See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Paraisten kaupungin ostoliikenne ja oppilaskuljetukset ajalle 13.8.2026 – 31.12.2028 + optiot 1+1 v, Houtskari II
Beschreibung: Tarjouskilpailu koskee Houtskari II -reitin oppilaskuljetuksia. Hankinnan kohteena ovat Paraisten perus- ja esiopetuksen oppilaskuljetukset. Hankinnan kohteelle valitaan yksi (1) palveluntuottaja. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa, erityisesti liitteessä A Palvelukuvaus.
Interne Kennung: 534/02.08.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2026, "hankintalaki"). Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta. Selvyyden vuoksi todetaan, että Paraisten kaupunki on kilpailuttanut ostoliikenteen ja oppilaskuljetusten palvelut vuonna 2025 laajemmalla kilpailutuksella, ja tällä kilpailutuksella on tarkoitus korvata reitin Houtskari II ennenaikaisesti päättynyt sopimus. Ennakoidussa arvossa on huomioitu kaikkien hankintayksikön hankkimien ostoliikenteen ja koulukuljetusten arvo. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä (hankintalain 32 §). Osatarjouksia, vaihtoehtoisia tarjouksia tai rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung
5. Los
Los: LOT-0000