650873-2026 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Udbud af kontrakt vedrørende levering af SRO/SCADA-system, inkl. eltekniske entrepriser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt vedrørende levering af SRO/SCADA-system, inkl. eltekniske entrepriser
Beschreibung: Udbuddet omfatter anskaffelse, etablering og efterfølgende service, dvs. applikationsdrift, support og vedligeholdelse, af et fælles SRO/SCADA-system til Ordregivers 20 forsyningsanlæg samt fysiske udskiftninger af el-udstyr på 12 anlæg. Leverancen gennemføres som en totalentreprise bestående af system, applikationsdrift og fysisk udskiftning. Anskaffelsen omfatter tillige timebaserede konsulentydelser i hele kontraktens løbetid. Formålet er at etablere én ensartet og driftsstabil platform til overvågning, styring og regulering inden for el, vand, varme og facility samt sikre adgang til pålidelige driftsdata. Den samlede løsning skal dække følgende forsyningsområder: •Vandområdet omfattende tre vandværker, to kildepladser med 13 indvindingsboringer og 11 sektionsbrønde eller -huse. •Elområdet omfattende fem transformerstationer. •Varmeområdet omfattende syv varmeanlæg, tre pumpe- eller boosterstationer og ti netmålepunkter. •Facility-området omfattende bygningsstyringen på GEV’s hovedkontor. Miljøet omfatter desuden 30 Siemens PLC’er, 15 Schneider Electric PLC’er samt øvrigt automationsudstyr. Systemleverancen omfatter etablering og idriftsættelse af det fælles SRO/SCADA-system med nødvendige programmer, licenser og komponenter. Systemet etableres på GEV’s it-infrastruktur og forbindes med de relevante anlæg og systemer. De eksisterende PLC- og automationsanlæg skal integreres med den nye fælles SRO/SCADA-platform. For udpegede Anlæg bibeholdes eksisterende fysisk TAG-mærkning, selv om den afviger fra GEV's TAG-standard. Løsningen skal i disse tilfælde understøtte entydig mapping mellem den fysiske TAG-mærkning og de tilsvarende TAG-ID'er i Løsningen. Serviceleverancen omfatter applikationsdrift af SRO/SCADA-applikationen, overvågning, support, vedligeholdelse, fejlrettelser, opdateringer og videreudvikling. Leverancen omfatter også nødvendig undervisning og dokumentation. På 12 anlæg omfatter leverancen nedtagning og bortskaffelse af eksisterende komponenter samt udskiftning eller etablering af blandt andet tavler, PLC’er, forbindelser, UPS-anlæg og frekvensomformere. Berørt dokumentation, herunder signallister og tekniske diagrammer, skal opdateres. Leverancen gennemføres trinvist pr. anlæg og omfatter afklaring, etablering, undervisning, dokumentation, installation, prøver og idriftsættelse. Leverandøren skal sikre, at system, service og fysiske arbejder samlet udgør en funktionsdygtig løsning. GEV Holding A/S gennemfører udbuddet på vegne af følgende koncernforbundne selskaber: Grindsted Elnet A/S, GEV Varme A/S og GEV Vand A/S. Ansøger skal i forbindelse med ansøgning udfylde det fælleseuropæiske udbudsdokument (ESPD) i udbudssystemet med de krævede oplysninger.
Interne Kennung: 784930
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45315100 Elektrotechnikinstallation, 72265000 Software-Konfiguration, 72261000 Software-Unterstützung, 72210000 Programmierung von Softwarepaketen, 72211000 Programmierung von System- und Anwendersoftware, 72243000 Programmierung, 72222000 Strategische Prüfung und Planung im Bereich Informationssysteme oder -technologie, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Udbuddet omfatter anskaffelse, etablering og efterfølgende service, dvs. applikationsdrift, support og vedligeholdelse, af et fælles SRO/SCADA-system til Ordregivers 20 forsyningsanlæg samt fysiske udskiftninger af el-udstyr på 12 anlæg. Leverancen gennemføres som en totalentreprise bestående af system, applikationsdrift og fysisk udskiftning. Anskaffelsen omfatter tillige timebaserede konsulentydelser i hele kontraktens løbetid. Formålet er at etablere én ensartet og driftsstabil platform til overvågning, styring og regulering inden for el, vand, varme og facility samt sikre adgang til pålidelige driftsdata. Den samlede løsning skal dække følgende forsyningsområder: •Vandområdet omfattende tre vandværker, to kildepladser med 13 indvindingsboringer og 11 sektionsbrønde eller -huse. •Elområdet omfattende fem transformerstationer. •Varmeområdet omfattende syv varmeanlæg, tre pumpe- eller boosterstationer og ti netmålepunkter. •Facility-området omfattende bygningsstyringen på GEV’s hovedkontor. Miljøet omfatter desuden 30 Siemens PLC’er, 15 Schneider Electric PLC’er samt øvrigt automationsudstyr. Systemleverancen omfatter etablering og idriftsættelse af det fælles SRO/SCADA-system med nødvendige programmer, licenser og komponenter. Systemet etableres på GEV’s it-infrastruktur og forbindes med de relevante anlæg og systemer. De eksisterende PLC- og automationsanlæg skal integreres med den nye fælles SRO/SCADA-platform. For udpegede Anlæg bibeholdes eksisterende fysisk TAG-mærkning, selv om den afviger fra GEV's TAG-standard. Løsningen skal i disse tilfælde understøtte entydig mapping mellem den fysiske TAG-mærkning og de tilsvarende TAG-ID'er i Løsningen. Serviceleverancen omfatter applikationsdrift af SRO/SCADA-applikationen, overvågning, support, vedligeholdelse, fejlrettelser, opdateringer og videreudvikling. Leverancen omfatter også nødvendig undervisning og dokumentation. På 12 anlæg omfatter leverancen nedtagning og bortskaffelse af eksisterende komponenter samt udskiftning eller etablering af blandt andet tavler, PLC’er, forbindelser, UPS-anlæg og frekvensomformere. Berørt dokumentation, herunder signallister og tekniske diagrammer, skal opdateres. Leverancen gennemføres trinvist pr. anlæg og omfatter afklaring, etablering, undervisning, dokumentation, installation, prøver og idriftsættelse. Leverandøren skal sikre, at system, service og fysiske arbejder samlet udgør en funktionsdygtig løsning. GEV Holding A/S gennemfører udbuddet på vegne af følgende koncernforbundne selskaber: Grindsted Elnet A/S, GEV Varme A/S og GEV Vand A/S.