See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kokkolan kaupungin esi- ja perusopetuksen koulukuljetukset sekä palveluliikenne
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Kokkolan esi- ja perusopetuksen koululaiskuljetukset koulujen ja esikoulujen työpäivinä. Hankintaan sisältyy myös palveluliikenteen kuljetukset, jotka ovat osana Kanta-Kokkolan reittiyhdistelmän hankinnankohdetta. Sopimuskausi kaikissa kohteissa on 3,5 vuotta (01.01.2027 - 30.6.2030). Sopimus sisältää option 1 + 1 + 1 vuotta. Hankinnan kohteet ja niihin sisältyvät reitit lisätietoineen ja erityisehtoineen määritellään tämän tarjouspyynnön liitteissä. Hankinta-asiakirjoja koskevista mahdollisista täydennyksistä, muutoksista ja korjauksista ilmoitetaan tarjousportaalissa. Mahdollisten muutosten tarkistaminen tarjousportaalista on tarjoajien vastuulla. Hankinta on jaettu hankinnankohteisiin. Tarjoaja voi valita, mitä kohdetta tarjoaa. Tarjoaja voi tarjota useampaa kohdetta. Jokaista kohdetta toteuttamaan valitaan yksi liikennöitsijä. Yksi liikennöitsijä voidaan valita useamman kohteen toteuttajaksi. Jokaisen kohteen valintaperusteena on halvin hinta. Laatutekijät eivät ole pisteytettäviä vertailukriteereitä, vaan tarjouspyynnössä on vaatimuksia, jotka tarjoajan ja tarjotun kuljetuspalvelun tulee täyttää. Tilaaja pidättää itsellään oikeuden tehdä reittimuutoksia ja ilmoitetut päivä- tai reittikohtaiset henkilömäärät ovat suuntaa-antavia, eivätkä sido tilaajaa mihinkään. Muutoksia voi tulla esim. koulujen lukuvuoden tai lukujärjestyksen vaihtuessa, kuljetettavien henkilömäärien tai kouluverkon muuttuessa. Mikäli tarjouksen mukaisista reiteistä joku loppuu kesken sopimuskauden tai jää muusta syystä pois alkuperäisestä reittisuunnitelmasta, ei tilaajalla ole velvollisuutta järjestää liikennöitsijälle korvaavaa reittiä tai ajoa. Jos sovittu reitti muuttuu oleellisesti, kuten esimerkiksi pitenee matkan osalta merkittävästi, osapuolet neuvottelevat mahdollisista hinnanmuutoksista. Mikäli reitille tulee uusia kuljetettavia, jotka asuvat vakioreitin varrella ja kuljettavassa autossa on tilaa, ei tältä osin lisähintaa voida periä. Tilaaja pidättää itsellään oikeuden tarvittaessa hyväksyä tai hylätä tarjoukset kokonaan tai osittain, jos hintataso on liian korkea tai jos olosuhteet ovat oleellisesti muuttuneet niin, ettei suunniteltua liikennettä ole tarkoituksenmukaista toteuttaa tarjouspyynnössä esitetyllä tavalla, tai jos liikennöitsijän tarjoamia reittejä ei käytännössä ole mahdollista hoitaa tarjouksessa esitetyllä kalustolla esim. aikataulujen päällekkäisyyksien, oppilasmäärän muutoksien tai muun syyn takia.
Interne Kennung: 602829
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße), 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kohde 1.1: Kanta-Kokkolan koulujen reittiyhdistelmä ja palveluliikenne
Beschreibung: Tarkemmat tiedot kohteesta löytyy liitteestä Kohdekuvaukset.
