650763-2026 - Wettbewerb
Finnland – Bauarbeiten – Vt 4 Lahdenväylä välillä Kehä I - Kehä III ja Ilmasillan eritasoliittymä, allianssi; Alustava tarjouspyyntö
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vt 4 Lahdenväylä välillä Kehä I - Kehä III ja Ilmasillan eritasoliittymä, allianssi; Alustava tarjouspyyntö
Beschreibung: Tällä hankintailmoituksella Väylävirasto ja Helsingin kaupunki käynnistävät hankintamenettelyn koskien "Vt 4 Lahdenväylä välillä Kehä I - Kehä III ja Ilmasillan eritasoliittymä" -urakan rakentamista. Väylävirasto ja Helsingin kaupunki hakevat ehdokkaita ja ehdokasryhmittymiä Vt 4 Lahdenväylä välillä Kehä I - Kehä III ja Ilmasillan eritasoliittymä -hankkeen toteuttajaksi. Hanke tullaan toteuttamaan allianssimallilla, jossa valittava sopimuskumppani toteuttaa hankkeen rakentamisen yhteistoiminnassa Tilaajien kanssa. Suunnitteluosapuoli hankitaan erikseen hankkeen kehitysvaiheen alussa hankkeen parhaaksi. Suunnitteluosapuolen hankinta ja integroiminen hankkeeseen toteutetaan allianssin parhaaksi laajasta tarjoajajoukosta. Hankkeen kehitysvaihe käynnistyy arviolta tammikuussa 2027 ja toteutusvaihe arviolta vuoden 2027 aikana. Hankkeessa tilaajina ja allianssisopimuksen osapuolina toimivat Väylävirasto ja Helsingin kaupunki. Hankkeessa tilaajina voivat toimia myös Uudenmaan elinvoimakeskus, HSY sekä hankealueella sijaitsevien johtojen ja laitteiden omistajat. Hankkeen kokonaiskustannusarvio on noin 100 M€ (MAKU 145, 2020 = 100). Väyläviraston ja Helsingin kaupungin kustannusosuudet täsmentyvät kehitysvaiheen aikana. Hanke koostuu tiesuunnitelmasta "Valtatien 4 parantaminen välillä Kehä I - Kehä III ja Ilmasillan eritasoliittymä, Helsinki". Tiesuunnitelma on hyväksytty ja saanut lainvoiman 4.6.2026. Helsingin kaupunki on laatinut Ilmasillasta ja Ilmasillantiestä rakennussuunnitelman. Hanke sisältää mm.: - lisäkaistojen rakentamisen Vt 4:lle ja Kehä I:lle - olemassa olevien eritasoliittymien parantaminen (Kivikon ETL ja Tattariharjun ETL) - uuden Ilmasillan eritasoliittymän rakentaminen - vanhojen siltojen leventämistä ja korjaamista - uusien siltojen rakentamista - paalulaattaa n. 24 000 m2 - pilaristabilointia n. 320 km - melunsuojausta 1,8 km - pohjaveden suojausta n. 44 000 m2 - tukimuureja - valaistuksen uusimisen sekä laite- ja johtosiirtoja - geolujitteita, ylipenkereitä
Interne Kennung: VÄYLÄ/3797/Vv-02.01.01/2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä rakennusurakan hankinta. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, "hankintalaki"). Hankinta toteutetaan käyttämällä hankintalain 34 §:n tarkoittamaa neuvottelumenettelyä, jonka vaiheet ja eteneminen on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Voittavan tarjouksen valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hinta-laatusuhde.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: VÄYLÄ/3797/Vv-02.01.01/2026
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000