646989-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Projektkonkurrence vedr. totalrådgivningsydelser til ny kirkesal i Støvring Sogn
Wettbewerbsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Projektkonkurrence vedr. totalrådgivningsydelser til ny kirkesal i Støvring Sogn
Beschreibung: Støvring-Sørup-Gravlev Sognes Meninghedsråd afholder hermed projektkonkurrence vedr. rådgivningsydelser til ny kirkesal. Der skal gives forslag til en ny kirkesal med tilknyttede faciliteter, der sammenbygges med den eksisterende sognegård (Kirkevej 6, 9530 Støvring), for at sikre synergi og sammenhængende brug af faciliteter. Derudover indgår enkelte værdiskabende indgreb i den eksisterende sognegård samt forslag til en ny udvidet helhedsplan for kirkeområdet, som supplerer eksisterende anlæg. Projektet har et estimeret budget ift. bygge- og anlægssum på ca. DKK 30 mio. ekskl. moms.
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Projektkonkurrencen gennemføres i overensstemmelse med Udbudslovens §§ 84-92. Indledningsvist gennemføres en prækvalifikationsfase, hvor Ordregiver vil prækvalificere 3 deltagere til projektkonkurrencen. Dette blandt de ansøgere der opfylder Ordregivers fastsatte krav til egnethed. De 3 deltagere inviteres herefter til at afgive konkurrenceforslag i projektkonkurrencen. Projektkonkurrencen gennemføres med henblik på udpegning af én vinder af projektkonkurrencen. Ordregiver har til hensigt, at indgå en ABR 18 ­totalrådgivningskontrakt med vinderen af projektkonkurrencen gennem udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse, jf. udbudslovens § 82. Projektet viderebearbejdes inden for vinderforslagets koncept i et samarbejdsforløb mellem vindende tilbudsgiver og ordregiver.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71410000 Stadtplanung, 71420000 Landschaftsgestaltung, 71421000 Landschaftsgärtnerische Gestaltung, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71220000 Architekturentwurf
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Ordregiver har til hensigt, at indgå en ABR 18 ­totalrådgivningskontrakt med vinderen af projektkonkurrencen. Dette gennem udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse, jf. udbudslovens § 82. Totalrådgivningskontrakten omfatter såvel arkitekt-, landskabsarkitekt- som ingeniørfaglige ydelser, herunder forventeligt projektledelse, projekteringsledelse, udarbejdelse af helhedsplan, projektering, projektopfølgning, rådgivning i forbindelse med entrepriseudbud samt fagtilsyn ifm. udførelse og idriftsættelse.
646989-2026 - Competition
Denmark – Architectural, construction, engineering and inspection services – Projektkonkurrence vedr. totalrådgivningsydelser til ny kirkesal i Støvring Sogn
Design contest notice
Services
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Other multiple stage procedure
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71200000 Architectural and related services, 71210000 Advisory architectural services, 71240000 Architectural, engineering and planning services, 71530000 Construction consultancy services, 71500000 Construction-related services, 71300000 Engineering services, 71311000 Civil engineering consultancy services, 71320000 Engineering design services, 71400000 Urban planning and landscape architectural services, 71410000 Urban planning services, 71420000 Landscape architectural services, 71421000 Landscape gardening services, 71530000 Construction consultancy services, 71220000 Architectural design services
5. Lot
Lot: LOT-0001