649070-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Server – Achizitie echipamente IT si periferice pentru dotarea a laboratoare informatice si de simulare:7 loturi + Lot 8 - Achizitie active necorporale soft
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achizitie echipamente IT si periferice pentru dotarea a laboratoare informatice si de simulare:7 loturi + Lot 8 - Achizitie active necorporale soft
Beschreibung: Achizitie echipamente IT si periferice pentru dotarea a laboratoare informatice si de simulare: • Lot 1 - Display interactiv cu suport fix - (2 buc) • Lot 2 - Statii grafice (16 buc) + Monitoare (32 buc) + Statii neintreruptibile ( 5 buc) • Lot 3 - Echipament retelistica – 1 pachet • Lot 4 - Echipamente de imprimare : Plotter (1 buc) + Imprimanta (2 buc) • Lot 5 - Stație de lucru desktop profesională (Compactă) pentru Programare și AI/ML (8 buc) • Lot 6 - Stație de lucru mobilă profesională pentru Programare și AI/ML - 14 inch ( 3 buc) + Stație de lucru mobilă profesională pentru Programare și AI/ML - 16 inch ( 1 buc) • Lot 7 - Server pentru inteligență artificială, calcul de înaltă performanță (HPC) și procesare accelerată GPU (1 buc) si • Lot 8 - Achizitie active necorporale soft ANSYS sau echivalent ( soft plus subscriptie pentru 5 utilizatori simultani timp de 30 luni), in cadrul proiectului: Utilizarea de tehnici avansate de inteligență artificială pentru traductoare inteligente eficiente din punct de vedere energetic pentru sisteme auto – inovație de-a lungul lanțului valoric (ASSET-IxC), nr./data contract finanţare: 5.PI/I4/C9 – Apelul 2 din 31.12.2025 ; Cod proiect: RUE5 - conform documentatie atribuire. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 18. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor/ informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor
Interne Kennung: 10 -LD - PNRR/ 2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48820000 Server
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1 - Display interactiv cu suport fix - (2 buc)
Beschreibung: Lot 1 - Display interactiv cu suport fix - (2 buc) - conform documentatie atribuire
Interne Kennung: 1
Haupteinstufung (cpv): 30200000 Computeranlagen und Zubehör
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2 - Statii grafice (16 buc) + Monitoare (32 buc) + Statii neintreruptibile ( 5 buc
Beschreibung: Lot 2 - Statii grafice (16 buc) + Monitoare (32 buc) + Statii neintreruptibile ( 5 buc - conform documentatie atribuire
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31154000 Unterbrechungsfreie Stromversorgung
Los: LOT-0003
Titel: Lot 3 - Echipament retelistica – 1 pachet
Beschreibung: Lot 3 - Echipament retelistica – 1 pachet - conform documentatie atribuire
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Lot 4 - Echipamente de imprimare : Plotter (1 buc) + Imprimanta (2 buc)
Beschreibung: Lot 4 - Echipamente de imprimare : Plotter (1 buc) + Imprimanta (2 buc) - conform documentatie atribuire
Interne Kennung: 4
Haupteinstufung (cpv): 42962000 Druck- und Grafikausrüstung
Los: LOT-0005
Titel: Lot 5 - Stație de lucru desktop profesională (Compactă) pentru Programare și AI/ML (8 buc)
Beschreibung: Lot 5 - Stație de lucru desktop profesională (Compactă) pentru Programare și AI/ML (8 buc) - conform documentatie atribuire
Interne Kennung: 5
Haupteinstufung (cpv): 30211100 Supercomputer
Los: LOT-0006
Titel: Lot 6 - Stație de lucru mobilă profesională pentru Programare și AI/ML - 14 inch ( 3 buc) + Stație de lucru mobilă profesională pentru Programare și AI/ML - 16 inch ( 1 buc
Beschreibung: Lot 6 - Stație de lucru mobilă profesională pentru Programare și AI/ML - 14 inch ( 3 buc) + Stație de lucru mobilă profesională pentru Programare și AI/ML - 16 inch ( 1 buc) - conform documentatie atribuire
Interne Kennung: 6
Haupteinstufung (cpv): 30213100 Tragbare Computer
Los: LOT-0007
Titel: • Lot 7 - Server pentru inteligență artificială, calcul de înaltă performanță (HPC) și procesare accelerată GPU (1 buc)
Beschreibung: Lot 7 - Server pentru inteligență artificială, calcul de înaltă performanță (HPC) și procesare accelerată GPU (1 buc) - conform documentatie atribuire
Interne Kennung: 7
Los: LOT-0008
Titel: • Lot 8 - Achizitie active necorporale soft ANSYS sau echivalent ( soft plus subscriptie pentru 5 utilizatori simultani timp de 30 luni)
Beschreibung: Lot 8 - Achizitie active necorporale soft ANSYS sau echivalent ( soft plus subscriptie pentru 5 utilizatori simultani timp de 30 luni) - conform documentatie atribuire
Interne Kennung: 8
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
649070-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 10 -LD - PNRR/ 2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 48820000 Servers
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 1
Main classification (cpv): 30200000 Computer equipment and supplies
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2
Additional classification (cpv): 31154000 Uninterruptible power supplies
Lot: LOT-0003
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Internal identifier: 4
Main classification (cpv): 42962000 Printing and graphics equipment
Lot: LOT-0005
Internal identifier: 5
Main classification (cpv): 30211100 Super computer
Lot: LOT-0006
Internal identifier: 6
Main classification (cpv): 30213100 Portable computers
Lot: LOT-0007
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Internal identifier: 8
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems