2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dostawa dwóch ambulansów medycznych typu "C" z napędem na obie osie, z zabudową medyczną oraz wyposażeniem medycznym
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa dwóch ambulansów medycznych typu "C" z napędem na obie osie, z zabudową medyczną oraz wyposażeniem medycznym, zgodnym z obowiązującymi przepisami oraz wymaganiami Zamawiającego, przeznaczonych do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej na potrzeby Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. 2. Opis przedmiotu zamówienia, w którym zawarto minimalne wymagania dotyczące pojazdu bazowego, adaptacji na ambulans sanitarny, wyposażenia przedziału medycznego oraz sprzętu medycznego określono w dodatku nr 3 do SWZ, będącym integralną częścią Specyfikacji Warunków Zamówienia. 3. Wymagania dotyczące przedmiotu zamówienia: 3.1. Zamawiający wymaga zaoferowania dwóch fabrycznie nowych, wyprodukowanych nie wcześniej niż w roku 2025 ambulansów medycznych typu „C” z napędem na obie osie, z zabudową medyczną oraz wyposażeniem medycznym spełniających wymogi polskiej normy PN-EN 1789+A2:2015-01. Zamawiający dopuszcza normy równoważne. 3.2. Oferowane ambulanse muszą posiadać fabrycznie nowe wyposażenie, wolne od wad, objęte gwarancją producenta pojazdu, spełniające wymagania ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, obowiązujących norm PN-EN 1789+A2:2015-01 dla środka transportu drogowego typu C oraz PN-EN 1865 (wymagania dotyczące noszy i innego sprzętu medycznego do przemieszczania pacjenta stosowanego w ambulansach drogowych) lub normy równoważne. 3.3. Dostarczone ambulanse oraz sprzęt medyczny powinny być nowe i nieużywane, bez defektów, błędów konstrukcyjnych, wykonawczych i innych wad technicznych, które mogłyby się ujawnić podczas jego użytkowania. 3.4. Oferowane ambulanse muszą spełniać wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2025 r. w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego. 3.5. Oferowane ambulanse muszą spełniać wymagania zawarte Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 20 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach. 3.6. Oferowane ambulanse muszą posiadać świadectwo homologacji pojazdu skompletowanego (samochód bazowy wraz z zabudową medyczną), wydane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 sierpnia 2023r. w sprawie homologacji typu pojazdów. Homologacja oferowanego ambulansu musi umożliwiać rejestrację w Polsce. 3.7. Jeśli dotyczy - Zamawiający wymaga, aby po dostawie przedmiotu zamówienia i zarejestrowaniu pojazdu sanitarnego przez Zamawiającego - Wykonawca na swój koszt: a) w terminie do 3 dni od zarejestrowania pojazdu odebrał go od Zamawiającego celem fabrycznego demontażu ogranicznika prędkości, b) dostarczył Zamawiającemu pojazd ze zdemontowanym ogranicznikiem prędkości w terminie do 7 dni od dnia odbioru pojazdu. 3.8. Zaoferowane wyposażenie i sprzęt medyczny muszą być dopuszczone do obrotu zgodnie z przepisami: • Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (t.j.Dz.U. z 2024, poz. 1620 z późn. zm), • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektywy Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG. Dokumenty dopuszczające przedmiot umowy do obrotu wybrany Wykonawca dostarczy Zamawiającemu przy dostawie. 3.9. Minimalne wymagania wyposażenia ambulansu w anteny i instalację antenową Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego zawarte są w dodatku nr 10 do SWZ. 3.10. jeżeli dotyczy - Zamawiający wymaga, aby oferowane świadczenie, w tym wszystkie produkty ICT, usługi ICT oraz procesy ICT wykorzystywane do realizacji zamówienia, zarówno jako elementy główne, jak i komponenty, elementy środowiska świadczenia usługi lub rozwiązania towarzyszące, nie obejmowało: a) produktów ICT, usług ICT lub procesów ICT wskazanych w rekomendacji, o której mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, stwierdzającej ich negatywny wpływ na podstawowy interes bezpieczeństwa państwa; b) produktu ICT, którego typ został określony w decyzji w sprawie uznania dostawcy za dostawcę wysokiego ryzyka, o której mowa w art. 67b ust. 15 ustawy z 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, ani usług ICT lub procesów ICT określonych w tej decyzji.