2. Verfahren
Verfahren
Titel: Automaatioratkaisujen hankinta kokonaispalveluna
Beschreibung: Tämän hankinnan kohteena on automaatioratkaisujen hankinta kokonaispalveluna. Tavoitteena on hankkia nykyisten ohjelmistorobottien jatkuva palvelu kokonaispalveluna sekä uusien automaatioiden toteuttaminen samalle alustalle avoimen lähdekoodin työkaluilla AI mahdollisuuksia hyödyntäen. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Tilaaja valitsee kilpailutuksen perusteella yhden (1) toimittajan, jonka kanssa tekee sopimuksen. Tarjouspyynnössä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta. Tilaaja päättää sopimuskaudella erikseen lisähankinnoista ja optioista sopimuksen mukaisesti.
Interne Kennung: TRE:2523/02.07.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48460000 Softwarepaket für Analyse-, Wissenschafts-, Mathematik- oder Prognosezwecke, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72212460 Entwicklung von Analyse-, Wissenschafts-, Mathematik- und Prognosesoftware, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72243000 Programmierung, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72263000 Software-Implementierung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur, 72268000 Bereitstellung von Software
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-057383-LOT-0001
647335-2026 - Competition
Finland – IT services: consulting, software development, Internet and support – Automaatioratkaisujen hankinta kokonaispalveluna
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: TRE:2523/02.07.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems, 48460000 Analytical, scientific, mathematical or forecasting software package, 72200000 Software programming and consultancy services, 72212460 Analytical, scientific, mathematical or forecasting software development services, 72230000 Custom software development services, 72243000 Programming services, 72260000 Software-related services, 72263000 Software implementation services, 72267000 Software maintenance and repair services, 72268000 Software supply services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Internal identifier: 2026-057383-LOT-0001