651986-2026 - Planung
Dänemark – Gepanzerte oder verstärkte Tresore, Sicherheitskassetten und Türen – Anskaffelse af våben- og sikringsskabe
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung nur zu Informationszwecken
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse af våben- og sikringsskabe
Beschreibung: FMI påtænker at udbyde en rammeaftale om levering af våben- og sikringsskabe i forskellige størrelser og sikringsklasser. Sikringsskabene skal være konstrueret og certificeret i henhold til DS/EN 1143-1, Grade 0-6. Varighed 4 år + 1 option @ 3 år. Det forventede behov er ca. 500 sikringsskabe i kontraktperioden. Antallet er vejledende og ikke bindende. Sikringsskabene forventes anvendt ved tjenestesteder i hele Kongeriget Danmark og kan potentielt også anvendes af andre statslige myndigheder. Sikringsskabene skal kunne anvendes til opbevaring af våben, ammunition, servere, klassificeret materiel og hvor relevant, klassificerede dokumenter. Alle sikringsskabe skal som minimum være egnede til sikker opbevaring af våben. Det skal være muligt at levere brandsikrede sikringsskabe. Hvis et sikringsskab oplyses som brandsikkert, skal dette kunne dokumenteres ved certificering efter NT FIRE 017 eller en tilsvarende internationalt anerkendt standard. Til brug for en eventuel teknisk evaluering forventes udvalgte sikringsskabe i Grade 1, 3, 5 og 6 at kunne indgå i praktisk afprøvning ved RISE Research Institutes of Sweden i Borås. De nærmere vilkår fastlægges i det kommende udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44421000 Gepanzerte oder verstärkte Tresore, Sicherheitskassetten und Türen