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający, na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2) Ustawy, wyznaczył termin składania ofert krótszy niż ten, o którym stanowi art. 138 ust. 1 Ustawy, ponieważ zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Uzasadnienie : 1) Restrykcyjne ramy czasowe przyznanej dotacji celowej. Środki finansowe na realizację przedmiotowego zamówienia zostały przyznane Zamawiającemu w formie dotacji celowej na podstawie Umowy nr DZ.I.3032.13.2026 zawartej w dniu 15 września 2026 r. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego na „Zakup 2 szt. ambulansów drogowych podwyższonej mobilności z wyposażeniem na potrzeby realizacji programu ochrony ludności i obrony cywilnej na lata 2025/2026 dla Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp.”. Zgodnie z postanowieniami ww. umowy oraz bezwzględnie obowiązującymi przepisami ustawy o finansach publicznych, przyznane środki dotacji muszą zostać wydatkowane, a całe zadanie finansowo i rzeczowo rozliczone, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 grudnia 2026 r. Środki niewykorzystane do końca roku budżetowego bezpowrotnie wygasają i podlegają zwrotowi do budżetu państwa/samorządu. 2) Obiektywny brak możliwości zastosowania terminów standardowych. Zamawiający nie miał wpływu na moment przyznania funduszy oraz podpisania umowy dotacji – nastąpiło to 15 września br. Od momentu pozyskania finansowania do ostatecznego terminu rozliczenia zadania (t.j. do 07 grudnia – „Ostatni wniosek o wypłatę dotacji wraz z dokumentacją, o której mowa w ust. 3 należy złożyć do dnia 7 grudnia 2026 roku”) pozostały niecałe 3 miesiące. Zastosowanie standardowego, 35-dniowego terminu składania ofert (zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy Pzp) uniemożliwiłoby realizację zamówienia w wyznaczonym reżimie czasowym. Sam ustawowy czas na składanie ofert (ponad miesiąc), pytania do SWZ od Wykonawców, ewentualna zmiana terminu składania ofert w wyniku wprowadzonych do SWZ zmian, w połączeniu z procedurą badania i oceny ofert, obligatoryjnym terminem związania ofertą oraz czasem niezbędnym na produkcję, specjalistyczną zabudowę medyczną pojazdów i ich odbiór techniczny, spowodowałby przekroczenie daty 30 grudnia 2026 roku. 3) Analiza osi czasu procedury (Dyscyplina budżetowa). Skrócenie terminu składania ofert jest jedynym instrumentem prawnym pozwalającym na: • Sprawne przeprowadzenie postępowania (być może z wyborem najkorzystniejszej oferty jeszcze w październiku lub na początku listopada); • Niezwłoczne podpisanie umowy z wykonawcą i zabezpieczenie czasu niezbędnego na dostawę sprzętu ratującego życie; • Dokonanie odbiorów końcowych, wystawienie faktur i fizyczne przelanie środków finansowych w terminach określonych w umowie zawartej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Zaniechanie skrócenia terminu i utrata dotacji z powodu niedotrzymania terminów budżetowych stanowiłoby naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz pozbawiło jednostkę możliwości unowocześnienia floty ratunkowej. 4) Interes publiczny i ochrona zdrowia Potrzeba pilnego udzielenia zamówienia wynika również bezpośrednio z konieczności zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych. Ambulanse medyczne stanowią kluczowe narzędzie w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Pozyskanie nowych pojazdów w wyznaczonym terminie pozwoli na natychmiastowe zastąpienie jednostek wyeksploatowanych, co bezpośrednio przełoży się na bezpieczeństwo pacjentów w rejonie operacyjnym Zamawiającego. 5) Zachowanie zasad uczciwej konkurencji Skrócenie terminu do minimalnego dopuszczalnego prawem okresu nie narusza zasad konkurencyjności. Rynek dostawców i integratorów ambulansów jest rynkiem profesjonalnym. Wykonawcy stale monitorują ogłoszenia w Suplemencie do Dziennika Urzędowego UE i posiadają gotowe procesy kalkulacji cenowej dla standardowych specyfikacji pojazdów medycznych. Czas ten jest w pełni wystarczający na przygotowanie i złożenie oferty drogą elektroniczną.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34114121 Krankenwagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający nie przewiduje opcji.