648574-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Finnland – Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte – Hammashoidon oikomistarvikkeet
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hammashoidon oikomistarvikkeet
Beschreibung: Suorahankinnan kohteena ovat hammashoidon oikomistarvikkeet ajalle 1.10.2026- 30.4.2027 Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueelle sekä Pohjois-Suomen yhteistyöalueen yksiköille; Kainuun hyvinvointialue, Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue ja Lapin hyvinvointialue. Hankintakausi alkaa 1.10.2026 ja päättyy tuoteryhmäkohtaisesti, kun kyseistä tuoteryhmää koskevan kilpailutuksen perusteella tehty uusi hankintasopimus tulee voimaan. Hankintakausi päättyy kuitenkin kokonaisuudessaan viimeistään 30.4.2027. Hankinnalla jatketaan nykyisiä sopimuksia samoilla sopimusehdoilla ja aiemmassa kilpailutuksessa vahvistettuja toimittajien etusijajärjestyksiä noudattaen. Hankintalain 40 §:n 2 momentin 4 kohdan mukaan hankintayksikkö voi tehdä suorahankinnan, jos sopimuksen tekeminen on ehdottoman välttämätöntä eikä säädettyjä määräaikoja voida noudattaa hankintayksiköstä riippumattomasta ja ennalta arvaamattomasta syystä aiheutuneen äärimmäisen kiireen vuoksi. Hankinta on potilasturvallisuuden kannalta välttämätön, suorahankinta tarvitaan kattamaan uuden kilpailutuksen valmisteluun tarvittava aika. Kilpailutusta ei ole mahdollista toteuttaa nopeutetusti potilashoidollisten syiden huomioimisen vuoksi. Hankinnan arvonlisäveroton ennakoitu kokonaisarvo on ajalle 1.10.2026–30.4.2027 noin 1 100 000 euroa.
Interne Kennung: PPHVADno-2026-27678
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0000