See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Reittipohjaiset joukkoliikennepalvelut, brutto, tarjouskilpailu 2026-03
Beschreibung: Hankinnan kohteena oli: Reittipohjaisten joukkoliikennepalvelujen hankinta bruttomallilla yhteysväleille Valkeakoski-Uskila-Hämeenlinna ja Valkeakoski-Uskila-Pälkäne. Tarkempi kohde ja sopimuskausi on nähtävissä tarjouspyynnön liitteissä. Liikenne hankitaan bruttosopimuksella. Bruttosopimuksella tarkoitetaan palvelusopimusasetuksen (1370/2007) ja erityisalojen hankintalain (1398/2016) tarkoittamaa joukkoliikenteen palvelusopimusta, jossa lipputuloriski on tilaajalla. Hankinnasta syntyvän sopimuksen rahoitukseen osallistuvat hankintayksikkönä toimivan Traficomin lisäksi alueen kunnat. Tämän hankinnan seurauksena syntyvän sopimuksen mukaiselle liikenteelle voidaan myöntää palvelusopimusasetuksen mukainen yksinoikeus vastineena julkisen palvelun velvoitteiden hoitamisesta. Yksinoikeudesta tehdään erillinen päätös ja muiden liikenteiden mahdollisesti aiheuttama jatkuva ja vakava haitta tutkitaan aina tapauskohtaisesti.
Interne Kennung: 611923 / TRAFICOM/240867/13.03.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0000