648151-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel – Offentligt udbud vedr. anskaffelse af inventar til Erhvervsakademi Aarhus
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud vedr. anskaffelse af inventar til Erhvervsakademi Aarhus
Beschreibung: Ordregiver udbyder en rammeaftale (herefter ”Aftalen”) på indkøb af inventar til kontormiljøer, mødelokaler, undervisningslokaler, kantiner samt studie- og loungeområder på Erhvervsakademi Aarhus’ eksisterende uddannelsesinstitutioner. Lokationerne omfattet af Aftalen er således: • Erhvervsakademi Aarhus Sønderhøj 30, 8260 Viby J • Erhvervsakademi Aarhus Sønderhøj 7G, 8260 Viby J • Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104, 8260 Viby J • Erhvervsakademi Aarhus Sønderhøj 11, 8260 Viby J • Erhvervsakademi Aarhus Sønderhøj 9, 8260 Viby J På baggrund af Ordregivers forventninger udgør den samlede, anslåede værdi af Aftalen i dens fulde løbetid 7.800.000 DKK ekskl. moms. Volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret, fremtidig omsætningsstørrelse. Grundet usikkerhed i estimeringen, særligt på baggrund af erfaringer med pludselige ændringer i bygningsmassen, kan det egentlige forbrug være op til 20 % højere end den forventede, anslåede værdi. Dette betyder, at den maksimale værdi af Aftalen i dens fulde løbetid (inkl. optioner) er på 9.360.000 DKK ekskl. moms.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30195000 Tafeln, 31521000 Leuchten, 39100000 Möbel, 39130000 Büromöbel, 39160000 Schulmöbel
5. Los
Los: LOT-0000