652581-2026 - Wettbewerb
Finnland – Öffentlicher Verkehr (Straße) – Reittipohjaiset joukkoliikennepalvelut, brutto, tarjouskilpailu 2026-02
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Reittipohjaiset joukkoliikennepalvelut, brutto, tarjouskilpailu 2026-02
Beschreibung: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom (jäljempänä Traficom) pyytää tarjousta joukkoliikennepalvelujen hoitamisesta ajalla 7.6.2027-2.6.2030 reitillä Mynämäki-Nousiainen-Masku-Turku (tarkempi kohdemäärittely tarjouspyynnön liitteessä). Sopimus sisältää option sopimuksen jatkamisesta ajalle 3.6.2030 - 5.6.2033. Tarkat liikennöinnin aloitus ja lopetuspäivät määräytyvät kouluvuoden mukaisesti. Liikenne hankitaan bruttosopimuksella. Bruttosopimuksella tarkoitetaan palvelusopimusasetuksen (1370 /2007) ja erityisalojen hankintalain (1398/2016) tarkoittamaa joukkoliikenteen palvelusopimusta, jossa lipputuloriski on liikenteen tilaajalla. Tämän hankinnan sisältämälle liikenteelle myönnetään palvelusopimusasetuksen mukainen yksinoikeus erillisellä hallinnollisella päätöksellä. Yksinoikeuspäätöksessä otetaan huomioon mahdollinen reitin osan läpi kulkeva pidempimatkainen liikenne. Lippu- ja maksujärjestelmävaatimukset sekä liikennepalvelulain (320/2017) edellyttämät yhteentoimivuusvaatimukset on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten kunnat osallistuvat kohteen rahoitukseen.
Interne Kennung: TRAFICOM/508255/13.03.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0000
652581-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60112000 Public road transport services
5. Lot
Lot: LOT-0000