See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Helsingin kaupungin asukaslehden jakelu julkisena tiedotteena kotitalouksille
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Helsingin asukaslehden (Helsinki-lehden) jakelu julkisena tiedotteena osoitteettomana kotitalouksille sekä jakelua täydentävänä telinejakeluna. Vuonna 2026 lehti julkaistaan kaksi kertaa, kesä- ja talvinumero. Ensimmäinen numero ilmestyy kesäkuussa ja toinen numero marraskuun lopussa tai joulukuun alussa. Lehden koko on 28-32 -sivuinen tabloid, 235*353 mm, paino noin 59-62 gr. Jakelualueena on Helsinki, kotitaloudet ja asuinkiinteistöissä toimivat yritykset ja yhteisöt. Lehden jakelu tulee toimittaa sovittuna jakelupäivänä +-2 päivää. Helsingissä on noin 412 000 kpl asuinrakennuksiin sijoittuvaa kotitaloutta, yritystä ja yhteisöä. Lehteä tulee jakaa vähintään 75 %:iin näistä luukkuun/laatikkoon jakeluna eli noin 309 000 kpl ja loput jakelua täydentävänä telinejakeluna. Telinejakelua varten tulee olla vähintään 100 telinettä pitkin kaupunkia täydentävänä tapana jakaa lehteä. Tämä siksi että lehteä ei ole mahdollista jakaa kaikkiin kotitalouksiin (mm. kantakaupungin luokolliset kerrostalot, joihin ei ole saatavissa avaimia). Näiden lisäksi noin tuhat kappaletta toimitetaan Helsingin kaupungin kaupungintalolle viestintäosastolle. Tarjottuun hintaan tulee kuulua lehtien noutaminen painosta ja muu yhteistyö painotalon kanssa sekä kaikki jakelusta ja jakelun valmistelusta aiheutuvat kulut. Painotalo on tällä hetkellä Punamusta ja lehteä painetaan Joensuussa. Lehdet niputettuina 100:n tai 200:n kappaleen nippuihin naru- tai muovivyöttein kiinnitettynä (ristisidonta), tasakääntein, pakattuna lavoille. Tarjoajalla tulee olla mahdollista raportoida jakelun jälkeen miten jakelu on onnistunut. Hankintayksikkö ei sitoudu mihinkään hankintamääriin.
Interne Kennung: H020-26/HEL 2026-003397
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Hankintapäätös muutoksenhakuosoituksineen lähetetään kaikille tarjoajille tiedoksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79824000 Druckerei- und Verteilerdienste
5. Los
Los: LOT-0000