kiemelten szem előtt szükséges tartani. Csapadékcsatorna: A tervezés során vizsgálni kell a 2025. évben készült kamerafelvételek alapján a csapadékcsatorna aknáinak állapotát, illetve egyes csatornaszakaszok cseréjét, szükség esetén átépítésükkel foglalkozni kell. Szennyvízcsatorna: A tervezés során vizsgálni kell a szennyvízcsatorna aknáinak állapotát, szükség esetén átépítésükkel foglalkozni kell. Ivóvízvezeték: A tervezési területen az ivóvízvezeték átépítési terveit az Önkormányzat készíti el. Folytatás: BT-300 mező II.2.14. pontban.
Interne Kennung: EKR000857152025/2
Menge: 1 400 Meter
Los: LOT-0003
Titel: Rácbánya fejlesztése
Beschreibung: A fejlesztés célja: Rácbánya Székesfehérvár Ráchegy városrészén található, az Apatini utcáról megközelíthető terület. Székesfehérvár különleges zöldterülete, ahol a Velencei-hegység gránit fő kőzetanyagának legnyugatibb része látható. Teljes területével egy közel 5 hektáros rekultivált gránitmurva bányagödör, geológiai szempontból kiemelkedő érték, melyből 3 ha önkormányzati tulajdon képezi a fejlesztés tárgyát. A területet családi házas lakóövezet határolja, megközelítése szilárd burkolatú úton lehetséges. Rácbánya jelenleg is közparkként funkcionál, a területen tanösvény halad végig. A lakosság körében nagy népszerűségnek örvendő terület infrastruktúrája nem elegendő az igények biztosítására (kevés ülőhely illetve szabadidős eszköz található), valamint a fő közlekedési területek rekonstrukciója is időszerű, különösen az átjárók és lépcsők tekintetében. A bányató jelentős felületét benőtte a növényzet. A tervezett fejlesztés nagymértékben hozzájárul egy városszövetbe teljesen beépült, mégis természetközeli, esztétikus közpark kialakításához, hozzájárulva a környezetállapot javításához, a városi környezeti és infrastrukturális elemek jó állapotának eléréséhez. Szabadidős és rekreációs funkciókkal rendelkező park kialakítása, kiemelt figyelmet fordítva a természetes környezet védelmére és a fenntarthatóságra, természetközeli élményt biztosítva a látogatóknak, lehetőséget biztosítva a természet megfigyelésére és az ökológiai értékek megőrzésére. A terület adottságainak köszönhetően különböző élőhelyeken előforduló (pl. vízi és erdei) egyedek kis területen, akár egy-két órás bejárás keretében megfigyelhetők, lehetővé téve természetismereti oktatásokat (a terület közvetlen szomszédságában található a Zentai úti Általános Iskola) A tervezett beavatkozás olyan komplex fejlesztési projekt, amely ötvözi a természetvédelmet és a közösségi szórakozást. A szabadidős terület és vizes élőhely kialakítása hozzájárul a város élhetőségének javításához, miközben fenntartható módon használja ki a terület természeti értékeit. Fő tervezési szempontok: • Fenntarthatóságot és a helyi környezeti, természeti adottságokat figyelembe véve közösségi együttlétet ösztönző, szórakoztató és pihentető tevékenységeket szolgáló projektelemek kihelyezése (piknikhelyek, sétautak, padok). • Területtisztítás és előkészítés: A terület előkészítése során az elhagyott szennyeződések eltávolítása szükséges. A területen előforduló nem őshonos, invazív növényfajok egyedeinek eltávolítása, elősegítve a helyi növényzet regenerálódását és védelmét. A meglévő fás szárú növényállomány felmérése és növényápolási munkáinak elvégzése is megvalósulna, mely során az elburjánzott növények eltávolítása is megtörténik. • Vizes élőhely kialakítása: A tervezési terület magába foglal a régi bányatevékenységből fennmaradt apró talaj és csapadékvíz táplálású, hozzávetőlegesen 560 m2 felületű tavat, amely mikroélőhelyként teljes mértékben természetközeli megjelenésű, vizes élőhelyként funkcionál, kétéltű, hüllő, emlős és madárfajok egyaránt megtelepülnek itt. A tavat már benőtte a környező fiatal erdőfolt, emiatt a terület tisztítása fontos feladat a tó körüli sávban. Az odavezető sétány és lépcsők felújítása során természetes, helyi, fenntartható anyagok kerülnek felhasználásra. Az így elkészülő sétautak könnyen járhatóak, melyek összekapcsolják a szabad zöldfelületeket a vizes élőhellyel. • Zöldfelületek fejlesztése: A Rácbánya területén erdős és gyepes foltok egymást váltják, az adott élőhelyet kedvelő honos növények telepítésével a zöldfelület növelése. • Tanösvény fejlesztése a bányató és környezete területén az állatvilág megfigyelésének lehetőségével, pl madárles. Tervezéssel érintett helyszínek: Székesfehérvár, Apatini utca 19; 9524 hrsz Székesfehérvár, Apatini utca 21; 9525/1hrsz Fejlesztendő terület nagysága: 4.500 m2 Tervezési feladatok: TOP_PLUSZ-1.3.2-23-SF1-2025-00002 azonosító számú, a „Természet-megőrzési terület élőhelykezelési beavatkozásai a biodiverzitás megőrzése céljából Székesfehérváron” tárgyú projekthez kapcsolódó koncepció és kiviteli tervek elkészítése. A fejlesztéssel érintett – Székesfehérvár város közigazgatási területén fekvő ingatlanok – 8000 Székesfehérvár, Apatini utca 19., 9524 helyrajzi szám (fő helyszín), 8000 Székesfehérvár, Apatini utca 21., 9528/1 helyrajzi szám – vonatkozásában az alábbi tervezési feladatok ellátása: - A fejlesztéssel érintett területen található faállomány felmérése, fakivágási és - favédelmi terv elkészítése. Az adott élőhelyet kedvelő honos növények betervezése. - Meglévő sétaút állapotának felmérése, felújítása és fejlesztése, melynek során a helyi, természetes és fenntartható anyagok használata támogatott. - Vizes élőhely kialakítása, bemutatására szolgáló útvonal megtervezése. - Eszközkihelyezési terv elkészítése, mely során a tanösvény megfigyelése, pihentető tevékenységet szolgáló projektelemek kihelyezése a cél, figyelemmel a meglévő eszközök megjelenésére. Tervpéldányok: - 1-1 példány koncepcióterv két verziójáról papír alapon és 1 példány digitális dokumentáció EOV és objektum helyes DWG és PDF formátumban. - 5 példány kiviteli terv papír alapon és 1 példány digitális dokumentáció EOV és objektum helyes DWG és PDF formátumban.
Interne Kennung: EKR000857152025/3
Menge: 4 500 Quadratmeter
646930-2026 - Competition
Hungary – Engineering design services – Tervezés és tervezői művezetés TOP_PLUSZ-1.3.2-23
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: EKR000857152025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71320000 Engineering design services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Belváros fejlesztése
Internal identifier: EKR000857152025/1
Main classification (cpv): 71220000 Architectural design services
Quantity: 4 300 square metres
Lot: LOT-0002
Internal identifier: EKR000857152025/2
Quantity: 1 400 metres
Lot: LOT-0003
Title: Rácbánya fejlesztése
Internal identifier: EKR000857152025/3
Quantity: 4 500 square metres