2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup dysków do posiadanych macierzy IBM 5030
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa do siedziby Zamawiającego 24 szt. fabrycznie nowych dysków do posiadanych macierzy IBM 5030, zwanych dalej „sprzętem”. 2. Przedmiot zamówienia obejmuje: 1) dostawę fabrycznie nowych dysków do siedziby Zamawiającego, 2) zapewnienie objęcie wsparciem technicznym producenta przedmiotu zamówienia, 3. Szczegółowy opis i wymagania dotyczące minimalnych parametrów techniczno–użytkowych zawiera załącznik nr 1.1 do SWZ.
Interne Kennung: Szp-241/FZ-069/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu z siedzibą przy ul. H. Kamieńskiego 73A, 51 – 124 Wrocław, zwany dalej Zamawiającym, wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na „Zakup dysków SSD do posiadanych macierzy IBM 5030” o sygnaturze Szp-241/FZ–069/2025. Wartość przedmiotowego zamówienia jest częścią zamówienia przekraczającego tzw. „próg unijny”, tj. kwotę określoną w przepisach art. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 tj.), zwanej dalej ustawą Pzp - 215 000,00 dla dostaw. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na realizację w/w zadania jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132 ustawy Pzp. Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy Pzp termin składania ofert w przetargu nieograniczonym nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Tym niemniej, możliwość skrócenia terminu składania ofert do minimum 15 dni wprowadził ustawodawca w treści art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, zgodnie z dyspozycją którego: 2. Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w następujących przypadkach: [ ….] 2) jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Zamawiający, po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego niniejszego zamówienia, doszedł do wniosku, iż rozstrzygnięcie w/w postepowania i zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem pełnego 35-dniowego terminu składania ofert nie jest możliwe, co z kolei w istotny sposób zagraża interesom Zamawiającego. Wobec powyższego, w istocie zachodzi pilna potrzeba udzielenia przedmiotowego zamówienia, przy czym skrócenie terminu składnia ofert w odnośnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest w pełni uzasadnione, przez co za spełnione należy uznać przesłanki, od których zależy możliwość skorzystania z uprawnienia do skrócenia terminu składania ofert w przetargu nieograniczonym na wykonanie przedmiotowego zamówienia. Potrzeba to wynika z okoliczności obiektywnych i niemożliwych do przewidzenia przez Zamawiającego na etapie planowania zamówień. W szczególności nastąpiło zwiększenie zapotrzebowania na przestrzeń dyskową spowodowane intensyfikacją procesów przetwarzania danych, w tym danych pacjentów, ilości medycznych operatyw i procedur oraz wdrażaniem nowych systemów medycznych i informatycznych. Dodatkowo zdiagnozowano szybkie zapełnienie istniejących zasobów pamięci masowej, co w przypadku braku natychmiastowego uzupełnienia mogłoby skutkować zakłóceniami w funkcjonowaniu kluczowych systemów teleinformatycznych. Wskazane okoliczności wymagają niezwłocznego przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia, albowiem brak terminowej dostawy niezbędnych dysków mógłby doprowadzić do ograniczenia ciągłości działania systemów a w konsekwencji do zagrożenia realizacji zadań ustawowych przez zamawiającego. Z uwagi na powyższe Zamawiający uznaje iż zachodzą przesłanki do skrócenia terminów niewidzianych w ustawie Prawo zamówień publicznych. „Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 czerwca 2016 r. (…) Procedura przyspieszona została przewidziana m.in. na potrzeby sytuacji wynikających ze zwykłych błędów ludzkich, jak np. zamówienie dla szpitala, które musi być zrealizowane w określonym terminie (np. dostawa określonego sprzętu czy leków), w którym zamawiający nie dopilnował, aby opublikować ogłoszenie o zamówieniu w terminie umożliwiającym uwzględnienie minimalnych terminów składania ofert”. Z powyższego wynika, że intencją ustawodawcy przy wprowadzeniu ww. przepisu było objęcie jego dyspozycją szerokiego katalogu przypadków, w których możliwym będzie skrócenie terminu składania ofert – w t
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30234500 Arbeitsspeichermedien
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Zadanie - Dyski SSD
Interne Kennung: Dyski SSD Szp-241/FZ-069/2025