651416-2026 - Ergebnis
Schweden – Dienstleistungen von Ingenieurbüros – Byggprojektledare med erfarenhet av infrastruktursprojekt till projekt PBI Terminal 5 - Angöringslösning
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggprojektledare med erfarenhet av infrastruktursprojekt till projekt PBI Terminal 5 - Angöringslösning
Beschreibung: Swedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Bolaget arbetar nu med ett större utbyggnadsprogram för Arlanda och förbereder för framtiden genom planering för en utökning av kapaciteten vid Terminal 5 och förbättra flygplatsens angöringslösning. Projekt ARN Terminal 5 Angöringslösning befinner sig inför ett programskede och ska påbörja ett arbete med detaljering av kommande utbyggnader. Då projektet är stort behöver vi nu utöka med ytterligare en biträdande projektledare som har erfarenhet av infrastrukturprojekt för genomförande av programhandling och systemhandling för angöringslösningen. Uppdraget önskas påbörjas i oktober / november 2026 och kommer pågå i 24 månader, därefter har beställaren option på att förlänga uppdraget med maximalt 12 månader i taget i ytterligare 24 månader. Den totala omfattningen på uppdraget uppskattas till 70-100%. Vi uppskattar att uppdraget kommer starta på 25% vid uppdragsstart för under hösten trappas upp till ca 70% under Q4 2026 / Q1 2027. Under programhandlingsfasen kommer närvaro på plats krävas minst 70% av arbetstiden. Vid ett genomförande kommer högra närvaro att krävas.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135221:Lot:1