2. Verfahren
Verfahren
Titel: Opracowanie projektu modernizacji instalacji grzewczej w budynkach użyteczności publicznej w Katowicach przy ul. Powstańców nr 28 oraz nr 30 (budynek główny i budynek B) w celu poprawy sprawności cieplnej systemu grzewczego oraz ciepła wykorzystywanego do przygotowania ciepłej wody użytkowej – przedsięwzięcie termomodernizacyjne
Beschreibung: 1) Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na opracowaniu dokumentacji projektowej modernizacji instalacji grzewczej w budynkach użyteczności publicznej w Katowicach przy ul. Powstańców nr 28 oraz nr 30 (budynek główny i budynek B) w celu poprawy sprawności cieplnej systemu grzewczego oraz ciepła wykorzystywanego do przygotowania ciepłej wody użytkowej (dalej: instalacja grzewcza) – przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Wartości minimalne określające poprawę sprawności cieplnej (energetycznej) instalacji grzewczej nie mogą być gorsze niż określone w audytach energetycznych sporządzonych w grudniu 2024 r.(zaktualizowanych w sierpniu i grudniu 2025 r.) przez uprawnionego audytora energetycznego, dla budynku przy ul. Powstańców nr 30 oraz nr 28 w Katowicach 2) Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowi Załącznik nr 1 do SWZ – Szczegółowy Opis przedmiotu zamówienia (OPZ). 3) Szczegółowe warunki realizacji przedmiotu zamówienia określają także projektowane postanowienia umowy – załącznik nr 11 do SWZ.
Interne Kennung: BDG-WZP.260.21.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych – dalej „ustawa PZP”, Zamawiający ma możliwość przeprowadzenia procedury przyspieszonej, tj. skrócenia terminu składania ofert do 15 dni, gdy wystąpi pilna potrzeba udzielenia zamówienia oraz uzasadnienie skrócenia terminu składania ofert. Do powstania możliwości skrócenia terminu niezbędne jest zatem wykazanie, że istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a zaspokojeniu tej potrzeby w odpowiedni sposób służy skrócenie terminu składania ofert. W uzasadnieniu trzeba więc wskazać na potrzebę, jaką zaspokaja zamówienie oraz na przyczynę pilności jej zaspokojenia. Inaczej niż w przypadku przesłanek zastosowania trybów negocjacyjnych bez ogłoszenia pilna potrzeba udzielenia zamówienia nie musi wynikać z okoliczności niezależnych od Zamawiającego – może to więc być pilność, która wynika z okoliczności co najmniej możliwych do przywidzenia. Wniosek taki potwierdza motyw 46 preambuły dyrektywy 2014/25/UE, w którym wskazano na stworzenie Zamawiającym możliwości skracania terminów składania ofert, oraz doprecyzowano, że „nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja Zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać”. Przepis krajowy także wyraźnie różnicuje przesłanki z art. 138 ust. 2 ustawy PZP oraz 209 ust. 1 pkt 4) ustawy PZP (dawniej art. 62 ust. 1 pkt 4 PZP z roku 2004). W tym drugim przypadku skorzystanie z przesłanki jest możliwe, gdy Zamawiający nie spowodował przyczyn pilności. Odmiennie w przypadku skracania terminów w przetargu nieograniczonym na podstawie art. 138 ust 2 ustawy PZP – takiego składnika w przesłance brak. Ze względu na charakter przedmiotu zamówienia przygotowanie przez Wykonawców oferty nie powinno być czasochłonne, wobec czego skrócenie terminu na składanie ofert nie powinno w żaden sposób wpłynąć na konkurencyjność postępowania. Skrócenie terminu składania ofert nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu. Każdy z Wykonawców, bowiem jako profesjonalny podmiot w obrocie Prawno gospodarczym jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zadania w sytuacji, gdy termin składania ofert będzie nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Skrócenie terminu nie powoduje także sankcji w postaci nieważności umowy (nawet gdyby kontrfaktycznie przyjął, że skrócenia dokonano wbrew przesłance. Jedynym ryzykiem jest odwołanie wykonawców i żądanie wydłużenia terminów. W takim przypadku zawsze jednak Zamawiający może takie odwołanie uwzględnić. Jednakże przy braku takiego odwołania – skrócenie terminu składania ofert daje o 15 dni więcej czasu na wykonywanie zamówienia. Skrócenie terminu składania ofert uzasadnione jest na koniecznością realizacji i finansowania zamówienia w bieżącym roku budżetowym, a także postępowania zgodnie z harmonogramem projektu FEnIKS, który przewiduje wszczęcie postępowania na III kwartał 2026 r. Stąd działanie podjęte przez Zamawiającego ma związek z pilną potrzebą przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia i zawarcie umowy, celem zrealizowania swoich potrzeb w niezbędnym czasie, tj. przed zakończeniem okresu, w którym zadania mają być zrealizowane i wyczerpaniem się możliwości jego wydłużenia. W związku z powyższym, działając w oparciu o art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy PZP, Zamawiający wyznaczy termin składania ofert, krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1 ustawy PZP, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.
Zentrale Elemente des Verfahrens: W związku z pilną potrzebą udzielenia zamówienia Zamawiający postąpi zgodnie dyspozycją art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy PZP.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71248000 Projektaufsicht und Dokumentation
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71220000 Architekturentwurf, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71520000 Bauaufsicht, 71630000 Technische Kontrolle und Tests
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Opracowanie projektu modernizacji instalacji grzewczej w budynkach użyteczności publicznej w Katowicach przy ul. Powstańców nr 28 oraz nr 30 (budynek główny i budynek B)
Beschreibung: 1) Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na opracowaniu dokumentacji projektowej modernizacji instalacji grzewczej w budynkach użyteczności publicznej w Katowicach przy ul. Powstańców nr 28 oraz nr 30 (budynek główny i budynek B) w celu poprawy sprawności cieplnej systemu grzewczego oraz ciepła wykorzystywanego do przygotowania ciepłej wody użytkowej (dalej: instalacja grzewcza) – przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Wartości minimalne określające poprawę sprawności cieplnej (energetycznej) instalacji grzewczej nie mogą być gorsze niż określone w audytach energetycznych sporządzonych w grudniu 2024 r.(zaktualizowanych w sierpniu i grudniu 2025 r.) przez uprawnionego audytora energetycznego, dla budynku przy ul. Powstańców nr 30 oraz nr 28 w Katowicach. 2) Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowi Załącznik nr 1 do SWZ – Szczegółowy Opis przedmiotu zamówienia (OPZ). 3) Szczegółowe warunki realizacji przedmiotu zamówienia określają także projektowane postanowienia umowy – załącznik nr 11 do SWZ.
651124-2026 - Competition
Poland – Supervision of project and documentation – Opracowanie projektu modernizacji instalacji grzewczej w budynkach użyteczności publicznej w Katowicach przy ul. Powstańców nr 28 oraz nr 30 (budynek główny i budynek B) w celu poprawy sprawności cieplnej systemu grzewczego oraz ciepła wykorzystywanego do przygotowania ciepłej wody użytkowej – przedsięwzięcie termomodernizacyjne
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: BDG-WZP.260.21.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71248000 Supervision of project and documentation
Additional classification (cpv): 71220000 Architectural design services, 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services, 71520000 Construction supervision services, 71630000 Technical inspection and testing services
5. Lot
Lot: LOT-0001