651721-2026 - Wettbewerb
Polen – Schneeräumung – Zimowe utrzymanie dróg pozostających w zarządzie Gminy Wadowice w sezonie 2026/2027
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zimowe utrzymanie dróg pozostających w zarządzie Gminy Wadowice w sezonie 2026/2027
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest prowadzenie zimowego utrzymania dróg gminnych i wewnętrznych zarządzanych przez Gminę Wadowice w sezonie 2026/2027 w zakresie odśnieżania, zwalczania śliskości zimowej, odśnieżania interwencyjnego, usuwania wraz z wywozem nadmiaru pokrywy śnieżnej oraz sprzątanie pozimowe. Zamówienie realizowane będzie z podziałem na następujące części (zakresy): Część I: Zakres VI – drogi gminne i wewnętrzne na terenie sołectwa Chocznia Część II: Zakres VII - drogi gminne i wewnętrzne na terenie sołectw Gorzeń Dolny, Gorzeń Górny, Zawadka Część III: Zakres XII - drogi gminne i wewnętrzne na terenie sołectwa Kaczyna
Interne Kennung: IR.271.50.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Uzasadnieniem skrócenia terminu składania ofert na realizację usługi „Zimowego utrzymania dróg pozostających w zarządzie Gminy Wadowice w sezonie 2026/2027” jest pilna potrzeba udzielenia przedmiotowego zamówienia. Pierwsze postępowanie o zamówienie publiczne na utrzymanie zimowe dróg, które zostało przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego w standardowym terminie (wyznaczonym na podstawie art. 138 ust. 4 ustawy Prawo Zamówień Publicznych, ogłoszonym w DZU nr OJ S 117/2026 19/06/2026 nie przyniosło pozytywnego rozstrzygnięcia w postaci zawarcia umów na przedmiotowe usługi zimowego utrzymania dróg. Postępowanie to zostało unieważnione w 3 z 13 zakresów na podst. art. 255 pkt. 3 ustawy Prawo Zamówień Publicznych (tj. Dz.U.2026 poz.793 ze zm.). Powodem unieważnienia była niedostateczna wysokość środków finansowych, które zostały przeznaczone na sfinansowanie zamówienia, a złożone oferty znacznie przekraczały możliwości budżetowe Zamawiającego. Ponadto Zamawiający starannie oszacował wartość zamówienia. W związku z koniecznością ponownego wszczęcia procedury na 3 unieważnione zakresy pod koniec sierpnia 2026 roku, kluczowe dla bezpieczeństwa publicznego staje się maksymalne przyspieszenie wyboru wykonawców i skuteczne podpisanie umów w terminie umożliwiającym wykonawcom pełne wejście w stan gotowości. Zgodnie z wieloletnimi danymi meteorologicznymi oraz prognozami, realne ryzyko wystąpienia pierwszych intensywnych opadów śniegu, przymrozków oraz gołoledzi na terenie Gminy Wadowice występuje już w listopadzie. Zastosowanie standardowego, 35-dniowego terminu składania ofert przy wszczęciu postępowania pod koniec sierpnia, w połączeniu z ustawowymi terminami na badanie i ocenę ofert, procedurę odwoławczą oraz obligatoryjny okres związania ofertą, przesunęłoby moment podpisania umów na początek listopada. Taki scenariusz niesie za sobą bezpośrednie zagrożenie niedotrzymania terminów logistycznych. Wykonawcy, z którymi zostaną podpisane umowy na brakujące 3 zakresy, muszą dysponować realnym czasem (przed listopadem) na zorganizowanie specjalistycznego sprzętu do odśnieżania i zwalczania śliskości zimowej. Brak podpisanych umów w październiku uniemożliwi realizację tych działań przygotowawczych, co w konsekwencji doprowadzi do braku gotowości w listopadzie. Zamawiający, korzystając z dyspozycji art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, nie skraca terminu do minimalnego dopuszczalnego poziomu (15 dni), lecz wyznacza termin 25 dni. Działanie to stanowi wyważenie pomiędzy prawem wykonawców do rzetelnego przygotowania ofert a koniecznością ochrony interesu społecznego i mieszkańców. Brak zapewnienia ciągłości zimowego utrzymania dróg w 3 rejonach gminy w momencie nadejścia warunków zimowych w listopadzie spowoduje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego (pieszego oraz kołowego), paraliż komunikacyjny regionu, odcięcie mieszkańców od kluczowej infrastruktury (szkoły, ośrodki zdrowia, miejsca pracy) oraz uniemożliwi swobodny dojazd służb ratunkowych. Mając na uwadze powyższe, skrócenie terminu składania ofert do 25 dni z uwagi na pilną potrzebę udzielenia zamówienia publicznego jest w pełni uzasadnione i konieczne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung, 90610000 Straßenreinigung und Straßenkehrdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Zakres VI
Beschreibung: Drogi gminne i wewnętrzne na terenie sołectwa Chocznia
Interne Kennung: Część1
Los: LOT-0002
Titel: Zakres VII
Beschreibung: Drogi gminne i wewnętrzne na terenie sołectw Gorzeń Dolny, Gorzeń Górny, Zawadka
Interne Kennung: Część 2
Los: LOT-0003
Titel: Zakres XII
Beschreibung: Drogi gminne i wewnętrzne na terenie sołectwa Kaczyna
Interne Kennung: Część3
651721-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: IR.271.50.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90620000 Snow-clearing services
Additional classification (cpv): 90630000 Ice-clearing services, 90610000 Street-cleaning and sweeping services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Zakres VI
Internal identifier: Część1
Lot: LOT-0002
Title: Zakres VII
Internal identifier: Część 2
Lot: LOT-0003
Title: Zakres XII
Internal identifier: Część3