652640-2026 - Wettbewerb
Schweden – Künstlerische und schriftstellerische Tätigkeiten und Darbietungen – Utlysning konst till Ulricehamns Kulturhus
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Utlysning konst till Ulricehamns Kulturhus
Beschreibung: Ulricehamns kommun inbjuder yrkesverksamma konstnärer och konstnärsgrupper att ansöka om uppdrag avseende konstnärlig gestaltning till kommunens nya kulturhus, som för närvarande är under uppförande. Uppdraget omfattar sex (6) separata deluppdrag och är öppet för yrkesverksamma konstnärer och konstnärsgrupper.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 92310000 Künstlerische und schriftstellerische Tätigkeiten und Darbietungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Uppdrag 1 - Atrium inomhuskonst
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138035:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 92311000 Kunstwerke
Los: LOT-0002
Titel: Uppdrag 2 - Sagotrappan inomhuskonst
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138035:Lot:2
Los: LOT-0003
Titel: Uppdrag 3 - Kulturtorget utomhuskonst
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138035:Lot:3
Los: LOT-0004
Titel: Uppdrag 4 - Utkiken utomhuskonst
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138035:Lot:4
Los: LOT-0005
Titel: Uppdrag 5 - Klangtrappan utomhuskonst
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138035:Lot:5
Los: LOT-0006
Titel: Uppdrag 6 - Konsthallens entré utomhuskonst
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138035:Lot:6
See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 92310000 Artistic and literary creation and interpretation services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Uppdrag 1 - Atrium inomhuskonst
Additional classification (cpv): 92311000 Works of art
Lot: LOT-0002
Lot: LOT-0003
Lot: LOT-0004
Title: Uppdrag 4 - Utkiken utomhuskonst
Lot: LOT-0005
Lot: LOT-0006