648846-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen – Norrby södra
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Norrby södra
Beschreibung: Haninge kommun avser att utföra en utbyggnad av kommunalt vatten, avlopp, vägnät samt fiber- och elnätet, i syfte att tillåta förtätning med friliggande villor av detaljplanerat område. Entreprenaden syftar även till att bevara områdets karaktär genom att skydda områdets natur och kulturvärden som bedöms värdefulla för Haninge kommun. Denna entreprenadupphandling avser den första etappen för den planerade utbyggnaden och förtätningen av området Norrby, Södra.
Interne Kennung: UPP 2024-00030
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232100 Nebenarbeiten für Wasserrohrleitungen, 45232332 Mit dem Fernmeldewesen verbundene Arbeiten, 45233251 Erneuerung von Straßendecken, 45233310 Fundamentierungsarbeiten für Fernstraßen, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45316100 Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
648846-2026 - Competition
Sweden – Construction work for water and sewage pipelines – Norrby södra
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Norrby södra
Internal identifier: UPP 2024-00030
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45231300 Construction work for water and sewage pipelines
Additional classification (cpv): 45232100 Ancillary works for water pipelines, 45232332 Ancillary works for telecommunications, 45233251 Resurfacing works, 45233310 Foundation work for highways, 45310000 Electrical installation work, 45316100 Installation of outdoor illumination equipment, 45332200 Water plumbing work
5. Lot
Lot: LOT-0000