651308-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Laborreagenzien – Furnizare reactivi chimici, reactivi de laborator de puritate analitică (HPLC), reactivi chimici de grad alimentar (imprimare 3D) și kit-uri standardizate
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare reactivi chimici, reactivi de laborator de puritate analitică (HPLC), reactivi chimici de grad alimentar (imprimare 3D) și kit-uri standardizate
Beschreibung: Obiectul prezentei proceduri este achiziţia de reactivi chimici si reactivi de laborator de puritate analitică sau pentru HPLC, pentru dezvoltarea si validarea de metode analitice de determinare si de caracterizare a analițiilor de interes, reactivi chimici de grad alimentar pentru imprimare 3D, precum si kituri pentru biologie moleculara si secventiere a ADN-ului extras din plante, în cadrul proiectului ”Strategii inovative pentru asigurarea securitatii nutritionale prin stimularea exploatarii resurselor de proteine sustenabile (PROFutureFOOD)” finanțat de Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării (UEFISCDI), în cadrul PNCDI IV - Program 5.6 - Provocări, Subprogramul 5.6.1 Parteneriate pentru Agenda Strategică, prin apelul de proiecte Centre de excelență, (CoEx) 2024, Domeniu 3: Hrană, bioeconomie, resurse naturale, biodiversitate, agricultură și mediu.
Interne Kennung: 3324060_2026_PAAPD1638920
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33696500 Laborreagenzien
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Reactivi chimici ce se vor livra la Centrul de Cercetări Biologice „Stejarul” – Str. Alexandru cel Bun, nr. 6, Piatra Neamț, județul Neamț
Beschreibung: Nr.crt. Denumire produs Specificații tehnice minime ale produsului U.M. Cantitate 1 MinION Flow Cells R10.4.1 flow cells Celule de secvențiere nanopore, acuratețe >99%, tehnologie R10, compatibile cu gama MinION/GridION. kit 1 2 Native Barcoding Kit 24 V14 Kit multiplexare ADN, chimie V14, 24 coduri de bare unice, 6 reacții complete. kit 2 3 NATIVE BARCODING AUXILIARY V14 Reactivi auxiliari pentru coduri de bare V14, esențiali pentru amorsare și încărcare flow cell. kit 1 4 EQUALBIT 1 X DSDNA HS ASSAY KIT 100 Kit cuantificare fluorescentă ADN, înaltă sensibilitate (HS), 100 teste, soluție gata de utilizare. kit 1 Nota: Prezentul lot cuprinde reactivi de barcoding nativ, reactivi auxiliari pentru pregătirea bibliotecilor genetice, kituri fluorimetrice de cuantificare dsDNA și celule de curgere (flow cells) compatibile cu tehnologia de secvențiere nanopore prin tehnologia de la Oxford Nanopore Technologies. Utilizarea unor reactivi necompatibili sau nevalidați de producătorul echipamentului poate duce la compromiterea datelor de secvențiere, pierderea garanției aparatului sau scăderea dramatică a acurateții citirilor.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Reactivi chimici ce se vor livra la sediul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Științe Biologice (INCSDB) din București, sector 6, Splaiul Independenței nr. 296
Beschreibung: Nr.crt. Denumire produs Specificații tehnice minime ale produsului U.M. Cantitate 1 Transglutaminaza Agent de biopolimerizare și reticulare (TGaza / „Lipiciul de carne”), calitate food safety 500 g 2 2 Alginat de sodiu alimentar Agent de biopolimerizare și reticulare (matrice-suport), calitate food safety 1 kg 1 3 Lactat de calciu Reactiv pentru polimerizare alginat, food grade 400 g 1 4 Clorura de calciu Reactiv pentru polimerizare alginat, food grade 250 g 2 5 Gardenia (Genipin) Blue Agent de reticulare natural dar si colorant albastru, food grade 100 g 1 6 Guma Xantan Ingrediente Alimentare/Aditivi Alimentari/Emulgatori Stabilizatori si Agenti de Ingrosare 1000 g 1 7 Guma Guar Ingrediente Alimentare/Aditivi Alimentari/Emulgatori Stabilizatori si Agenti de Ingrosare 1000 g 1 8 Agar-agar Ingrediente Alimentare/Aditivi Alimentari/Emulgatori Stabilizatori si Agenti de Ingrosare 1000 g 1 9 Caragenan Ingrediente Alimentare/Aditivi Alimentari/Emulgatori Stabilizatori si Agenti de Ingrosare 1000 g 1 10 Pectina Ingrediente Alimentare/Aditivi Alimentari/Emulgatori Stabilizatori si Agenti de Ingrosare 1000 g 1 11 Glicerol (Glicerina vegetala) Plastificatori și solvenți de grad alimentar 1000 ml 1 12 Lecitina floarea soarelui pulbere Emulsifiant natural, grad alimentar 1000 g 1
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Reactivi chimici 2 ce se vor livra la sediul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Științe Biologice (INCSDB) din București, sector 6, Splaiul Independenței nr. 296
Beschreibung: Nr.crt. Denumire produs Specificații tehnice minime ale produsului U.M. Cantitate 1 Clorhidrat de tiamină (Vitamina B1) Puritate ≥99%, determinată prin HPLC; calitate pentru reactivi de laborator. 5 g 1 2 Riboflavină (Vitamina B2) Puritate ≥99%, determinată prin HPLC; calitate pentru reactivi de laborator. 1g 1 3 Acid nicotinic (Niacină, Vitamina B3) Puritate ≥99.5%, determinată prin HPLC; calitate pentru reactivi de laborator. 100 g 1 4 Piridoxină (Vitamina B6) Puritate ≥98%; adecvată pentru utilizare ca reactiv de laborator. 5 g 1 5 Biotină (Vitamina B7) Puritate ≥99%, determinată prin HPLC; sub formă de pulbere liofilizată; adecvată pentru utilizare ca reactiv de laborator. 100 mg 1 6 Acid folic (Vitamina B9) Puritate ≥97%; adecvat pentru utilizare ca reactiv de laborator. 1 G 1 7 Vitamina B12 Puritate ≥98%; adecvată pentru utilizare ca reactiv de laborator. 100 mg 1 8 1-Heptansulfonat de sodiu (sare de sodiu a acidului 1-heptansulfonic) Sare de sodiu a acidului 1-heptansulfonic; puritate și calitate adecvate pentru utilizare ca reactiv de laborator 100 g 1 9 Penicillin-Streptomycin- Neomycin (PSN) Antibiotic Mixture Solution Soluție sterilizată prin filtrare, cu concentrație 100X; conține 5 mg penicilină, 5 mg streptomicină și 10 mg neomicină per mL în soluție salină 0,85% 100mL 1 10. Clorhidrat de neocuproină monohidrat pentru determinarea spectrofotometrică a Cu, ≥99,0% 5g 1 11. Dimetilsulfoxid (DMSO) anhidru, ≥99,9% 1L 1 12. Alcool etilic Reactiv pentru analize de laborator, concentratie de 96%, puritate analitica 1 L 5 13. OXONE®, compus monopersulfat agent oxidant 100 g 1 14. Oxid de staniu și antimoniu (Antimony Tin Oxide – ATO) SnO₂/Sb₂O₅; matrice suport sau material de dopare pentru intensificarea generării radicalilor 25 g 1 15. Oxid de cobalt(II,III) Co₃O₄; nanoparticule de oxid metalic utilizate ca catalizatori eterogeni 25 g 1
Interne Kennung: 3
651308-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 3324060_2026_PAAPD1638920
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33696500 Laboratory reagents
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Internal identifier: 3