652681-2026 - Ergebnis
Finnland – Bank- und Investmentdienstleistungen – Konsernitili- ja maksuliikennepalvelut
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Konsernitili- ja maksuliikennepalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena on konsernitili- ja maksuliikepalvelut Helsingin kaupungille. Konsernitili- ja maksuliikennepalvelut käsittää yhtenäisen euromaksualueen maksujen (jäljempänä SEPA-maksut) ja ulkomaanmaksujen välityksen, kaupungin rahahuollon palvelut, kotimaisten korkoinstrumenttien selvitys- ja säilytyspalvelut sekä tilinkäyttövälineiden hallintaan liittyvien palvelujen tuottamisen / palveluiden hinnat. Palveluun liittyvä sopimusten hallinta (esim. uusia tai lakkautettavia palveluja, tilejä, käyttöoikeustililimiittejä ymv. koskevat sopimukset) ja raportointi kuuluvat myös hankinnan kohteeseen. Hankinnan piirin eivät siis kuulu esimerkiksi, korttimaksujen välitys, verkkoasiointiin liittyvät maksu- ja tunnistamispalvelut eivätkä Finvoice- tai muuta välitystapaa noudattavien kuluttajaverkkolaskujen välittäminen. Toimittaja vastaa maksuliikepalveluiden toteuttamisesta kokonaisvastuullisena toimittajana. Toimittajan vastuulle kuuluu ja palvelun veloitus kattaa kaikki sovittujen palveluiden toimittamisen edellyttämät tehtävät ja toiminnot, vaikkei niitä olisi erikseen nimenomaisesti yksilöity. Hankinnasta muodostetaan puitejärjestely, johon valitaan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella yksi päävälittäjäpankki ja kaksi sivuvälittäjäpankkia. Tarjoaja, joka jättää vertailuhinnaltaan halvimman tarjouksen, tulee valituksi päävälittäjäpankiksi. Sivuvälittäjäpankit valitaan päävälittäjäpankin valinnan jälkeen jäljelle jääneistä tarjouksista. Sivuvälittäjäpankeiksi valitaan kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella kaksi tarjoajaa etusijajärjestyksessä, jollei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia ole vähemmän. Puitejärjestelyn suunniteltu sopimuskausi on 5 vuotta. Perusteluna puitejärjestelyn pidennetylle sopimuskaudelle on se, että kaupunkikonsernilla on järjestelyn piirissä yli 125 pankkitiliä. Kaupungin konsernitiliin on liitettynä kaupunkikonserniin kuuluvien yhteensä 76 yhteisön ja säätiön pankkitilit. Toimittajan vaihdos aiheuttaa huomattavan hallinnollisen työmäärän sekä kaupunkiorganisaatiossa että kussakin em. konserniyhteisössä. Muutos aiheuttaa merkittäviä kustannuksia mm. talouden tietojärjestelmiin tehtävien muutosten osalta, ja muutoksella on vaikutuksia myös kaupunkikonsernin asiakkaisiin ( - kaupunkikonserniin kuuluu mm. Suomen suurin vuokrataloyhtiö). Hankinnan arvioitu enimmäisarvo on 3,0 miljoonaa € (alv 0%). Hankinta on kuvattu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Tilaaja ei sitoudu mihinkään hankintamääriin.
Interne Kennung: H035-26/HEL 2026-005531
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Hankintapäätös muutoksenhakuosoituksineen lähetetään kaikille tarjoajille tiedoksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66100000 Bank- und Investmentdienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000