647431-2026 - Wettbewerb
Schweden – Installation von Wäschereiwaschmaschinen, Maschinen für die chemische Reinigung und Trockenmaschinen – RAMAVTAL – Reparation, service och installation av tvättstugeutrustning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: RAMAVTAL – Reparation, service och installation av tvättstugeutrustning
Beschreibung: Ramavtal för Felsökning, reparation, service och installation av, samt leverans av material till tvättstugeutrustning i Kopparstadens fastighetsbestånd. Kopparstaden har ca 215 gemensamma tvättstugor innehållandes 6 – 10 enheter i respektive tvättstuga. Det finns även drygt 20 st tvättmedelsdoseringsanläggningar. produktgruppen tvättstugeutrustning ingår tvättmaskiner, torktumlare, manglar, avfuktare, torkskåp samt tvättmedelsdoseringsutrustning. Fabrikat av tvättstugeutrustning som finns representerade i beståndet är bl.a. Electrolux Wascator, Miele och Podab, där Wascator och Miele står för den övervägande delen. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51543400 Installation von Wäschereiwaschmaschinen, Maschinen für die chemische Reinigung und Trockenmaschinen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137697:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39831000 Waschmittel, 50532000 Reparatur und Wartung von elektrischen Maschinen, Geräten und zugehörigen Einrichtungen, 42716100 Waschanlagen, 42716120 Waschmaschinen, 42716200 Trockenmaschinen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option på ett (1) + (1) år