653192-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Rechnungslegung und -prüfung – Udbud af revisionsydelser 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af revisionsydelser 2026
Beschreibung: Dette udbud vedrører revisionsydelser til TECHCOLLEGE m.fl. Den udbudte kontrakt omfatter følgende enheder: • TECHCOLLEGE • Administrativt indkøbsfællesskab, Indkøbsfællesskab Nord • Administrativt IT-fællesskab, IT Center Nord • Aalborg Tekniske Skoles Kollegium (er under afvikling forventer et afsluttende regnskab for 2026/2027) Leverandøren skal løse følgende opgaver: • Udarbejdelse og revision af årsrapporten for enhver enhed, jf. den til enhver tid gældende bekendtgørelse om revision og tilskudskontrol m.m. ved institutioner for erhvervsrettet uddannelse, almengymnasiale uddannelser og almen voksenuddannelse m.v. o Finansiel og forvaltningsrevision af årsrapporten - herunder udarbejdelse af XBRL fil. o Revision af ordinære kvartalsvise aktivitetsindberetninger (fuldtid, skolepraktik, skolehjem, åben uddannelse, arbejdsmarkedsuddannelser og befordring) inklusive en supplerende indberetning pr. type pr. kvartal og indberetning af momskompensationsordning. o Deltagelse i det bestyrelsesmøde, hvor årsrapporten gennemgås og godkendes. o Sædvanlig rådgivning i forbindelse med revisionen. • Kvartalsvis afgivelse af revisorerklæring til Undervisningsministeriet vedrørende produktionsuddannelse på produktionsskoler • Revisorerklæring for klassekvotient på HTX • Kvartalsvis afgivelse af revisorerklæring til VUC vedrørende FVU/OBU • Revisorerklæringer i forbindelse med projekter (Timepris) • Rådgivning omkring udarbejdelse af ESG-regnskab
Interne Kennung: 50407
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79210000 Rechnungslegung und -prüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79212000 Betriebsprüfung, 79212500 Buchhaltungsprüfung
5. Los
Los: LOT-0000