2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tietokonetomografiatutkimusten etälausuntopalvelu (TT-lausunnot)
Beschreibung: Lapin hyvinvointialue pyysi tarjouksia radiologisten tutkimusten etälausuntopalvelusta. Hankinnan kohteena oli Tietokonetomografiatutkimusten etälausuntopalvelu (TT-lausunnot) Lapin hyvinvointialueelle. Hankittavan palvelun sisältö kuvattiin tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 1 Palvelukuvaus ja ehdottomat vaatimukset. Hankintayksikkö ei sitoudu mihinkään tiettyyn hankintamäärään, vaan hankinnan määrä riippuu tarpeesta. Hankinnalla täydennetään Lapin hyvinvointialueen omaa palvelutuotantoa. Sopimuksen palvelutuotannon suunniteltu aloitusaika on 1.9.2026. Kyseessä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) 25 §:n 1 momentin kohdan 3 mukainen kansallisen kynnysarvon ylittävä liitteen E sosiaali- ja terveyspalveluhankinta. Tarjouspyyntö muodostui tästä hankintailmoituksesta liitteineen.
Interne Kennung: LAPHA/8854/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailussa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, "hankintalaki"). Sopimukseen sovelletaan tilaajavastuulakia (1233/2006). Hankinta suoritetaan avoimella menettelyllä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, jonka perusteella kaikki halukkaat alan toimijat voivat tehdä tarjouksen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85121200 Dienstleistungen von Fachärzten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85111200 Ärztliche Versorgung im Krankenhaus, 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85121000 Dienstleistungen von Arztpraxen
5. Los
Los: LOT-0000