2. Verfahren
Verfahren
Titel: Jätehuollon turvatekniikan huolto- ja ylläpitopalvelut 2026
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän (HSY) hallinnoimien kohteiden turvallisuusjärjestelmien huolto- ja ylläpitopalvelut. Lisäksi hankinnan kohteena on HSY:n kameravalvontajärjestelmän (Milestone XProtect Corporate) kehittäminen ja siihen liittyvien palvelin- ja käyttöliittymäkomponenttien toteuttaminen siten, että järjestelmä tukee useita kohteita, keskitettyä hallintaa sekä kohdekohtaista toimintavarmuutta. Palvelua tuotetaan HSY:n Jätehuollon kahdelle yksikölle: Alue- ja käsittelypalveluille. Tarkempi kuvaus huolto- ja ylläpitopalvelusta sekä Kameravalvontajärjestelmän federaatiomallin ja web-/mobile palvelun toteuttamisesta on esitetty liitteissä Hankinnankuvaus (liite 6) ja Palvelukuvaus (liite 5). Sopimuskumppaniksi valitaan yksi tarjoaja. Sopimuksen arvioitu alkamisaika on 1.12.2026 ja se on voimassa toistaiseksi. Kohdeluettelot sisältävät luottamuksellisia tietoja, minkä takia niitä ei julkaista tarjouspyyntöaineiston mukana. Kohdeluettelot toimitetaan tarjoajille näiden erillisestä tietopyynnöstä sähköpostitse. Tietopyyntö tulee esittää sähköpostitse osoitteeseen iida.rintamaa@hsy.fi. Tietopyyntö tulee lähettää ennen tarjousajan päättymistä ja sen liitteenä tulee olla täytetty salassapitositoumus. (Täytettävä salassapitositoumus on tämän tarjouspyynnön liitteessä.) Sähköposti tulee otsikoida "JÄTEHUOLLON TURVATEKNIIKAN HUOLTO- JA YLLÄPITOPALVELUT 2026"
Interne Kennung: 893/05.050.501.5011/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Hankintapäätös muutoksenhakuosoituksineen lähetetään kaikille tarjoajille tiedoksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50610000 Reparatur und Wartung von Sicherheitsausrüstung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000