647151-2026 - Wettbewerb
Finnland – Fährtransport – Vallisaaren suoran reittiliikenteen hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vallisaaren suoran reittiliikenteen hankinta
Beschreibung: Tällä ilmoituksella Metsähallitus pyytää tarjouksia vesireittiliikennepalvelun tuottamisesta Vallisaareen vuosille 2027–2029. Vesireitin tarkoituksena on kuljettaa kävijöitä Vallisaareen Helsingin Kauppatorilta. Vallisaaren yhteys on ainoa saaren mantereelle yhdistävä reitti, jolla arvioidaan olevan 50 000 matkustajaa vuosittain. Helsinki Biennaali tavoittelee Vallisaaressa 120 000 kävijää vuonna 2027 ja 120 000 kävijää toteutuessaan vuonna 2029. Tarjouskilpailun perusteella valitaan yksi palveluntuottaja. Reitin tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteessä 1. Tilaaja ei sitoudu tarjouspyynnössä esitettyihin arvioihin hankintamääristä. Hankinnassa käytetään hankintalain 1397/2016 32 § mukaista avointa menettelyä.
Interne Kennung: MH 7692/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Metsähallituksen hankinnoissa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016). Määräajassa saapuneet tarjoukset tarkistetaan ja arvioidaan kolmessa vaiheessa: 1. Tarjoajan soveltuvuuden arviointi 2. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi 3. Tarjousten vertailu Ensimmäisessä vaiheessa selvitetään tarjoajien soveltuvuusvaatimusten täyttäminen, eli lakisääteiset, taloudelliset, tekniset ja toiminnalliset edellytykset ja kyky suoriutua hankinnan toimittamisesta tarjouspyynnössä esitettyjen vaatimusten mukaisesti. Toisessa vaiheessa arvioidaan tarjouspyynnön vaatimusten täyttyminen niiden tarjousten osalta, jotka täyttivät ensimmäisen vaiheen vaatimukset. Kolmannessa vaiheessa tarjoukset, jotka täyttävät tarjoajalle ja tarjoukselle asetetut vaatimukset vertaillaan tarjouspyynnössä ilmoitettujen valintaperusteiden mukaisesti. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä tilaajan edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei tilaaja voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60610000 Fährtransport
5. Los
Los: LOT-0000