See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Riihimäen kaupungin Itäinen talvihoitourakka 2026-2027
Beschreibung: Riihimäen kaupunki (jäljempänä "Hankintayksikkö" tai "Tilaaja") pyytää tarjoustanne talvikunnossapitotöistä tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Talvihoitourakka käsittää Riihimäen kaupungin itäisen alueen katujen talvihoitotyöt sekä alueella osoitettujen kaupungin kiinteistöjen pihojen ja pysäköintialueiden koneelliset talvihoitotyöt urakka-asiakirjojen esittämässä laajuudessa. Alustava sopimuskausi on 01.11.2026-31.05.2027. Sopimuskausi tulee voimaan molempien osapuolten allekirjoituksella. Lisäksi hankintaan sisältyy yksi (1) yhden (1) vuoden pituinen optiokausi, kaudelle 01.11.2027-31.05.2028. jonka käyttöönotosta Tilaaja päättää ja ilmoittaa erikseen ennen varsinaisen sopimuskauden päättymistä. Optiokaudella sovelletaan hankintasopimusta entisin ehdoin, sen mukaisesti kuin ehdot ovat voimassa varsinaisen sopimuskauden päättyessä. Tässä hankinnassa kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena käytetään halvinta hintaa. Tarjouspyynnössä laadulle asetut vähimmäisvaatimukset mahdollistavat vertailun ainoastaan hinnalla. Kaikki hankintaa koskevat vaatimukset on esitetty tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: KH/745/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, joka kilpailutetaan avoimella menettelyllä. Hankinnassa käytetään avointa menettelyä . Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa voittajan soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella . Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan perustellusta ja todellisesta syystä (Hankintalaki). Palvelun siirtyminen, peruuntuminen, tai hankkimatta jättäminen ei aiheuta hankintayksikölle korvausvelvollisuutta. Hankintayksiköllä on oikeus tarkastaa tarjoajan tarjousasiakirjoissaan ilmoittamat tiedot ennen hankintapäätöksen tekemistä. Mikäli annetut tiedot eivät pidä paikkaansa, tarjoaja suljetaan pois tarjouskilpailusta. Mahdollinen sopimusneuvottelu järjestetään etäyhteydellä (Teams tai vastaava) hankintayksikön pyynnöstä vähintään tarjousten vertailun voittaneen tarjoajan kanssa. Sopimusneuvottelun tarkoituksena on varmistaa, että hankintayksiköllä ja valittavalla tarjoajalla/tarjoajilla on yhteinen ymmärrys tarjouspyyntö- ja tarjousasiakirjojen sisällöstä sekä hankinnan kohteesta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
5. Los
Los: LOT-0000