See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Foder til små gnavere (Biomedicinsk Laboratorium)
Beschreibung: Ordregiver agter at indgå kontrakt med Brogaarden ApS på foder til små gnavere (mus og rotter) uden forudgående udbud i medfør af udbudslovens § 80, stk. 3 og stk. 4, da kontrakten af tekniske årsager kun kan tildeles én bestemt økonomisk aktør. Begrundelse for valg af denne fremgangsmåde SDU’s Biomedicinske Laboratorium (BML) har gennem en årrække anvendt foder fra den pågældende leverandør, og alle igangværende og kommende forskningsprojekter er afhængige af netop dette foder for at sikre: • Ensartethed og reproducerbarhed i forskningsresultater: Forskning i nyresygdomme og metabolisme er særligt følsom over for ændringer i fodersammensætning. Selv små afvigelser i indholdet af makronæringsstoffer, mineraler og energi kan medføre ændrede biologiske responser og dermed kompromittere forsøgsresultater. En ændring af fodermærke vil derfor undergrave validiteten af allerede igangværende projekter og forringe forskernes muligheder for at publicere i anerkendte tidsskrifter, hvor ensartede forsøgsbetingelser over tid er et afgørende krav. • Praktiske driftsmæssige hensyn: Et skifte til en anden leverandør vil medføre, at forskere kan efterspørge forskellige fodertyper til deres projekter. Dette vil gøre det vanskeligt at opbevare, adskille og uddele foder sikkert og konsekvent, hvilket både indebærer praktiske og dyrevelfærdsmæssige risici. Krævede produktspecifikationer Det er nødvendigt, at foderet præcist opfylder de følgende ernæringsmæssige og tekniske krav: Nutritional substances in percent Crude protein: 14.0–19.3 (Maintenance) / 18.8–26.5 (Breeding) Crude fat: 3.5–4.5 (Maintenance) / 3.8–6.0 (Breeding) Crude fiber: 4.3–6.1 (Maintenance) / 3.0–4.7 (Breeding) Crude ash: 6.0–6.9 (Maintenance) / 5.7–7.1 (Breeding) Carbohydrates (NFE): 52.9–61.2 (Maintenance) / 47.5–54.6 (Breeding) Crude starch: 34.0–36.8 (Maintenance) / 29.0–36.0 (Breeding) Crude sugar: 2.0–4.9 (Maintenance) / 2.0–5.4 (Breeding) Derudover skal foderet opfylde følgende tekniske kvalitetskrav: - Foder af høj kvalitet uden støv, jord eller fremmede partikler. - Minimalt indhold af tungmetaller, pesticider og mikroorganismer. - Levering som hårdt pressede piller med minimal støvmængde og maksimalt 1 % spild ved smuldring. - Pillerne skal være runde eller firkantede, 10–12 mm i diameter og maks. 40 mm i længden. - Foder til både vedligeholdelse og avl skal kunne leveres som mel. - Tydelig mærkning på emballage, som adskiller de to fodertyper. - Holdbarhed på minimum 3 måneder fra levering. - Levering på plast- eller træpaller med en bæreevne på op til 1000 kg. - Fodersække skal leveres i plastik sække af 10-12,5 kg. - Foderet skal leveres strålesteriliseret. Faglig begrundelse for nødvendighed af specifikationerne Specifikationerne er ikke arbitrære, men følger anerkendte faglige standarder for laboratoriedyrs ernæring, jf.: - Nutrient Requirements of Laboratory Animals, National Academy Press, 1995. - Fütterungskonzepte und -methoden in der Versuchstierhaltung und im Tierversuch, GV-SOLAS. Ausschuss für Ernährung, 2016. Disse retningslinjer understøtter, at fodersammensætning, kvalitet og tekniske egenskaber er kritiske for at opretholde forsøgsdyrenes sundhed og sikre uforstyrrede forsøgsresultater. Konklusion På baggrund af ovenstående vurderer SDU, at der kun findes én leverandør, der kan levere foder, som opfylder de krævede specifikationer og samtidig sikrer kontinuitet i forskningsprojekterne. Et skifte af fodermærke er ikke muligt uden at kompromittere forskningens kvalitet, forsøgsdyrenes sundhed og universitetets internationale troværdighed. Derudover er forskningsaktiviteterne netop blevet flyttet til en ny facilitet, hvilket i sig selv introducerer en betydelig variabel i forsøgene. For at sikre stabile og valide forskningsresultater er det ikke alene i den nuværende situation, men også i hele forskningsprojekternes flerårige løbetid, afgørende, at fodermærket forbliver uændret. På den måde begrænses de variable til forsøgsdesignet og den nye facilitet, mens fodret fortsat udgør en konstant faktor. Et foderskift – nu eller på et senere tidspunkt i projektperioden – vil øge kompleksiteten og risikere at forstyrre både dyrenes trivsel, forskningsdata og den internationale sammenlignelighed af resultaterne.
Vorherige Bekanntmachung: 568440-2025
Interne Kennung: 550549
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15700000 Tierfuttermittel
5. Los
Los: LOT-0000