See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Maaperäkairaus ja havaintoputkien asennukset Oulun alueella (OUVETUR-hanke)
Beschreibung: Tarjousta pyydettiin noin 1000–1500 m:n maaperäporauksista ja havaintoputkien asennuksista Geologian tutkimuskeskuksen (GTK) vesi- ja kaivosympäristöratkaisut (VKR) yksikön tutkimuskohteella: • Oulu Tutkimuskohde on kuvattu oheisessa näytteenottoselvityksessä (liite 1). Työ tehdään GM200 tai vastaavalla koneella, jonka nostovoiman on oltava vähintään 140 kN, syöttövoiman 90 kN ja vääntövoiman on oltava vähintään 3250 Nm 0-70 rpm ja 6200 Nm 0-35 rpm alueella. Urakoitsijan on tarjouksessa ilmoitettava työhön tarjoamansa koneen nostovoima, syöttövoima ja vääntövoima. Pyydettyjen teknisten tietojen puuttuessa tullaan tarjous hylkäämään. Työhön kelpuutetaan vain päältälyövät koneet öljyjäämien välttämiseksi. Uppokoneita ja vastaavia ei työhön hyväksytä. GTK:n toiminta-ajatuksen keskeisin sisältö, geologisen tiedon tuottaminen maankamaran hallitun ja kestävän käytön edistämiseksi, luo perustan GTK:n ympäristöpolitiikalle. GTK huomioi ympäristönäkökohdat sekä kartoitus- ja tutkimustoimintansa suuntaamisessa, että omien toimintatapojensa kehittämisessä. Yhtenä GTK:n ympäristöpäämääränä on esimerkiksi se, että ostopalveluina hankittavien palvelujen toimittajat noudattavat GTK:n ympäristönpolitiikan edellyttämiä toimintatapoja. GTK:n ympäristöpolitiikasta saa tietoa GTK:n kotisivuilta osoitteessa https://www. gtk.fi/gtk/vastuullisuus/ymparisto/ Kairaustyömailla urakoitsijalla on oltava valmiudet mm. öljyvahinkojen torjuntaan ja urakoitsijan henkilökunnalla on oltava osaaminen öljyvahinkojen ensitorjuntaan. Urakoitsija huolehtii työkoneiden siistimisestä ja siisteydestä ympäristönäkökulmat huomioiden (esim. roskien lajittelu ja niiden kierrätys sekä asianmukainen käsittely). Mahdollisten ympäristövahinkojen hoito ja torjunta hoidetaan paikallisten viranomaisten kanssa ja heidän ohjeistustansa noudattaen. Mahdollisen ympäristövahingon sattuessa siitä ilmoitetaan asianmukaisesti tilaajan edustajalle ja ryhdytään toimiin vahingon minimoimiseksi. Koneessa on käytettävä biohajoavaa hydrauliöljyä. Biohajoavan öljyn merkki on ilmoitettava tarjouksessa. Kullakin työvuorolla tulee olla miehityksenä kaksi henkilöä täysiaikaisesti ja yksintyöskentelyä työmaalla on vältettävä. Työalueella työntekijöiden tulee käyttää vaadittuja suojavarusteita (kypärät, suojalasit, turvakengät, käsineet, huomioliivit jne.). Epäkohtia havaittuaan tilaaja voi keskeyttää työskentelyn työmaalla ja työskentely voi jatkua vasta kun epäkohdat on korjattu. Keskeyttämisen johtuessa urakoitsijan vastuulla olevista epäkohdista urakoitsijalla ei ole oikeutta seisonta-ajan korvauksiin. Urakoitsija vastaa henkilökohtaisten suojavarusteiden käytöstä. Urakoitsija vastaa turvallisuudesta työssä käytettävien koneiden läheisyydessä, myös kulkureiteillä. Alue koneen ympärillä merkitään lippusiimalla ja työmaa-alue kylteillä. Tilaaja asettaa työmaille valvojan, mutta työmailla ei ole jatkuvaa kairausvalvontaa. Tilaajan pyynnöstä johtuvista kaluston vaihdoista tai muista mahdollisista lisäpalveluista, joita ei ole hinnoiteltu hintaliitteessä, sovitaan työmaiden aloituskokouksissa tai työn aikana pidettävissä työmaakokouksissa ja ne vahvistetaan kirjallisesti. Olennaiset muutokset tehdään muutoksina sopimukseen. Mikäli urakoitsija toimittaa työmaalle polttoöljyä, on säiliöiden oltava viranomaisten hyväksymiä kaksoispohjasäiliöitä, joilla varmistetaan, ettei ylimääräisiä öljyjäämiä pääse ympäristöön. Työmaalla olevien polttomoottorikäyttöisten koneiden mm. pumppujen on oltava suojattu vuotojen varalta. Vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä. Alihankintaa ei hyväksytä varsinaisessa kairaustyössä, urakoitsija voi kuitenkin käyttää alihankkijaa urakkaan liittyvien muiden töiden tekemiseen. Osatarjouksia ei hyväksytä. Tarjouksessa on ilmoitettava tarjouksesta vastaava, toimivaltainen yhteyshenkilö yhteystietoineen ja sähköpostiosoitteineen sekä hänen tehtävänsä/asemansa.
Interne Kennung: GTK/187/02.03.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Kansallinen säännös on yhdenmukainen EU-tasoisten säädösten kanssa. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta taikka siihen liittyneistä toimenpiteistä ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjoajan halutessa tarjouspyyntöasiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat tarjoajan itsensä vastattavina. Avoin menettely on hankintamenettely, jossa hankintayksikkö julkaisee hankinnasta hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön ja jossa kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1) Tarjouspyynnön ja hankintailmoituksen julkaiseminen. 2) Tarjousten vastaanotto ja tarjousten avaaminen. 3) Tarjoajan soveltuvuuden tarkistaminen. 4) Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen. 5) Tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset käsitellään siten, että ensin jokainen tarjous arvioidaan tarjouspyynnössä mainittuihin valintaperusteisiin nähden. Sen jälkeen tarjouksia vertaillaan keskenään. 6) Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen. 7) Sopimuksen solmiminen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71351500 Bodenuntersuchungen
5. Los
Los: LOT-0000