647724-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Ingenieurbüros – Udbud af indlån af konsulenter inden for jernbanesikkerhed og interoperabilitet
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af indlån af konsulenter inden for jernbanesikkerhed og interoperabilitet
BeschreibungTrafikstyrelsen udbyder en rammeaftale vedrørende indlån af konsulenter til at yde konsulentrådgivning inden for jernbanesikkerhed og interoperabilitet, herunder teknisk bistand til styrelsens myndigheds-behandling. Rammeaftalen skal give Trafikstyrelsen mulighed for at indlåne ressourcer i form af konsulenter med relevante kompetencer ved bl.a. behandling af ansøgninger på køretøjsområdet, herunder test og transporttilladelser, godkendelse af skamler og tredjeparter, assesso-rer og sagkyndige på køretøjsområdet samt til sager om registrering af køretøjer. Den tekniske bistand vedrører almindelig sagsbehand-ling. Desuden kan rådgiverne blive inddraget i regeludviklingsprojekter og tilsynsopgaver m.m. Den udbudte rådgivningsbistand angår følgende fagområder: 1) Køretøjer 2) ERTMS (ETCS og GSM-R) (gælder køretøjsdelen) 3) Tekniske specifikationer for interoperabilitet (TSI) 4) Risikovurdering/risikostyring/signifikansvurdering (CSM-RA).
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56-57. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter. 1. Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive tilbud. 2. Efter tilbudsfristens udløb vurderer Ordregiver de indkomne tilbud. 3. Ordregiver tildeler rammeaftalen til de tilbudsgivere, der har tilbudt det økonomisk mest fordelagtige tilbud, jf. tildelingskriteriet.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311200 Beratung für Transportsysteme, 71311230 Dienstleistungen im Eisenbahnbau, 71311300 Beratung im Bereich Infrastrukturen, 71313000 Umwelttechnische Beratung, 71631470 Inspektion von Gleisen
5. Los
LosLOT-0000