See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Suun terveydenhuollon hammastekniset laboratoriopalvelut, erikoishammaslääkäritasoinen protetiikka ja purentafysiologia
Beschreibung: Hankinnan kohteena on hammastekniset laboratoriopalvelut Helsingin suun erikoishoidon yksikön (Sehyk Helsingin) protetiikan ja purentafysiologian erikoishammaslääkäreiden tarpeisiin. Sehyk Helsinki sijaitsee Suu- ja hammaskeskuksen tiloissa (Haartmaninkatu 1). Tämän sopimuksen hammasteknisiä laboratorioita voi käyttää poikkeustapauksissa myös perushoidon hammashoitoloissa työskentelevät perehtyneet hammaslääkärit tehdessään tai korjatessaan implanttiprotetiikkaa tai muuta erityisen vaativaa proteettista työtä. Tämä hankinta ei koske yksityisten palveluseteli- ja ostopalveluhammaslääkäreiden palvelussa tarvittavia hammaslaboratoriopalveluita.
Interne Kennung: HEL 2026-003422
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tullakseen valituksi palveluntuottajaksi, tarjoajan (tarjoajayrityksen) tulee täyttää tarjouspyynnössä asetetut, tarjoajan soveltuvuutta koskevat vaatimukset ja tarjoajan jättämän tarjouksen tulee olla kaikilta osin tarjouspyynnön mukainen. Vain soveltuvien tarjoajien tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset otetaan mukaan tarjousten vertailuun. Päätöksenteon perusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus siten, että hinnan painoarvo on 100 %. Vertailuhintana käytetään hintaliitteen (liite 7) esimerkkitöihin annettujen kokonaishintojen (vihreät solut) yhteenlaskettua summaa. Palveluun valitaan neljä (4) palveluntuottajaa tai vähemmän, mikäli tarjouspyynnön mukaisia tarjouksia saadaan vähemmän. Tässä hankinnassa on kyse julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, jatkossa hankintalaki) liitteen E mukaisesta sosiaali- ja terveyspalveluhankinnasta. Liitteen E mukaisissa sosiaali- ja terveyspalveluhankinnoissa hankintayksikkö voi valita itse suunnittelemansa, hankintalain periaatteiden mukaisen menettelyn hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen. Hankintayksikkö noudattaa hankinnan kilpailuttamisessa sellaista menettelyä, joka on hankintalain 3 §:ssä säädettyjen periaatteiden mukainen. Sopimuskauden aikana palveluntuottaja valitaan potilas- ja hoitokohtaisesti ennalta määriteltyjen tekijöiden perusteella. Hoitosuunnitelmassa ja laboratorion valinnassa huomioidaan potilaan suun ja hampaiston kokonaistilanne, aiemmin tehdyt hoidot, suunniteltu hoitokokonaisuus ja sen vaativuus ja laajuus sekä hoidon ennusteeseen liittyvät seikat. Tällaisia ovat esim. potilaan terveydentila ja terveystottumukset. Lisäksi otetaan huomioon valittavan hammaslaboratorion kokemus. Potilas voi vaikuttaa hoitolinjan valintaan esteettisten, toiminnallisten ja taloudellisten näkökohtien osalta, niiltä osin kuin se on lääketieteelliset seikat huomioiden mahdollista. Hammaslaboratorio valitaan siten kunkin potilaan kohdalla yksilöllisesti huomioimalla edellä kerrotut seikat (ks. palvelukuvaus, liite 3) Lisäksi hammaslaboratoriopalveluja voidaan hankkia perustellusta syystä yksittäisissä poikkeustilanteissa myös muilta toimittajilta (esim. hoitoon liittyvä erityinen tarve tai jos kyseisiä palveluja ei ole saatavana valituilta palveluntuottajilta).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85130000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: HEL 2026-003422
Type of procedure: Other single stage procedure
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85130000 Dental practice and related services
5. Lot
Lot: LOT-0000