653073-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Betriebsprüfung – Revisionsudbud 2025
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRevisionsudbud 2025
BeschreibungLønmodtagernes Dyrtidsfond (LD Fonde) udbyder hermed en samlet kontrakt om levering af revisionsydelser. Kontrakten omfatter den lovpligtige revision samt erklæringsopgaver og supplerende rådgivning, og gælder for LD Fonde og de til enhver tid eksisterende datterselskaber, herunder Kapitalforeningen LD (KLD). LD Fonde er i henhold til udbudsloven et offentligretligt organ, og udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud i overensstemmelse med reglerne i Udbudsloven, der implementerer Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU. Det betyder, at alle tilbudsgivere, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene og som opfylder de fastsatte egnethedskrav, kan afgive tilbud. Tildelingen vil ske til det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vurderet ud fra det bedste forhold mellem pris og kvalitet. Vurderingen baseres på følgende underkriterier: Organisation og bemanding, Løsningsbeskrivelse samt Pris. Den lovpligtige revision udgør den væsentligste del af de efterspurgte ydelser. Hertil kommer erklæringsopgaver og rådgivning i begrænset omfang. Da LD Fonde har fravalgt intern revision og ikke har et revisionsudvalg i bestyrelsen, skal den valgte revisionspartner kunne levere anbefalinger og informationer via administrationen til bestyrelsen, som man ellers ville forvente fra et revisionsudvalg. Formålet med udbudsprocessen er at indgå kontrakt med én revisionspartner, der kan varetage alle de efterspurgte ydelser i overensstemmelse med gældende dansk lovgivning.
Interne Kennung1079637
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensLD Fonde er i relation til udbudsloven et offentligretligt organ, og udbuddet vil blive udført i overensstemmelse med reglerne herfor. Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud i henhold til Udbudsloven, der implementerer Europa-Parlamentets og Rådets direktiv nr. 2014/24/EU, hvilket betyder, at enhver, der ikke er omfattet af de medtagne udelukkelsesgrunde, og som i øvrigt opfylder de fastsatte egnethedskrav, kan afgive tilbud. Tildelingskriteriet er det økonomisk mest fordelagtige tilbud baseret på det bedste forhold mellem pris og kvalitet, der vurderes ud fra underkriterierne som beskrevet i udbudsbetingelserne, hvortil henvises.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79212000 Betriebsprüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79200000 Dienstleistungen im Bereich Rechnungslegung und -prüfung sowie Steuerwesen, 79210000 Rechnungslegung und -prüfung, 79212100 Buchprüfung, 79212300 Pflichtbetriebsrevision, 79212500 Buchhaltungsprüfung, 79221000 Steuerberatung
5. Los
LosLOT-0000