2. Verfahren
Verfahren
Titel: Elkraft med portföljförvaltning
Beschreibung: Kirunabostäder AB genomför en samordnad upphandling för koncern modern Kiruna kommun samt dess dotterbolag, nedan kallad Beställaren, en samordnad upphandling av leverans av förnybar elkraft med tillhörande el-certifikat samt portföljförvaltning. Förnybar elkraft/ grön el ska levereras till samtliga Beställare. Den sammanlagda årsvolymen beräknas till cirka 35 000 - 40 000 MWh och baseras på statistik från år 2025 fördelat på ca 480 st anläggningar.
Interne Kennung: 2026-027
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79412000 Beratung im Bereich Finanzverwaltung
5. Los
Los: LOT-0000
651569-2026 - Competition
Sweden – Financial management consultancy services – Elkraft med portföljförvaltning
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Elkraft med portföljförvaltning
Internal identifier: 2026-027
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79412000 Financial management consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0000