648532-2026 - Wettbewerb
Finnland – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Verkkopalvelun laatu- ja palautetyökalu SaaS-palveluna
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Verkkopalvelun laatu- ja palautetyökalu SaaS-palveluna
Beschreibung: Traficomin verkkopalvelut ovat keskeinen asiointi-, neuvonta- ja tiedotuskanava kansalaisille, yrityksille ja muille sidosryhmille. Verkkopalveluissa julkaistaan ajantasaista tietoa, ohjeita, päätöksiä ja palveluja. Hankinnan tavoitteena on tukea Traficomin verkkopalvelujen jatkuvaa kehittämistä, seurantaa ja laadunvarmistusta. Hankittavien palvelujen avulla Traficom voi seurata verkkopalvelujen käyttöä, käyttäjäpalautetta, saavutettavuutta ja laatua sekä kehittää verkkopalveluja tiedon perusteella. Hankinnan kohteena on Tilaajan käyttöön tuleva verkkopalvelun laatu- ja palautetyökalu ohjelmistopalveluna. Ohjelmistopalvelu koostuu kolmesta moduulista: moduuli 1 saavutettavuus, moduuli 2 kävijäpalaute ja moduuli 3 analytiikka. Moduuleja voidaan sopimuskaudella ottaa käyttöön ja poistaa käytöstä joustavasti tarpeiden mukaisesti. Sopimus on määräaikaisena voimassa viisi (5) vuotta sopimuksen allekirjoittamisesta. Tilaajalla on oikeus jatkaa sopimusta kahdelle (2) yhden (1) vuoden pituisella optiolla. Tilaaja ilmoittaa Toimittajalle option käyttämisestä viimeistään kolme (3) kuukautta ennen varsinaisen sopimuskauden tai ensimmäisen optiokauden päättymistä. Option käyttäminen on Tilaajan yksinomaisessa harkintavallassa. Tarkempi hankinnan kohteen kuvaus, palvelun vaatimukset ja sopimusehdot on esitetty tämän tarjouspyynnön liitteenä olevissa dokumenteissa.
Interne Kennung: TRAFICOM/509105/02.03.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. YLEISTÄ Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä (1397/2016, hankintalaki). 2. ALIHANKINTASUHTEET JA RYHMITTYMÄNÄ TARJOAMINEN Hankinnan toteuttamisessa voi käyttää alihankintaa. Hankintasopimus tehdään sen toimittajan (yrityksen) kanssa, jonka nimissä tarjous on tehty. Kyseinen toimittaja on vastuussa kaikista hankintasopimuksen mukaisista velvoitteista myössilloin, kun se käyttää alihankkijoita. Alihankintasuhteisiin liittyvät ehdot on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa sopimuksessa.Ryhmittymänä tarjoaminen on sallittua. Tarjoajan tulee tarjouksessaan selvästi ilmaista, jos tarjous on tehty ryhmittymänä ja ilmoittaa ryhmittymän jäsenet. Kaikkien ryhmittymän jäsenten on täytettävä oma ESPD-lomake.Hankintasopimuksen tekeminen ryhmittymän kanssa edellyttää ryhmittymään kuuluvien yritysten yhteisvastuullista sitoutumista hankintasopimusten velvoitteisiin ja vastuisiin. Ryhmittymän vastuuseen liittyviä ehtoja on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa hankintasopimuksessa. Ryhmittymällä ja toimittajalla alihankkijoineen edellytetään olevan tekniset, taloudelliset ja muut edellytykset sopimuksen mukaisten palveluiden tuottamiseen koko hankintasopimusten keston ajan. Toimittajalta voidaan pyytää missä tahansa vaiheessa selvityksiä sellaisista sitoumuksista ja sopimuksista, joita se on tehnyt ilmoittamiensa alihankkijoiden kanssa ja joilla on merkitystä toimittajan edellytyksille täyttää sopimuksen mukaiset velvoitteet.Ryhmittymältä voidaan pyytää vastaavia selvityksiä ryhmittymän jäsenten välisten suhteiden järjestämisestä. Tarjoajan tulee huomioida, että kilpailulainsäädäntö asettaa rajoituksia kilpailijoiden väliselle yhteistyölle. 3. MUIDEN TAHOJEN VOIMAVAROIHIN VETOAMINEN Tarjoaja voi käyttää muiden yksiköiden voimavaroja (voimavarayksiköt) täyttääkseen tarjoajan taloudelliselle ja rahoitukselliselle tilanteelle tarjouspyynnössä asetetut vaatimukset. Muiden yksiköiden voimavarojen on oltava tarjoajan käytettävissä hankinnan toteuttamiseen. Hankintayksikkö varaa oikeuden vaatia tarjoajan ja voimavarayksiköiden välisiä sitoumuksia, sopimuksia tai muuta näyttöä osoitukseksi siitä, että voimavarayksiköiden voimavarat ovat tarjoajan käytettävissä. 4. TARJOUSTEN KÄSITTELY Tarjoajaa koskevat vaatimukset Tarjousten käsittelyssä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat tarjoajan soveltuvuudelle asetetut vaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, joka ei täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia.Tarjoajien soveltuvuuden ja poissulkemisperusteiden tarkastaminen tehdään tarjouksessa (erityisesti ESPD:llä) annettujen tietojen, viranomaisrekisteritietojen, mahdollisen Luotettava kumppani -raportin ja/tai tarjoajilta mahdollisesti pyydettävien selvitysten ja todistusten perusteella.Tarjoajaa pyydetään huomioimaan, että tarjouskilpailun voittajalta vaaditaan rikosrekisteriotteet julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) 80 §:n mukaisten pakollisten poissulkemisperusteiden selvittämiseksi ennen hankintasopimuksen allekirjoittamista. Tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus Tarjotun palvelun on oltava tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisia. Tarjoajan on vastattava kaikkiin esitettyihin kysymyksiin ja liitettävä kaikki pyydetyt selvitykset tarjoukseensa. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön mukaisia. Tarjousten vertailu Tarjousten vertailu tehdään kohdassa "Päätöksenteon perusteet" kuvatulla tavalla. Hankintapäätös ja tiedoksianto Hankintapäätös lähetetään sähköisesti tiedoksi kaikille tarjoajille. Hankintasopimus ei synny hankintapäätöksen tiedoksiannolla, vaan edellyttää erillistä kirjallista sopimusta. Hankintasopimus voidaan tehdä hankintapäätöksen tultua lainvoimaiseksi tai tuomioistuimen salliessa hankinnan täytäntöönpanon. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48810000 Informationssysteme, 72261000 Software-Unterstützung, 72268000 Bereitstellung von Software, 72314000 Datenerhebung und -zusammentragung, 72316000 Datenanalyse
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: TRAFICOM/509105/02.03.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Additional nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48810000 Information systems, 72261000 Software support services, 72268000 Software supply services, 72314000 Data collection and collation services, 72316000 Data analysis services
5. Lot
Lot: LOT-0000