652653-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Entwicklung von kundenspezifischer Software – Servicii de dezvoltare a soluției IT, active necorporale, instruire personal în cadrul proiectului „Sebeș și Vințu de Jos Conectate pentru Viitor”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de dezvoltare a soluției IT, active necorporale, instruire personal în cadrul proiectului „Sebeș și Vințu de Jos Conectate pentru Viitor”
Beschreibung: Obiectul procedurii de achiziție îl constituie proiectarea, dezvoltarea, testarea și pilotarea unei aplicații de tip Asistent Virtual cu Inteligență Artificială pentru Cetățenii și Administrația(AVIACA) din Sebeș si Vințu de Jos pentru facilitarea accesului cetățenilor şi companiilor la serviciile publice ale celor 2 comunități. Detaliile privind achizitia se regasesc in Caietul de Sarcini. NOTA: Termene pentru depunerea/răspunsul la solicitările de clarificari/informatii suplimentare: A. In conformitate cu prevederile art.160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările si completările ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare in legătură cu documentația de atribuire este de 18 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor; B. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari intr-o singura zi si anume a 11-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor, printr-un răspuns consolidat, în măsura în care solicitările de clarificari sunt transmise în termenul precizat.
Interne Kennung: 2026/43291/1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul procedurii de achiziție îl constituie proiectarea, dezvoltarea, testarea și pilotarea unei aplicații de tip Asistent Virtual cu Inteligență Artificială pentru Cetățenii și Administrația(AVIACA) din Sebeș si Vințu de Jos pentru facilitarea accesului cetățenilor şi companiilor la serviciile publice ale celor 2 comunități introducerea unui instrument bazat pe Inteligență Artificială (AI) pentru a facilita interacțiunea între utilizatori (cetățeni ai celor două localități partenere) și serviciile oferite acestora de cele două primării partenere. Astfel, introducerea Asistentului virtual are ca scop crearea de interfețe intuitive, facil de utilizat de către utilizatori, indiferent de nivelul de digitalizare a acestora, de arbori conversaționali bazați pe limbaj natural care să permită utilizatorilor adresarea de întrebări directe în timp ce Asistentul virtual, prin funcțiile sale specifice să indexeze informația și să prezinte utilizatorilor răspunsuri relevante, link-uri relevante sau chiar să prezinte formulare de completat pentru cazul în care se fac solicitări on-line. Toate aceste funcționalități sunt menite să crească interesul și adopția serviciilor electronice de către cetățenii din Municipiul Sebeș și comuna Vințu de Jos contribuind astfel direct la indicatorul proiectului/ apelului de număr de utilizatori de servicii, produse și procese digitale publice noi și optimizate.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48900000 Diverse Softwarepakete und Computersysteme, 80500000 Ausbildung