648879-2026 - Wettbewerb
Finnland – Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte – Näytteenottoputket ja virtsanäyteastia
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Näytteenottoputket ja virtsanäyteastia
Beschreibung: Fimlab Laboratoriot Oy (jäljempänä ”Hankintayksikkö”) kilpailuttaa toiminta-alueensa (Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Pirkanmaan, Pohjanmaan ja Päijät-Hämeen hyvinvointialueilla) tarpeisiin näytteenottoputket, näytteen erottelussa käytettävät putket, virtsanäyteastian ja virtsansiirtoadapterin. Hankintayksikön omistajatahojen eli hyvinvointialueiden toiminta on murroksessa ja muutoksia esimerkiksi toimipisteverkkoon ja laboratoriopalvelujen tarpeeseen voi tapahtua. Mukana olevat Pirkanmaan, Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Päijät-Hämeen ja Pohjanmaan hyvinvointialueet sekä Tuomi Logistiikka Oy voivat hyödyntää toimittajan ja Fimlabin välistä sopimusta tässä yksilöidysti. Näytteenottoputkissa tietyissä osa-alueissa on pakollisena optiona valmiiksi viivakoodattu (ns. esiviivakoodattuja) putkityyppi. Tilaajalla on tarkoitus ottaa näitä putkia pieniä määriä testikäyttöön sopimuskauden aikana ja mahdollisesti myöhemmin vaiheittaisesti tuotantokäyttöön. Näiden putkien tulee täyttää muut vastaaville putkille asetetut vähimmäisvaatimukset, pois lukien kirkas etiketti, ja ne valitaan samalta toimittajalta kuin viivakoodittomat putket. Mikäli Tilaaja siirtyy vaiheittaisesti sopimuskauden aikana käyttämään esiviivakoodattuja putkia, tulee tämä vähentämään vastaavassa suhteessa ei-viivakoodatun putken käyttöä. Tarvikkeiden jakelu tapahtuu hyvinvointialueiden logististen toimijoiden kautta tai Fimlabin omana ostona. Jakelijat ovat Keski-Suomen hyvinvointialueen, Päijät-Hämeen hyvinvointialueen varastotoimija, Tuomi Logistiikka (Tampere; Fimlab, Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen hyvinvointialueet) ja Pohjanmaan hyvinvointialueen varasto (Vaasa, Närpiö ja Pietarsaari). Hankinta on jaettu 20 osa-alueeseen. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta. Jokaiseen osa-alueeseen valitaan yksi (1) Toimittaja. Sopimus tehdään kunkin osa-alueen voittaneen tarjoajan kanssa, mikäli tarjoaja voittaa useamman osa-alueen kilpailutuksen, voidaan ko. osa-alueet yhdistää samaan sopimukseen. Kaikkien volyymit on otettu huomioon hankinnan kokonaisvolyymeissä. Volyymit perustuvat nykyiseen arvioon vuosikulutuksesta. Hankintayksikkö ei sitoudu kiinteisiin hankintamääriin. Sopimuksen suunniteltu kesto on 24kk + jonka jälkeen sitä on mahdollista jatkaa toistaiseksi voimassa olevana. Sopimuksen suunniteltu ajankohta on 1.1.2027.
Interne Kennung: 599550
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1. Vakuumiputki hepariinigeeli
Beschreibung: Fimlab Laboratoriot Oy (jäljempänä ”Hankintayksikkö”) kilpailuttaa toiminta-alueensa (Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Pirkanmaan, Pohjanmaan ja Päijät-Hämeen hyvinvointialueilla) tarpeisiin näytteenottoputket, näytteen erottelussa käytettävät putket, virtsanäyteastian ja virtsansiirto adapterin. Hankintayksikön omistajatahojen eli hyvinvointialueiden toiminta on murroksessa ja muutoksia esimerkiksi toimipisteverkkoon ja laboratoriopalvelujen tarpeeseen voi tapahtua. Mukana olevat Pirkanmaan, Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Päijät-Hämeen ja Pohjanmaan hyvinvointialueet sekä Tuomi Logistiikka Oy voivat hyödyntää toimittajan ja Fimlabin välistä sopimusta tässä yksilöidysti. Näytteenottoputkissa tietyissä osa-alueissa on pakollisena optiona valmiiksi viivakoodattu (ns. esiviivakoodattuja) putkityyppi. Tilaajalla on tarkoitus ottaa näitä putkia pieniä määriä testikäyttöön sopimuskauden aikana ja mahdollisesti myöhemmin vaiheittaisesti tuotantokäyttöön. Näiden putkien tulee täyttää kyseisessä osa-alueessa muut vastaaville putkille asetetut vähimmäisvaatimukset, pois lukien kirkas etiketti, ja ne valitaan samalta toimittajalta kuin viivakoodittomat putket. Mikäli Tilaaja siirtyy vaiheittaisesti sopimuskauden aikana käyttämään esiviivakoodattuja putkia, tulee tämä vähentämään vastaavassa suhteessa ei-viivakoodatun putken käyttöä. Tarvikkeiden jakelu tapahtuu hyvinvointialueiden logististen toimijoiden kautta tai Fimlabin omana ostona. Jakelijat ovat Keski-Suomen hyvinvointialueen, Päijät-Hämeen hyvinvointialueen varastotoimija, Tuomi Logistiikka (Tampere; Fimlab, Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen hyvinvointialueet) ja Pohjanmaan hyvinvointialueen varasto (Vaasa, Närpiö ja Pietarsaari). Hankinta on jaettu 20 osa-alueeseen. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta. Jokaiseen osa-alueeseen valitaan yksi (1) Toimittaja. Sopimus tehdään kunkin osa-alueen voittaneen tarjoajan kanssa, mikäli tarjoaja voittaa useamman osa-alueen kilpailutuksen, voidaan ko. osa-alueet yhdistää samaan sopimukseen. Kaikkien volyymit on otettu huomioon hankinnan kokonaisvolyymeissä. Volyymit perustuvat nykyiseen arvioon vuosikulutuksesta. Hankintayksikkö ei sitoudu kiinteisiin hankintamääriin.
