650730-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Bauarbeiten für Gasfernleitungen – Conducta de transport gaze naturale pe direcția Prunișor – Orșova – Băile Herculane - Jupa (inclusiv alimentare cu energie electrică, protecție catodică și fibră optică) – LOT 2, PT nr. 1413/2020.
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Conducta de transport gaze naturale pe direcția Prunișor – Orșova – Băile Herculane - Jupa (inclusiv alimentare cu energie electrică, protecție catodică și fibră optică) – LOT 2, PT nr. 1413/2020.
Beschreibung: Entitatea contractantă intenționează să încheie un contract sectorial având ca obiect Conducta de transport gaze naturale pe direcția Prunișor – Orșova – Băile Herculane - Jupa (inclusiv alimentare cu energie electrică, protecție catodică și fibră optică) – LOT 2, PT nr. 1413/2020. Data limită până la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire, este a 18-a zi dinaintea datei limita de depunere a ofertelor, conform prevederilor art. 173 Legea nr. 99/2016, modificată și completată de OUG 107/2017 pentru modificarea și completarea unor acte normative cu impact în domeniul achizițiilor publice. Termenul-limită în care entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare conform prevederilor art. 172 alin. 2, coroborat cu art. 173 din Legea nr. 99/2016, modificată și completată de OUG 107/2017 pentru modificarea și completarea unor acte normative cu impact în domeniul achizițiilor publice, este: a 11-a zi dinaintea datei limita de depunere a ofertelor. Valoarea estimată a achiziției este de: 124.742.494,00 lei – 135.329.294,00 lei, din care Entitatea Contractantă va pune la dispoziția Executantului materiale, utilaje şi echipamente în valoare de 71.808.494,00 lei. Valoarea estimată a lucrărilor – 52.934.000,00 – 63.520.800,00 lei. Contravaloarea materialelor, utilajelor şi echipamentelor puse la dispoziție de Entitatea Contractantă nu va fi folosită la calculul de cheltuieli indirecte și profit de către Executant, la întocmirea propunerii financiare și implicit nici pe parcursul derulării contractului.
Interne Kennung: 36142/30.04.2025
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45231220 Bauarbeiten für Gasfernleitungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Amplasamentul lucrărilor care urmează a fi executate se află pe raza județelor Mehedinți și Caraș Severin, în extravilanul și intravilanul localităților Orșova, Godeanu, Balta, Podeni, Cireșu, Ilovița, Topleț și Mehadia. În prezent, în zona de nord a județului Mehedinți, precum și în zona de centru și sud a județului Caraș Severin, nu există alimentare cu gaze naturale, motiv pentru care SNTGN Transgaz SA a întreprins demersuri constante în scopul alinierii strategiei de dezvoltare a SNT la strategia energetică a României. Ca urmare, în vederea îmbunătățirii condițiilor de viață a locuitorilor, în scopul îndeplinirii criteriilor pentru atingerea standardelor europene de viață, alimentarea cu gaze naturale în această zonă este un obiectiv esențial. Prin realizarea unei conducte de transport gaze naturale pe direcția localităților Prunișor – Orșova (județul Mehedinți) - Băile Herculane – Jupa (județul Caraș Severin) s-ar acoperi, într-o primă evaluare, necesarul de gaze naturale pentru un număr de aproximativ 27.500 consumatori casnici, 230 instituții publice și 344 agenți economici. Impactul socio-economic este semnificativ, deoarece conducta ar permite atât alimentarea mai multor localități cu potențial turistic ridicat cât și premisa dezvoltării economice bazată pe sursă de energie eficientă și în concordanță cu standardele actuale de protejare a mediului. Realizarea proiectului ar aduce o serie de beneficii, printre care și: crearea premiselor interconectării zonei de vest a țării (Caransebeș) cu zona de sud-vest a țării (Drobeta Turnu Severin) și asigurarea alimentării cu gaze naturale a zonei de consum Drobeta Turnu Severin din Jupa (parte a coridorului BRUA) la presiuni mai mari. Proiectul propus permite transportarea unui amestec de gaze naturale cu hidrogen în procent de 10%, ce poate facilita tranziția către o decarbonizare profundă, datorită capacității rețelei de gaze, de a integra diferite arhitecturi și scări de mărime (conversia acesteia pentru zonă industrială/regiune/țară/UE), precum și amestecul de hidrogen în rețea. Varianta