2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale om landinspektørydelser
Beschreibung: Ordregiver ønsker ved udbud af nærværende rammeaftale at indhente tilbud på ydelser udført af beskikket landinspektører, kort- og landmålingsteknikere samt tekniske tegnere/designere. Udbuddet omfatter følgende ikke udtømmende liste over ydelser: • Matrikulære arbejder: Udstykning, arealoverførsel, sammenlægning, udskillelse og nedlæg-gelse af offentlig vej, optagelse, nedlægning og omlægning af private fællesveje, ekspropriati-on og skelretablering. • Tinglysning: Tinglysning af nye servitutter, aflysning af eksisterende servitutter, skøder, frem-søgning af oplysninger i tingbogen samt tolkning og rådgivning vedrørende servitutter (servitut-redegørelse). • Rådgivning og jura: Rådgivning om regler og lovgivning for ejendomme, udviklingsmuligheder, fysisk planlægning og vejjura. • Teknisk opmåling: Opmåling af bygninger, opmåling af veje og anlæg, kortlægning med f.eks. droner og afsætning, opmåling og/eller tilsyn med byggepladser. • Ekspropriation: Gennemgang af ekspropriationsmateriale, udarbejdelse af dokumentpakker, deltagelse i formøder, afholdelse af åstedsforretning, udarbejdelse af hvidbog, forslag til er-statning, hjælp til udarbejdelse af svarskrift til taksationskommissionen samt afholdelse af taksationsforretning. Der indgås rammeaftale med én leverandør.
Interne Kennung: 432102
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71353000 Oberirdische Vermessung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71353200 Vermessungsdienste, 71354100 Digitalisierte Kartenerstellung, 71354300 Katastervermessung, 71355000 Vermessungsarbeiten, 71355200 Amtliche Landvermessung, 79111000 Rechtsberatung, 79140000 Rechtsberatung und -auskunft
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen træder i kraft ved underskrift og udløber automatisk efter 4 år.