Interne Kennung: Kohde 1.1-0
Los: LOT-0002
Titel: Kohde 1.2: Lohtaja - Kälviä - Kanta-Kokkolan koulut
Interne Kennung: Kohde 1.2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
Los: LOT-0003
Titel: Kohde 1.3: Ala-Veteli - Oivu
Interne Kennung: Kohde 1.3-2
Los: LOT-0004
Titel: Kohde 2.1: Lohtaja pohjoinen
Interne Kennung: Kohde 2.1-3
Los: LOT-0005
Titel: Kohde 2.2: Lohtaja etelä
Interne Kennung: Kohde 2.2-4
Los: LOT-0006
Titel: Kohde 2.3: Marinkainen
Interne Kennung: Kohde 2.3-5
Los: LOT-0007
Titel: Kohde 3.1: Veikko Vionojan koulu ja esikoulu
Interne Kennung: Kohde 3.1-6
Los: LOT-0008
Titel: Kohde 3.2: Rahkosen koulu ja esikoulu
Interne Kennung: Kohde 3.2-7
Los: LOT-0009
Titel: Kohde 4.1: Vuolle – Passoja 1
Interne Kennung: Kohde 4.1-8
Los: LOT-0010
Titel: Kohde 4.2: Vuolle - Passoja 2
Interne Kennung: Kohde 4.2-9
Los: LOT-0011
Titel: Kohde 4.3: Hilli - Välikylä
Interne Kennung: Kohde 4.3-10
Los: LOT-0012
Titel: Kohde 4.4: Peltokorpi - Haapaniemi - Herronen
Interne Kennung: Kohde 4.4-11
Los: LOT-0013
Titel: Kohde 4.5: Ruotsalo
Interne Kennung: Kohde 4.5-12
Los: LOT-0014
Titel: Kohde 4.6: Puukangas - Kirkonkylä
Interne Kennung: Kohde 4.6-13
Los: LOT-0015
Titel: Optio 1: Lentokenttäkuljetukset Kokkolasta aamu- ja iltalennoille
Interne Kennung: Optio 1-14
Haupteinstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
Los: LOT-0016
Titel: Optio 2: Lentokenttäkuljetukset Kokkolasta yölennoille
Interne Kennung: Optio 2-15
648114-2026 - Competition
Finland – Special-purpose road passenger-transport services – Kokkolan kaupungin esi- ja perusopetuksen koulukuljetukset sekä palveluliikenne
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 602829
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60130000 Special-purpose road passenger-transport services
Additional classification (cpv): 60112000 Public road transport services, 60140000 Non-scheduled passenger transport
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Kohde 1.1-0
Lot: LOT-0002
Internal identifier: Kohde 1.2-1
Additional classification (cpv): 60140000 Non-scheduled passenger transport
Lot: LOT-0003
Title: Kohde 1.3: Ala-Veteli - Oivu
Internal identifier: Kohde 1.3-2
Lot: LOT-0004
Title: Kohde 2.1: Lohtaja pohjoinen
Internal identifier: Kohde 2.1-3
Lot: LOT-0005
Title: Kohde 2.2: Lohtaja etelä
Internal identifier: Kohde 2.2-4
Lot: LOT-0006
Title: Kohde 2.3: Marinkainen
Internal identifier: Kohde 2.3-5
Lot: LOT-0007
Internal identifier: Kohde 3.1-6
Lot: LOT-0008
Internal identifier: Kohde 3.2-7
Lot: LOT-0009
Title: Kohde 4.1: Vuolle – Passoja 1
Internal identifier: Kohde 4.1-8
Lot: LOT-0010
Title: Kohde 4.2: Vuolle - Passoja 2
Internal identifier: Kohde 4.2-9
Lot: LOT-0011
Title: Kohde 4.3: Hilli - Välikylä
Internal identifier: Kohde 4.3-10
Lot: LOT-0012
Internal identifier: Kohde 4.4-11
Lot: LOT-0013
Title: Kohde 4.5: Ruotsalo
Internal identifier: Kohde 4.5-12
Lot: LOT-0014
Internal identifier: Kohde 4.6-13
Lot: LOT-0015
Internal identifier: Optio 1-14
Main classification (cpv): 60112000 Public road transport services
Lot: LOT-0016
Internal identifier: Optio 2-15