652971-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen des Gesundheitswesens – Ostolääkäripalvelujen hankinta (lähivastaanottotyö) Lappican toimipisteille
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ostolääkäripalvelujen hankinta (lähivastaanottotyö) Lappican toimipisteille
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat lähivastaanottona toteutettavat yleislääkärin ja työterveyslääkärin ostopalvelut Lappican toimipisteillä 1.1.2027 alkaen. Ostopalvelun hankinnan osa-alueet ovat: Osa-alue 1: Rovaniemi. Resurssitarve 1,0 yleislääkäri, 1,0 työterveyslääkäri. Osa-alue 2: Kemijärvi. Resurssitarve 0,5 työterveyslääkäri. Osa-alue 3: Kemi. Resurssitarve 1,0 yleislääkäri. Osa-alue 4: Tornio. Resurssitarve 0,5 työterveyslääkäri. Osa-alue 5: Sodankylä. Resurssitarve 0,5 työterveyslääkäri. Osa-alue 6: Kittilä. Resurssitarve 0,5 työterveyslääkäri. Kuhunkin osa-alueeseen kuuluvat tarkemmat toimipisteet ja työpanoksen suuntautuminen on ilmoitettu Hintalomakkeella (liite 4). Resurssia (1,0 tai 0,5 htv) ei voi jakaa useammalle kuin yhdelle lääkärille. Yksi lääkäri voi hoitaa kahta eri osa-alueella olevaa 0,5 htv resurssia. Toimittajan valintaperusteena kuhunkin palveluun on halvin hinta per vastaanottotunti (60 min, alv 0 %). Sopimus tehdään edullisimman hankintakriteerit täyttävän tarjoajan kanssa per palvelu. Sopimus on voimassa määräaikaisena yhden (1) vuoden. Sopimuskauden arvioitu alkamisajankohta on 1.1.2027. Sopimuskauden jälkeen sopimus voi jatkua yhden (1) vuoden mittaisella optiolla. Option käyttömahdollisuudesta sovitaan erikseen Tilaajan toimesta vähintään neljä (4) kuukautta ennen mahdollisen option käyttöönottoa 31.8.2027 mennessä. Optiosta sovitaan kunkin sopimuskumppanin kanssa erikseen. Optiossa on kyse Tilaajan oikeudesta, ei velvollisuudesta. Määräaikainen sopimuskausi päättyy ilman erillistä irtisanomista, mikäli Tilaaja ei ilmoita optiokauden käyttöönotosta. Tarjouspyynnössä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta Tilaajalle määräostovelvoitetta tai Palveluntuottajalle yksinoikeutta tuottaa palvelua.
Interne Kennung: 202609
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä käytetään hankintalain 32 §:n mukaista avointa menettelyä. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat tarjoajat voivat tehdä tarjouksen. Hankintailmoituksen julkaisemisen ja tarjouspyynnön saataville asettamisen jälkeen hankintayksikkö voi lähettää tarjouspyynnön soveliaiksi katsomilleen tarjoajille.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-056498-LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimus on voimassa määräaikaisena yhden (1) vuoden. Sopimuskauden arvioitu alkamisajankohta on 1.1.2027. Sopimuskauden jälkeen sopimus voi jatkua yhden (1) vuoden mittaisella optiolla. Option käyttömahdollisuudesta sovitaan erikseen Tilaajan toimesta vähintään neljä (4) kuukautta ennen mahdollisen option käyttöönottoa 31.8.2027 mennessä. Optiosta sovitaan kunkin sopimuskumppanin kanssa erikseen.