647020-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Vermietung oder Verkauf von Gebäuden – Offentligt udbud af kontrakt om projektering, levering og opsætning samt efterfølgende leje af pavilloner (ny midlertidig pavilloninstitution) – Skolen ved Skoven
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af kontrakt om projektering, levering og opsætning samt efterfølgende leje af pavilloner (ny midlertidig pavilloninstitution) – Skolen ved Skoven
Beschreibung: Der henvises til udbudsbekendtgørelsens afsnit "beskrivelse af delkontrakt".
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 70310000 Vermietung oder Verkauf von Gebäuden
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45212600 Bau von Pavillons, 45214200 Bauarbeiten für Schulgebäude, 45223800 Montage und Errichtung von Fertigkonstruktionen, 44211000 Vorgefertigte Gebäude
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Udbuddet vedrører en totalentreprisekontrakt om projektering, levering og opsætning af pavilloner og efterfølgende leje (i 36 måneder), vedligehold og drift heraf til brug for opførelse af en midlertidig pavilloninstitution til husning af elever på Skolen ved Skoven (herefter ”pavilloner”) i forbindelse med en kommende kapacitetsudvidelse af skolen (kapacitetsudvidelsen af skolen udbydes ved et separat udbud) samt (eventuel) nedtagning og bortskaffelse af pavillonerne. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i kapitel II om ”offentlige indkøb over tærskelværdierne” i udbudsloven (Lov. nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Ordregiver varetager som bygherreleverance byggemodningen af de arealer, som pavillonerne skal opstilles på. Dette indebærer, at bygherren etablerer forsyninger (el, vand og kloak) frem til de angivne tilslutningspunkter på grunden som vist på tegningsmaterialet. Fra disse tilslutningspunkter skal entreprenøren (den vindende tilbudsgiver) etablere den indvendige forsyning og videreføre alle nødvendige installationer rundt i pavillonerne. Forsyningerne frem til tilslutningspunkterne er fremført som nedgravede installationer. Netværksinstallationer og trådløse access points (AP'er) leveres også af ordregiver som bygherreleverance. Entreprenøren (den vindende tilbudsgiver) skal dog sikre, at Pavillonbygningerne er forberedt til disse installationer ved at etablere tilstrækkelige indvendige føringsveje i form af kanaler, kabelbakker, tomrør og/eller skakte, således at den efterfølgende installation kan udføres uden bygningsmæssige indgreb. For en nærmere beskrivelse af de opgaver, der er omfattet af kontrakten, henvises til udbudsmaterialet som angivet i udbudsbetingelsernes afsnit 2, herunder navnlig projektbeskrivelsen og hovedtidsplanen. Kontrakten udbydes med en ændringsret, en køberet og en reetableringsforpligtelse, som er nærmere reguleret i udkastet til totalentreprisekontrakt og den tilhørende lejeaftale (bilag 1 til totalentreprisekontrakten), herunder: • Ændringsret om forlængelse af lejeperioden med op til 36 måneder, jf. lejeaftalens pkt. 12.1-12.2. • Køberet (option) for bygherren til at erhverve de lejede pavilloner ved udløb af den ordinære lejeperiode eller senere, jf. lejeaftalens pkt. 12.3-12.9. • Nedtagning og bortskaffelse af pavillonerne samt reetablering af grunden (”retablering”), jf. lejeaftalens pkt. 13.1-13.4. Værdien af køberetten og reetableringsprisen indgår i den samlede tilbudssum som angivet i udbudsbetingelsernes afsnit 7.2. Ændringsretten om forlængelse af lejeperioden prissættes ikke selvstændigt og indgår ikke som en selvstændig post i den samlede tilbudssum. Ordregiver har i henhold til udbudslovens § 49, stk. 2, vurderet det hensigtsmæssigt at udbyde kontrakten som totalentreprise frem for i fagentreprise. Begrundelsen herfor er, at totalentreprisemodellen fastlægger den for kommunen mest hensigtsmæssige grænseflade, herunder ved at sikre, at totalentreprenøren – som tillige er leverandør af pavillonerne og dermed har det indgående kendskab til pavillonernes løsninger – er bedst egnet til at håndtere myndighedsbehandlingen, herunder ansøgning om byggetilladelse og ibrugtagningstilladelse. Hertil kommer, at der ikke er tradition for at udbyde denne type kontrakt om modulløsninger i fagentreprise. Der henvises til udbudsbetingelsernes afsnit 7, der indeholder vilkårene for tilbudsevalueringen.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der henvises til udbudsbekendtgørelsens afsnit "beskrivelse af delkontrakt".