Interne Kennung: OSA-ALUE 1-0
Los: LOT-0002
Titel: 2. Vakuumiputki plasma mekaaninen erotin
Beschreibung: Fimlab Laboratoriot Oy (jäljempänä ”Hankintayksikkö”) kilpailuttaa toiminta-alueensa (Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Pirkanmaan, Pohjanmaan ja Päijät-Hämeen hyvinvointialueilla) tarpeisiin näytteenottoputket, näytteen erottelussa käytettävät putket, virtsanäyteastian ja virtsansiirto adapterin. Hankintayksikön omistajatahojen eli hyvinvointialueiden toiminta on murroksessa ja muutoksia esimerkiksi toimipisteverkkoon ja laboratoriopalvelujen tarpeeseen voi tapahtua. Mukana olevat Pirkanmaan, Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Päijät-Hämeen ja Pohjanmaan hyvinvointialueet sekä Tuomi Logistiikka Oy voivat hyödyntää toimittajan ja Fimlabin välistä sopimusta tässä yksilöidysti. Tarvikkeiden jakelu tapahtuu hyvinvointialueiden logististen toimijoiden kautta tai Fimlabin omana ostona. Jakelijat ovat Keski-Suomen hyvinvointialueen, Päijät-Hämeen hyvinvointialueen varastotoimija, Tuomi Logistiikka (Tampere; Fimlab, Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen hyvinvointialueet) ja Pohjanmaan hyvinvointialueen varasto (Vaasa, Närpiö ja Pietarsaari). Hankinta on jaettu 20 osa-alueeseen. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta. Jokaiseen osa-alueeseen valitaan yksi (1) Toimittaja. Sopimus tehdään kunkin osa-alueen voittaneen tarjoajan kanssa, mikäli tarjoaja voittaa useamman osa-alueen kilpailutuksen, voidaan ko. osa-alueet yhdistää samaan sopimukseen. Kaikkien volyymit on otettu huomioon hankinnan kokonaisvolyymeissä. Volyymit perustuvat nykyiseen arvioon vuosikulutuksesta. Hankintayksikkö ei sitoudu kiinteisiin hankintamääriin.
Interne Kennung: OSA-ALUE 2-1
Los: LOT-0003
Titel: 3. Mikroputki hepariini-geeli
Interne Kennung: OSA-ALUE 3-2
Los: LOT-0004
Titel: 4. Vakuumiputki hepariini
Interne Kennung: OSA-ALUE 4-3
Los: LOT-0005
Titel: 5. Vakuumiputki seerumi
Interne Kennung: OSA-ALUE 5-4
Los: LOT-0006
Titel: 6. Vakuumiputki seerumigeeli
Beschreibung: Fimlab Laboratoriot Oy (jäljempänä ”Hankintayksikkö”) kilpailuttaa toiminta-alueensa (Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Pirkanmaan, Pohjanmaan ja Päijät-Hämeen hyvinvointialueilla) tarpeisiin näytteenottoputket, näytteen erottelussa käytettävät putket, virtsanäyteastian ja virtsansiirto adapterin. Hankintayksikön omistajatahojen eli hyvinvointialueiden toiminta on murroksessa ja muutoksia esimerkiksi toimipisteverkkoon ja laboratoriopalvelujen tarpeeseen voi tapahtua. Mukana olevat Pirkanmaan, Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Päijät-Hämeen ja Pohjanmaan hyvinvointialueet sekä Tuomi Logistiikka Oy voivat hyödyntää toimittajan ja Fimlabin välistä sopimusta tässä yksilöidysti. Näytteenottoputkissa tietyissä osa-alueissa on pakollisena optiona valmiiksi viivakoodattu (ns. esiviivakoodattuja) putkityyppi. Tilaajalla on tarkoitus ottaa näitä putkia pieniä määriä testikäyttöön sopimuskauden aikana ja mahdollisesti myöhemmin vaiheittaisesti tuotantokäyttöön. Näiden putkien tulee täyttää kyseisessä osa-alueessa muut vastaaville putkille asetetut vähimmäisvaatimukset, pois lukien kirkas etiketti, ja ne valitaan samalta toimittajalta kuin viivakoodittomat putket. Mikäli Tilaaja siirtyy vaiheittaisesti sopimuskauden aikana käyttämään esiviivakoodattuja putkia, tulee tämä vähentämään vastaavassa suhteessa ei-viivakoodatun putken käyttöä. Tarvikkeiden jakelu tapahtuu hyvinvointialueiden logististen toimijoiden kautta tai Fimlabin omana ostona. Jakelijat ovat Keski-Suomen hyvinvointialueen, Päijät-Hämeen hyvinvointialueen varastotoimija, Tuomi Logistiikka (Tampere; Fimlab, Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen hyvinvointialueet) ja Pohjanmaan hyvinvointialueen varasto (Vaasa, Närpiö ja Pietarsaari). Hankinta on jaettu 20 osa-alueeseen. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta. Jokaiseen osa-alueeseen valitaan yksi (1) Toimittaja. Sopimus tehdään kunkin osa-alueen voittaneen tarjoajan kanssa, mikäli tarjoaja voittaa useamman osa-alueen kilpailutuksen, voidaan ko. osa-alueet yhdistää samaan sopimukseen.
