2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tratamente bituminoase – Acord cadru - 4 ani
Beschreibung: Executarea lucrărilor de Tratamente bituminoase simple pe drumurile județene este necesară pentru asigurarea menținerii stării tehnice corespunzătoare a îmbrăcăminților rutiere și pentru prevenirea degradărilor majore care ar putea conduce la costuri mult mai ridicate de reabilitare. Tratamentele bituminoase reprezintă o metodă eficientă de întreținere periodică, având rolul de a proteja structura rutieră existentă, de a impermeabiliza stratul de uzură și de a îmbunătăți aderența și siguranța circulației. Acest tip de intervenție este esențial pentru încetinirea proceselor de degradare, cum ar fi apariția fisurilor, ravizarea, pierderea agregatelor sau infiltrarea apei în fundația drumului, factori care afectează durabilitatea și capacitatea portantă a sistemului rutier. Prin aplicarea tratamentelor bituminoase simple la timp, se prelungește durata de serviciu a drumului, se reduc costurile viitoare de reparații capitale și se optimizează utilizarea fondurilor publice destinate întreținerii infrastructurii rutiere. Totodată, aceste lucrări contribuie la creșterea confortului și siguranței participanților la trafic prin îmbunătățirea condițiilor de rulare și reducerea riscului de derapaj. Tratamentele bituminoase sunt recomandate în mod special pe sectoarele de drum cu trafic redus și mediu, unde reprezintă o soluție tehnico-economică optimă pentru menținerea performanței drumului În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, iar termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, conf. prev. art. 161 din Legea nr. 98/2016. Autoritatea Contractantă îsi rezervă dreptul de a efectua modificări ale contractului, conf. prev. art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Interne Kennung: 3519941_2026_PAAP1595868
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233200 Diverse Oberbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Executarea lucrărilor de Tratamente bituminoase simple pe drumurile județene este necesară pentru asigurarea menținerii stării tehnice corespunzătoare a îmbrăcăminților rutiere și pentru prevenirea degradărilor majore care ar putea conduce la costuri mult mai ridicate de reabilitare. Tratamentele bituminoase reprezintă o metodă eficientă de întreținere periodică, având rolul de a proteja structura rutieră existentă, de a impermeabiliza stratul de uzură și de a îmbunătăți aderența și siguranța circulației. Acest tip de intervenție este esențial pentru încetinirea proceselor de degradare, cum ar fi apariția fisurilor, ravizarea, pierderea agregatelor sau infiltrarea apei în fundația drumului, factori care afectează durabilitatea și capacitatea portantă a sistemului rutier. Prin aplicarea tratamentelor bituminoase simple la timp, se prelungește durata de serviciu a drumului, se reduc costurile viitoare de reparații capitale și se optimizează utilizarea fondurilor publice destinate întreținerii infrastructurii rutiere. Totodată, aceste lucrări contribuie la creșterea confortului și siguranței participanților la trafic prin îmbunătățirea condițiilor de rulare și reducerea riscului de derapaj. Tratamentele bituminoase sunt recomandate în mod special pe sectoarele de drum cu trafic redus și mediu, unde reprezintă o soluție tehnico-economică optimă pentru menținerea performanței drumului. Lucrările se vor executa pe întreaga rețea de drumuri județene, respectiv zonele: Arad, Lipova, Criș, Ineu, Sebiș, în funcție de necesitate. Achiziția contribuie la realizarea unui obiectiv din strategia locală iar rezultatul obținut în urma realizării acestor lucrări, este de a îmbunătăți siguranța participanților la trafic. Valoarea estimată calculată a fost stabilită, după cum urmează: Acord Cadru minim 819.644,54 lei fără TVA și Acord Cadru maxim 38.375.096,57 lei fără TVA; Contract Subsecvent minim 237.211,02 lei fără TVA și Contract Subsecvent maxim 5.748.588,74 lei fără TVA Informatiile referitoare la cantitățile estimate minime și maxime ale acordului cadru, precum și ale unui contract subsecvent minim/maxim, se regăsesc în secțiunea Documente, menționate în fișierul "Lista cantități fără valori. pdf". Durata unui contract subsecvent: 150 de zile de la data prevăzută în Ordinul de începere. Se pot încheia maxim 3 contracte subsecvente pe an, respectiv minim 1 contract subsecvent pe an. Acordul cadru se va încheia cu un singur operator economic.
Interne Kennung: 1