647195-2026 - Ergebnis
Schweden – Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit – It-konsultmäklare
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: It-konsultmäklare
Beschreibung: Skatteverket inbjuder er att inkomma med anbud gällande upphandling av ramavtal avseende it-konsultmäklare. Upphandlingen omfattar Skatteverket, Kronofogden, Valmyndigheten, Utbetalningsmyndigheten samt Skatterätts- och Forskarskattenämnden. Skatteverket är upphandlande myndighet för samtliga myndigheter. Upphandlingen omfattar oberoende förmedling av it-konsulter för att täcka Uppdragsgivarens behov. Konsulterna utgör en kompetensförstärkning med ett tidsbegränsat uppdrag, i ett visst projekt eller till linjeverksamheten där Uppdragsgivaren arbetsleder. För närvarande finns it-avdelningen på Skatteverkets kontor i Sundbyberg, Göteborg, Umeå, Visby, Västerås, Malmö och Östersund. Skatteverket uppskattar volymen på kommande ramavtal till ca SEK 3 000 000 000 för Skatteverket och till ca SEK 700 000 000 för Kronofogden. Skatteverket garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden. Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2022/2560 av den 14 december 2022 om utländska subventioner som snedvrider den inre marknaden (härefter FSR-förordningen) och kommissionens genomförandeförordning (EU) 2023/1441 av den 10 juli 2023 om närmare bestämmelser för kommissionens förfaranden enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2022/2560 om utländska subventioner som snedvrider den inre marknaden (härefter förordning 2023/1441) är tillämpliga i denna upphandling.
Interne Kennung: 8-3143901
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000