649095-2026 - Vorankündigung
Finnland – Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen – Tietopyyntö/markkinakartoitus: VR-Yhtymä Oyj:n sähköenergian hankinta
Bekanntmachung über vorherige Marktkonsultation
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tietopyyntö/markkinakartoitus: VR-Yhtymä Oyj:n sähköenergian hankinta
Beschreibung: VR-Yhtymä Oyj järjestää markkinavuoropuhelun tulevasta hankinnasta: - fyysisen sähkön toimitus (sähköenergia) - sähköenergian kulutuksen seuranta ja raportointi - laskutus - asiakaspalvelu Pyydämme ilmoittautumaan aihetta koskevaan markkinavuoropuheluun. Markkinavuoropuheluun voivat osallistuja ne markkinatoimijat, joilla on kyky hoitaa vuosittain noin 500 GWh fyysisen sähkön toimitus VR-Yhtymä Oyj:n Suomessa sijaitseville sähkönkäyttöpaikoille. VR:llä on oikeus evätä markkinavuoropuheluun osallistuminen sellaisilta markkinatoimijoilta, jotka eivät tee fyysisen sähkön toimitusta. Hankinnasta kiinnostuneiden markkinatoimijoiden tulee ilmoittautua 30.9.2026 mennessä osoitteeseen: elli.ikonen@vr.fi. Ilmoittautuessa yrityksen tulee kirjata viestin otsikkokenttään: ”Ilmoittautuminen sähkön hankinnan markkinavuoropuheluun” ja ilmoittautumisviestiin yhteystiedot. Markkinavuoropuheluun hyväksytyt markkinatoimijat saavat ennakkoon kysymykset markkinavuoropuheluun valmistautumista varten. Ennakkoilmoituksen perusteella suoritettava vuoropuhelu käydään etänä Teamsin välityksellä. Tämä ilmoitus on vain ennakkotietoilmoitus. Tällä ilmoituksella ei pyydetä tarjouksia. Kaikki tässä ennakkotietoilmoituksessa esitetyt tiedot ovat alustavia ja suuntaa antavia ennakkotietoja. Ennakkotietoilmoitukseen vastaaminen tai vastaamatta jättäminen ei estä mahdolliseen hankintamenettelyyn osallistumista. Ennakkotietoilmoituksen julkaiseminen ja markkinavuoropuhelun toteuttaminen eivät velvoita VR:ää toteuttamaan varsinaista hankintamenettelyä. Markkinavuoropuheluun osallistuneille ei makseta korvausta osallistumisesta.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09000000 Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-057284-LOT-0001