2. Verfahren
Verfahren
Titel: Upphandling av linje 82, E55, Djurgårdsfärjan
Beschreibung: Uppdraget består av att utföra kollektivtrafik med pendelbåt på linje 82 inklusive de övriga tjänster och åtaganden som anges i Uppdragsavtalet. Linje 82 har cirka 3 miljoner påstigande och har en hög och stabil kundnöjdhet. Linjen karakteriseras av korta turer och stora säsongsvariationer med ett högt resande under framför allt sommartid. De fyra fartyg som används i dagens trafik ägs av Beställaren.Avtalstiden är maximalt 7 år, inklusive option.
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Upphandlingens genomförande regleras bl.a. av lagen (2010:1065) om kollektivtrafik som utpekar delar av lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner (LUK) för själva upphandlingsförfarandet. Förförandet är ett eget enstegsförfarande med förhandling.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60600000 Transport zu Wasser und zugehörige Dienste
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134464:Lot:1