2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ympäristötekniset konsulttipalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat pilaantuneeseen maaperään, sedimentteihin tai pohjaveteen liittyvät selvitykset, lupaprosessien hoitaminen ja kunnostustöiden valvonta erilaisiin maankäyttöhankkeisiin tilaajan toimintaympäristössä. Toimeksiannot ovat ammattitaitoa ja oma-aloitteisuutta vaativia asiantuntijatehtäviä. Asiantuntijatehtävät sisältävät pääsääntöisesti hankkeen valmistelua, suunnittelua, yhteistoiminnan koordinointia, päätöksenteon valmistelua, esittelyä ja raportointia jne. Kohteesta riippuen palveluntuottajalle voidaan myöntää erilaisia toimintavaltuuksia, jotka määritellään hankekohtaisesti. Hankinnan ja tehtävien sisältöä on kuvattu tarkemmin jäljempänä. Hankinta on jaettu kahteen osa-alueeseen. Kyseessä on puitejärjestely, johon valitaan osa-alueittain neljä palveluntuottajaa, mikäli hyväksyttyjä tarjouksia saapuu vähintään neljä/osa-alue. Puitejärjestely on kestoltaan kaksi vuotta, ja sitä voidaan jatkaa kahden vuoden optiokaudella. Katso tarkemmin sopimuskauden ja puitejärjestelyn toimintamalli sopimusluonnokselta. Tampereen kaupungin lisäksi hankinnassa tilaajana on Tampereen Vesi Oy.
Interne Kennung: TRE:1277/02.07.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71313000 Umwelttechnische Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pilaantuneiden alueiden tutkimiseen ja kunnostamiseen liittyvät tehtävät
Beschreibung: Puitejärjestelyn toimeksiannot voivat sisältää alla mainittuja tehtäviä ja näiden yhdistelmiä. - Osoitettua suunnittelu- tai rakennusaluetta koskeva selvitystyö, jossa kartoitetaan ja arvioidaan pilaantumisen laajuus, aste ja puhdistamistarve sekä laaditaan kohdekohtainen riskinarviointi. - Kohdekohtaisesti soveltuvimman ja kustannustehokkaimman puhdistusmenetelmän kartoitus, esittely ja valinta, minimoiden vaadittavat massanvaihdot. - Pilaantuneiden maa-ainesten käsittelyyn tarvittavien ympäristölupahakemuksien ja/tai ilmoituksien valmistelu. - Pilaantuneen maaperän kunnostusurakan suunnitelmien ja urakkalaskentaan vaadittavien asiapapereiden laadinta sekä kunnostuksen ympäristöteknisenä valvojana toimiminen. - Tontinluovutukseen liittyvien selvitysten ja yhteenvetojen laatiminen kiinteistön maaperän puhtauteen liittyen. - Ympäristönsuojelulainsäädännön, jätteitä koskevien säädösten ja ympäristöhallinnon ohjeiden noudattamisesta huolehtiminen. - Näytteenoton ja tutkimusten järjestäminen standardoiduin tai vastaavin luotettavin menetelmin. - Kiertotalousmateriaalien hyödyntämisen selvittäminen maanrakentamisessa. - Muut tapauskohtaisesti sovitut selvitystehtävät ja rinnakkaiset tarkastelut. - Pilaantuneen maaperän puhdistamiseen liittyvien in-situ-tekniikoiden vertailu ja soveltuvuusarvioinnit. Puitejärjestelyn toimeksiannot voivat sisältää alla mainittuja tehtäviä ja näiden yhdistelmiä. - Vesitalouslupiin liittyvien lupahakemusasiakirjojen valmistelu - Sedimenttitutkimuksiin liittyvät näytteenottotyöt sekä riskienarvioinnit sisävesistöissä ja tulosten normalisointi ja raportointi - Virtausmallinnukset - Ruoppauksen suunnittelu ja urakka-asiakirjojen laadinta Listaus ei ole tyhjentävä ja ne voivat sisältää osavaiheena myös muiden toimialojen asiantuntijatehtäviä. Nämä tehtävät ovat vähäisiä suhteessa toimeksiannon päätehtävään nähden. Vähäisyydellä tarkoitetaan sitä, että ne eivät muodostaisi itsenäisinä kokonaisuuksina toimeksiantoja.
Interne Kennung: 2026-057478-LOT-0001
Los: LOT-0002
Titel: Kaatopaikkarakenteisiin liittyvät tehtävät sekä pilaantuneiden alueiden ja kaatopaikkojen rakennuttaminen
Beschreibung: Puitejärjestelyn toimeksiannot voivat sisältää alla mainittuja tehtäviä ja näiden yhdistelmiä. -Vanhojen kaatopaikkojen sulkemiseen liittyviä kaatopaikkarakenteiden suunnittelutöitä. - Muita pilaantuneita kohteita, joihin suunnitellaan ympäristönsuojausrakenteita - Kaatopaikkarakenteiden rakentamisen aikainen riippumaton laadunvalvonta - Pilaantuneen kohteen kunnostusurakan rakennuttaminen - Pilaantuneen kohteen tai kaatopaikan kunnostusurakan urakkapapereiden laadinta Listaus ei ole tyhjentävä ja ne voivat sisältää osavaiheena myös muiden toimialojen asiantuntijatehtäviä. Nämä tehtävät ovat vähäisiä suhteessa toimeksiannon päätehtävään nähden. Vähäisyydellä tarkoitetaan sitä, että ne eivät muodostaisi itsenäisinä kokonaisuuksina toimeksiantoja.
Interne Kennung: 2026-057478-LOT-0002
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: TRE:1277/02.07.01/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71313000 Environmental engineering consultancy services
Additional classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 2026-057478-LOT-0001
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2026-057478-LOT-0002