See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Trævarefabrikken , Udbud af fagentrepriser, Thøgersen & Co
Beschreibung: Thøgersen & Co. udbyder som delegeret bygherre/totalentreprenør i alt 19 fagentrepriser og/eller leverancer. Pojektet der udbydes omhandler opførsel af 40 almene boliger fordelt på 3 punkthuse af 12 lejligheder, samt 1 rækkehus bestående af 4 boliger – i alt 3.181 m2. Punkthusene opføres med rendefundament i jordrender, samt støbt terrændæk. Det stabiliserende råhus udbydes som letbetonelementer for bagmur, lejlighedsskel og elevatorskabt. Hertil laves alle etagedæk som huldæk, med slidlagsbeton og tilhørende isolering med gulvvarme. Facaden udføres som skalmuring med isolering, samt pladefalse i vinduer og døre. Vinduer/døre i træ/alu. Ikkebærende skillevægge udføres i porebeton. Udvendigt, etableres der ophængte stålaltaner, franskealtaner, samt baldakiner over hoveddør. Indvendige overflader fuldspartles og hvidmales, og gulv ønskes etableret med laminatgulv. For rækkehuset udføres det som rent træbyggeri, hhv. yder- og indervægge, etageadskille, samt tagkonstruktion. Tagbeklædningen udføres som kombineret stålpladetag på de skrå tage, og vandrette tage med tagpap. Facaderne fremstår i hhv. træ stål, STO puds. Indvendige overflader fuldspartles og hvidmales. Generelt for alle skure i terræn, er at de udføres i trækonstruktion med lodret træbeklædning, og med tagpap på tag. Ydermere består området af 25 private rækkehuse fordelt på 5 blokke, i type og udseende som rækkehuset for almen – i alt 2.681 m2 Disse udbydes særskilt, og er ikke en del af det almene udbud. Hvor de private rækkehuse udmaterikuleres, udføres de almene på én samlet matrikel. Fællesarealerne udføres som en samlet og gennemgående enhed med privat fællesvej, gennemgående fortov, og stier, samt grønne fællesarealer med blomstereng, og forskellige opholdspladser med bord/bænke. Følgende entrepriser udbydes: • Betonelementer • False • Murerarbejde • Porebeton • Stålaltaner • Tagdækker • Vinduer • Aludøre • Tømrer • Indvendige trapper • Undergulv • Trægulv • Elevator • EL • VVS • Ventilation • Inventar • Hvidevare • Malerarbejde ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises generelt til udbudsmaterialet.
Interne Kennung: Trævarefabrikken , Udbud af fagentrepriser, Thøgersen & Co
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Betonelementer
Beschreibung: Entreprisen omhandler levering og montering af bærende vægge og dæk på de 3 punkthuse (Vægge: elevatorskakt, lejlighedsvægge, bagmur). Ydelsen indeholder beregninger og opstalter af de tilbudte emner til godkendelse hos rådgiver. Heraf også kraning af materialer leveret af anden UE, såsom vinduer, porebeton,
Interne Kennung: Betonelementer
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45223822 Fertigbauteile, 45223821 Fertigbauelemente, 45262311 Betonrohbauarbeiten, 45262310 Stahlbetonarbeiten, 44114200 Betonerzeugnisse, 44114000 Beton
Los: LOT-0002
Titel: False
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af vinduesfalse fastgjort til bagmur i punkthusene. Plade i uorganisk materiale.
Interne Kennung: False
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten
Los: LOT-0003
Titel: Murerarbejde
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af komplet ydelse for skalmuring med sokkelpuds af punkthusene, samt klinker og fliser i bad/toilet inkl. vådrumssikring. For rækkehusene og tilhørende skure udføres alle skure med leca og sokkelpuds. Enkelte facader på rækkehusene udføres i STO puds, og indvendig laves klinker og fliser inkl. vådrumssikring i bad og toilet på rækkehusene.
Interne Kennung: Murerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262500 Maurerarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45262522 Mauerwerksarbeiten
Los: LOT-0004
Titel: Porebeton
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af indvendige ikke bærende skillevægge i punkthusene inkl. spartel og slibning
Interne Kennung: Porebeton
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262300 Betonarbeiten, 45262311 Betonrohbauarbeiten
Los: LOT-0005
Titel: Stålaltaner
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler fremstilling og montering af stålaltaner og tilhørend ophæng, franske altaner, baldakiner og Z-profiler til punkthusene. Hertil ligeledes baldakin og franske altaner til rækkehus
Interne Kennung: Stålaltaner
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45223210 Bauarbeiten für Stahlkonstruktionen, 44100000 Baustoffe und Zubehör, 45262410 Baustahlmontagearbeiten für Gebäude, 45262420 Baustahlmontagearbeiten für Konstruktionen, 71550000 Schmiedearbeiten
Los: LOT-0006
Titel: Tagdækker
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af2x tagpap i skotrender, flad tag og skure. Heraf også sedum på skure, cykelskur og rækkehus hvor disse fremgår af situationsplanen.
