649250-2026 - Wettbewerb
Polen – Photovoltaische Solarmodule/Solarzellen – Zielona energia – Budowa instalacji OZE w Gminie Bieruń
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zielona energia – Budowa instalacji OZE w Gminie Bieruń
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż kompletnych mikroinstalacji fotowoltaicznych dla 8 obiektów użyteczności publicznej, montaż magazynów energii dla 9 budynków, modernizację istniejącej instalacji wyłączników ppoż. i wykonanie niezbędnych robót ogólnobudowlanych towarzyszących oraz systemu monitoringu produkcji energii. 2. Zakres zamówienia oraz jego opis znajduje się w SWZ oraz w załącznikach do SWZ tj.: szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia (OPZ) , projektowanych postanowieniach umowy. 3. Stosownie do treści art. 95 ust. 1 Ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający informuje, że stawia wymagania w zakresie zatrudnienia przez Wykonawcę lub Podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia polegające na wykonaniu pracy w sposób określony art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.). Szczegóły dotyczące w/w wymagania, sposób weryfikacji zatrudnienia oraz uprawnienia Zamawiającego w zakresie kontroli, zawarte są w projektowanych postanowieniach umowy, które stanowią załącznik do SWZ. 4. Zamówienie jest objęte wsparciem finansowym: Projekt jest współfinansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) dla Priorytetu: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację dla Działania: FESL.10.06-Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii. 5. Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia oferty wariantowej. 6. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych w ramach przedmiotowego zamówienia. Pomimo rozproszenia obiektów, zamówienie stanowi funkcjonalną i technicznie powiązaną całość. Zakres prac obejmuje wykonanie instalacji fotowoltaicznych według jednolitych wymagań technicznych, w tym dostawę urządzeń i materiałów, montaż konstrukcji i modułów fotowoltaicznych, wykonanie instalacji elektrycznych, podłączenie do istniejącej infrastruktury, konfigurację systemów oraz wykonanie niezbędnych pomiarów i dokumentacji powykonawczej. Brak podziału zamówienia na części jest uzasadniony również koniecznością zapewnienia jednolitego standardu wykonania wszystkich instalacji, kompatybilności zastosowanych urządzeń oraz jednoznacznego przypisania odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie całego zakresu zamówienia jednemu wykonawcy. Rozdzielenie zamówienia pomiędzy kilku wykonawców mogłoby powodować trudności w koordynacji prac, ustalaniu odpowiedzialności za ewentualne nieprawidłowości oraz w zakresie gwarancji i serwisu. Poszczególne lokalizacje nie stanowią odrębnych funkcjonalnie przedmiotów zamówienia, lecz elementy jednego przedsięwzięcia inwestycyjnego, realizowanego według wspólnych założeń i wymagań. Dodatkowo przeprowadzenie jednego postępowania pozwala na sprawną koordynację realizacji, ograniczenie kosztów oraz zapewnienie jednolitych warunków gwarancji i serwisu dla wszystkich wykonanych instalacji. W związku z powyższym uznaje się, że brak podziału zamówienia na części jest uzasadniony względami technicznymi, organizacyjnymi i ekonomicznymi, a realizacja całego zakresu zamówienia w ramach jednego postępowania pozwoli na zachowanie spójności technicznej i organizacyjnej przedsięwzięcia oraz wdrożenia przez Wykonawcę zintegrowanego monitoringu, wszystkich instalacji objętych przedmiotowym zamówieniem. Ponadto w ocenie Zamawiającego brak podziału zamówienia na części nie ogranicza na płaszczyźnie ilościowej jak również jakościowej możliwości udziału Wykonawców Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Decyzja w sprawie podziału zamówienia na części jest w gestii Zamawiającego, zgodnie z ustawą Pzp i zawartych w niej przepisów statuujących obowiązek podziału zamówienia na części przez zamawiających. Przy czym art. 91 ust. 1 Pzp powinien być interpretowany łącznie z art. 91 ust. 2 ustawy Pzp w celu zbadania, czy przyczyny zaniechania podziału zamówienia nie naruszają zasad postępowania wyrażonych w art. 16 pkt 1 Pzp. Brak podziału przedmiotowego zamówienia na części w żaden sposób nie ogranicza zasady uczciwej konkurencji. Przepis art. 91 ust. 1 Pzp wskazuje, że Zamawiający może udzielić zamówienia w częściach – nie stanowi więc źródła obowiązku dla Zamawiającego i na jego podstawie nie można sformułować zarzutu wobec Zamawiającego, który takiego podziału nie dokona. Natomiast art. 91 ust. 2 Pzp tworzy obowiązek zawarcia w dokumentach postępowania uzasadnienia w przypadku zaniechania podziału zamówienia. Jest to obowiązek informacyjny, którego realizacja może być weryfikowana. W związku z tym treść uzasadnienia przedstawianego przez Zamawiającego jest istotna.