constructivă de realizare a investiției prevede realizarea unei conducte noi de transport gaze naturale între Prunișor și Iaz DN 600 x 40 bar pe o lungime de 177,5 km, care va avea un capăt pe teritoriul comunei Prunișor, unde se va realiza cuplarea acesteia în conducta existentă DN 500 Filiași-Drobeta Turnu Severin, iar celălalt capăt va fi pe teritoriul comunei Obreja (sat Iaz), unde se va realiza cuplarea acesteia în conductele existente DN 500 Botorca-Vințu-Simeria-Hațeg-Recaș-Arad (Vest I) și în conducta DN 500 Coroi-Botorca Băcia-Hațeg-Jupa-Recaș-Mașloc (Vest II) în zona Gară PIG Iaz. Curgerea gazelor va fi bidirecțională. Conducta proiectată este împărțită în 4 loturi și va funcționa la următorii parametri:  Diametrul nominal al conductei: DN 600 mm;  Diametrul exterior al conductei: 610 mm;  Lungimea conductei: 177,5 km;  Presiunea de proiectare: 40 bar;  Capacitatea maximă de transport: 225 000 Smc/h;  Debitul de calcul: 135.000 Smc/h. Soluțiile propuse pentru realizarea lucrărilor aferente LOT 2, sunt în conformitate cu tema de proiectare nr. 20/2020 și a notei de colaborare, și constau în execuția următoarelor lucrări : - Realizarea conductei de transport gaze naturale DN600x40 bar, material L360NE conform SR EN ISO 3183/2020, cu lungimea de 40 km (din 177,5 km), amplasată subteran la o adâncime de minim 1,1 m între generatoarea superioară a țevii și suprafața solului; - Realizarea subtraversărilor de căi de comunicație (drumuri și căi ferate), traversări ape (cursuri de ape, canale, torente), traversări ale obstacolelor. La subtraversarea drumurilor naționale, județene, comunale și căi ferate, conducta proiectată se va monta în tub de protecție Ø813x14,2 mm, material S 355 JRH conform SR EN 10219/1-2006 iar traversările cursurilor de ape, canale, torente se vor executa prin săpătură în șanț deschis, cu conductă lestată sau cu lest tip șa; - Protecția catodică (pentru conducta aferentă lotului 2) se va realiza prin amplasarea a două stații de protecție catodică de tip automat, SPC2 în proximitatea drumului comunal DC58, UAT Godeanu și SPC3 LA KM 84+370, UAT Topleț; - Realizarea instalațiilor aferente conductei, respectiv: instalație de alimentare cu energie electrică și protecție contra șocurilor electrice și descărcări atmosferice (inclusiv zonare Ex); - Lucrări de împrejmuire și fundații pentru incintă stație de robinete, în 5 locații. Execuția lucrărilor se va desfășura în succesiune operațiilor procesului tehnologic și în conformitate cu prevederile Normelor Tehnice NT nr. 118/2013 pentru Proiectarea și execuția conductelor de transport gaze naturale. Natura și cantitatea lucrărilor sunt conform Proiectului Tehnic. Se propune ca termenul de execuție să fie de 24 luni și perioada de valabilitate a contractului să fie până la data semnării Procesului Verbal de recepție finală.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45312100 Installation von Brandmeldeanlagen, 45312200 Installation von Einbruchmeldeanlagen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Valoarea estimată totală a achiziției, fără valoarea aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute, este cuprinsă în intervalul 124.742.494,00 lei – 135.329.294,00 lei, unde: Valoarea inferioară a intervalului, și anume 52.934.000,00 lei, reprezintă valoarea totală estimată a achiziției pentru lucrările cuprinse în caietul de sarcini. Valoarea superioară a intervalului, și anume 63.520.800,00 lei reprezintă valoarea estimată a achiziției, în care se includ și sumele previzionate ca rezerve de implementare a contractului, în cuantum de 20% din valoarea estimată a lucrărilor ce se vor achiziționa. EVALUAREA PROPUNERILOR FINANCIARE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE ÎNCADRAREA ÎN VALOAREA ESTIMATĂ A CONTRACTULUI SE VA REALIZA ÎN RAPORT CU VALOAREA INFERIOARĂ A INTERVALULUI, RESPECTIV VALOAREA DE 52.934.000,00 LEI. Prețul total al contractului se poate modifica, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, ca urmare a introducerii în contractul de achiziție a unei clauze de revizuire (rezerva de implementare a contractului) privind posibilitatea suplimentării cantitative a lucrărilor (cu păstrarea prețurilor unitare ofertate), în cuantum de până la 20% din valoarea lucrărilor ce se vor achiziționa, clauze descrise în draftul de contract de achiziție publicat în SEAP.