Interne Kennung: Tagdækker
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45261214 Bitumendachdeckarbeiten, 45261300 Klempnerarbeiten, 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen), 44112500 Dachdeckungsmaterialien, 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau
Los: LOT-0007
Titel: Vinduer
Beschreibung: Fagentreprisen omfatter levering af vinduer og døre til punkthuse og rækkehuse. Leveres på terræn efter anvisning, hvortil anden UE indhejser og montere.
Interne Kennung: Vinduer
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44221000 Fenster, Türen und zugehörige Artikel
Los: LOT-0008
Titel: Aludør
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af 3 stk. entredøre med pumpe til punkthuse
Interne Kennung: Aludør
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44221000 Fenster, Türen und zugehörige Artikel, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Los: LOT-0009
Titel: Tømrer
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler: PUNKTHUSE: levering og montering af komplet tagkonstruktion, gips- og troldtektlofter samt gipsinddækninger af ventilation og lodrette føringsveje, heraf og snedker. Mont. af vinduer. RÆKKEHUSE: Komplet Råhus bestående af yder- og indervægge, etagedæk, tag, snedker, og gipsbeklædning + vinduesmontage. Gældend for punkthuse og rækkehuse er ligeledes fremstilling og montering af træskur på betonplade.
Interne Kennung: Tømrer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen), 44115400 Oberlichter, 45421100 Einbau von Türen und Fenstern sowie Zubehör, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten
Los: LOT-0010
Titel: Indvendige trapper
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af indvendige trætrapper og gelænder i rækkehusene, samt lev. og mont. af interimgstrapper
Interne Kennung: Indvendige trapper
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44233000 Treppen, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Los: LOT-0011
Titel: Undergulv
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af slidlagsgulve i punkthus (Isolering, lyddug, beton inkl. afdækning og slibning)
Interne Kennung: Undergulv
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262320 Estricharbeiten, 45262350 Arbeiten mit nicht verstärktem Beton, 45233228 Oberflächenbeschichtungsarbeiten
Los: LOT-0012
Titel: Trægulv
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af laminatgulv og underlag samt tilhørende skinner
Interne Kennung: Trægulv
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten, 44112200 Fußbodenbeläge, 44112240 Parkett, 44112210 Feste Fußbodenbeläge
Los: LOT-0013
Titel: Elevator
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af 3 stk. komplet elevatorer i punkthusene
Interne Kennung: Elevator
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42416000 Aufzüge, Schrägaufzüge, Hebezeuge, Rolltreppen und Rollsteige, 45313100 Installation von Aufzügen
Los: LOT-0014
Titel: EL
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler komplet el-installation for boliger og fællesarealer inkl. beskrevne lyskilter og stikledninger. Trækning af kabler og tomrør i terrændæk, inkl. stikledninger i jord. Kabelinstallation i vægge og lofter inkl. slutmontage og tilslutning af hvidevarer og andre faste installationer.
Interne Kennung: EL
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten
Los: LOT-0015
Titel: VVS
Beschreibung: Fagentreprisen omhander komplet vand, varme og afløbsinstallation intern i bolig inkl. unit og sanitet, heraf føringsvej inkl. teknisk isolering. Udvendigt laves stikledninger for vand i terræn, fra stophanen og frem til teknik i stueplan. (fjernvarme og kloakstik føres ind af anden UE)
Interne Kennung: VVS
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44100000 Baustoffe und Zubehör, 44115200 Klempner- und Heizungsinstallationsbedarf, 44411000 Sanitärerzeugnisse, 45232460 Sanitäre Anlagen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 45332400 Installation von Sanitäreinrichtungen
Los: LOT-0016
Titel: Ventilation
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af ventilationsrørføring med tilhørende aggregater inkl. teknisk isolering.
Interne Kennung: Ventilation
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42500000 Kühl- und Lüftungseinrichtungen, 42520000 Lüftungsvorrichtungen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 45331210 Installation von Lüftungsanlagen
Los: LOT-0017
Titel: Inventar
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af inventar inkl. bordplader inkl. montage
Interne Kennung: Inventar
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39100000 Möbel, 39141000 Küchenmöbel, 39150000 Diverse Möbel und Einrichtungen, 45421151 Installation von Einbauküchen
Los: LOT-0018
Titel: Hvidevarer
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og installation af hvidevarer
Interne Kennung: Hvidevarer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42716120 Waschmaschinen, 39713100 Geschirrspülmaschinen, 39710000 Elektrische Haushaltsgeräte
Los: LOT-0019
Titel: Malerarbejde
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler armering og spartling af pladesamlinger, samt fuldspartling af vægge og lofter såvel gips og beton- og porebeton, heraf også priming og malerbehandling af vægge og lofter. Alt snedker (fodlister og dørgerigter) pletspartles og fuldmales.
Interne Kennung: Malerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45400000 Baufertigstellung, 45442100 Anstricharbeiten, 45442180 Neuanstricharbeiten