Interne Kennung: ZP.271.33.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09331200 Photovoltaische Solarmodule/Solarzellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09332000 Sonnenenergieanlage, 31121110 Leistungswandler, 44112110 Teile von Schutzunterkünften, 45111200 Baureifmachung und Abräumung, 45261215 Solarzellendachdeckarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45312310 Blitzschutzarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 51112000 Installation von Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż kompletnych mikroinstalacji fotowoltaicznych dla 8 obiektów użyteczności publicznej, montaż magazynów energii dla 9 budynków, modernizację istniejącej instalacji wyłączników ppoż. i wykonanie niezbędnych robót ogólnobudowlanych towarzyszących oraz systemu monitoringu produkcji energii. 2. Zakres zamówienia oraz jego opis znajduje się w SWZ oraz w załącznikach do SWZ tj.: szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia (OPZ) , projektowanych postanowieniach umowy. 3. Stosownie do treści art. 95 ust. 1 Ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający informuje, że stawia wymagania w zakresie zatrudnienia przez Wykonawcę lub Podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia polegające na wykonaniu pracy w sposób określony art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.). Szczegóły dotyczące w/w wymagania, sposób weryfikacji zatrudnienia oraz uprawnienia Zamawiającego w zakresie kontroli, zawarte są w projektowanych postanowieniach umowy, które stanowią załącznik do SWZ. 4. Zamówienie jest objęte wsparciem finansowym: Projekt jest współfinansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) dla Priorytetu: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację dla Działania: FESL.10.06-Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii. 5. Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia oferty wariantowej. 6. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych w ramach przedmiotowego zamówienia - uzasadnienie w punkcie 2.1. Ogłoszenia. 7. Zamawiający nie zastrzega obowiązku osobistego wykonania przez Wykonawcę kluczowych części zamówienia. 8. Zamawiający nie określił w opisie przedmiotu zamówienia wymagań związanych z realizacją zamówienia, o których mowa w art. 96 ustawy. 9. Zamawiający nie przewiduje zastrzeżenia możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie przez Wykonawców, o których mowa w art. 94 ustawy. 10. Zamawiający informuje, że nie przewiduje możliwości udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy. 11. Zamawiający nie przewiduje organizowania dla Wykonawców wizji lokalnej oraz nie wymaga złożenia oferty po odbyciu wizji lokalnej lub sprawdzeniu dokumentów, o których mowa w art. 131 ust. 2 ustawy. 12. Rozliczenia pomiędzy Zamawiającym a przyszłymi Wykonawcami zamówienia odbywać się będą w złotych polskich. Zamawiający nie przewiduje rozliczeń w walutach obcych. 13. Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu. 14. Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej. 15. Zamawiający nie przewiduje ustanowienia dynamicznego systemu zakupów. 16. Zamawiający nie przewiduje zastosowania aukcji elektronicznej. 17. Zamawiający nie przewiduje złożenia oferty w postaci katalogów elektronicznych. 18. Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, jeżeli środki publiczne, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane. 19. Kod CPV dotyczący przedmiotu zmówienia: główny przedmiot: 09331200-0 Słoneczne moduły fotoelektryczne kody pomocnicze: 09332000-5 Instalacje słoneczne 31121110-4 Przekształtniki mocy 44112110-5 Konstrukcie dachowe 45111200-0 Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne 45261215-4 Pokrycie dachów panelami ogniw słonecznych 45310000-3 Roboty instalacyjne elektryczne 45311000-5 Roboty w zakresie okablowania i instalacji elektrycznych 45312310-3 Ochrona odgromowa 45400000-1 Roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych 51112000-0 Usługi instalowania sprzętu sterowania i przesyłu energii elektrycznej.