Interne Kennung: OSA-ALUE 6-5
Los: LOT-0007
Titel: 7. Vakuumiputki verensokeri
Beschreibung: Fimlab Laboratoriot Oy (jäljempänä ”Hankintayksikkö”) kilpailuttaa toiminta-alueensa (Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Pirkanmaan, Pohjanmaan ja Päijät-Hämeen hyvinvointialueilla) tarpeisiin näytteenottoputket, näytteen erottelussa käytettävät putket, virtsanäyteastian ja virtsansiirto adapterin. Hankintayksikön omistajatahojen eli hyvinvointialueiden toiminta on murroksessa ja muutoksia esimerkiksi toimipisteverkkoon ja laboratoriopalvelujen tarpeeseen voi tapahtua. Mukana olevat Pirkanmaan, Kanta-Hämeen, Keski-Suomen, Päijät-Hämeen ja Pohjanmaan hyvinvointialueet sekä Tuomi Logistiikka Oy voivat hyödyntää toimittajan ja Fimlabin välistä sopimusta tässä yksilöidysti. Tarvikkeiden jakelu tapahtuu hyvinvointialueiden logististen toimijoiden kautta tai Fimlabin omana ostona. Jakelijat ovat Keski-Suomen hyvinvointialueen, Päijät-Hämeen hyvinvointialueen varastotoimija, Tuomi Logistiikka (Tampere; Fimlab, Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen hyvinvointialueet) ja Pohjanmaan hyvinvointialueen varasto (Vaasa, Närpiö ja Pietarsaari). Hankinta on jaettu 20 osa-alueeseen. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta. Jokaiseen osa-alueeseen valitaan yksi (1) Toimittaja. Sopimus tehdään kunkin osa-alueen voittaneen tarjoajan kanssa, mikäli tarjoaja voittaa useamman osa-alueen kilpailutuksen, voidaan ko. osa-alueet yhdistää samaan sopimukseen.
Interne Kennung: OSA-ALUE 7-6
Los: LOT-0008
Titel: 8. Vakuumiputki EDTA K2
Interne Kennung: OSA-ALUE 8-7
Los: LOT-0009
Titel: 9. Mikroputki EDTA K2
Interne Kennung: OSA-ALUE 9-8
Los: LOT-0010
Titel: 10. Vakuumiputki hyytymistekijä
Interne Kennung: OSA-ALUE 10-9
Los: LOT-0011
Titel: 11. Vakuumiputki hyytymistekijä 10/9 ml
Interne Kennung: OSA-ALUE 11-10
Los: LOT-0012
Titel: 12. Cell Preparation putki
Interne Kennung: OSA-ALUE 12-11
Los: LOT-0013
Titel: 13. Vakuumiputki hivenaine, plasmanäytteille
Interne Kennung: OSA-ALUE 13-12
Los: LOT-0014
Titel: 14. Vakuumiputki NaF/KOx 5/4 ml
Interne Kennung: OSA-ALUE 14-13
Los: LOT-0015
Titel: 15. Virtsanäyteputki vakuumi lisäaine
Interne Kennung: OSA-ALUE 15-14
Los: LOT-0016
Titel: 16. Virtsanäyteputki vakuumi lisäaineeton
Interne Kennung: OSA-ALUE 16-15
Los: LOT-0017
Titel: 17. Virtsanäytteenotto siirtoadapteri
Interne Kennung: OSA-ALUE 17-16
Los: LOT-0018
Titel: 18. Virtsanäytteenottopurkki, kierrekansi
Interne Kennung: OSA-ALUE 18-17
Los: LOT-0019
Titel: 19. Erotteluputki + kierrekorkki erotteluputkeen
Interne Kennung: OSA-ALUE 19-18
Los: LOT-0020
Titel: 20. Vakuumiputki lisäaineeton
Interne Kennung: OSA-ALUE 20-19