2. Verfahren
Verfahren
Titel: Wycinka drzew - odcinek 5 budowy linii kolejowej nr 230 oraz fragmentu łącznicy linii kolejowej nr 229 Lębork - Łeba w ramach projektu: "Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino
Beschreibung: 1) Przedmiotem zamówienia są usługi z zakresu pozyskania i zrywki drewna, obejmujące ścinkę, wyróbkę sortymentów oraz wycinkę drzew i podszytów. Prace realizowane będą na terenie Nadleśnictwa Lębork w związku z budową linii kolejowej nr 230 Wejherowo – Steknica odcinek 5 Słajszewo Elektrowni – Steknica w km od 50+373 do 65+171 wraz z fragmentem łącznicy do linii kolejowej nr 229 na odcinku Lębork – Łeba (od km proj. 1+950 do km. proj. 3+061), w ramach projektu: „Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino”. Inwestycja realizowana jest na podstawie ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 1234 ze zm.)”. Wycinka odbywa się na podstawie decyzji Wojewody Pomorskiego znak nr WI-V.747.1.29.2025.JP z dnia 18 czerwca 2026 r. 2) Zamawiający informuje, że niniejsze postępowanie stanowi część większego zamierzenia inwestycyjnego obejmującego sukcesywną wycinkę drzew i krzewów niezbędną do realizacji inwestycji pn. „Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo–Kopalino” na gruntach pozostających w zarządzie Nadleśnictwa Lębork. Działając na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania. Poszczególne części odpowiadają odrębnym odcinkom i zakresom prac przewidzianym do realizacji w ramach przedsięwzięcia. Wartość niniejszego zamówienia została ustalona z uwzględnieniem łącznej wartości wszystkich części zamówienia przewidzianych do udzielenia w ramach wskazanego przedsięwzięcia. W konsekwencji wybór trybu postępowania oraz obowiązków publikacyjnych został dokonany na podstawie łącznej wartości wszystkich części zamówienia, zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych dotyczącymi szacowania wartości zamówień udzielanych w częściach. Łączna wartość wszystkich części zamówienia przekracza próg unijny właściwy dla zamówień na usługi, wobec czego niniejsze postępowanie prowadzone jest zgodnie z zasadami przewidzianymi dla zamówień o wartości równej lub przekraczającej progi unijne. Zamawiający wskazuje, że udzielenie zamówień w odrębnych postępowaniach wynikało ze względów organizacyjnych i technicznych związanych z realizacją inwestycji, a nie w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych właściwych dla zamówień o wartości przekraczającej progi unijne. Zamawiający wskazuje ponadto, że poszczególne części przedsięwzięcia objęte są odrębnymi decyzjami o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, wydawanymi w różnych terminach. W dacie szacowania wartości wcześniej realizowanych zamówień Zamawiający nie dysponował kompletnymi danymi dotyczącymi lokalizacji, zakresu rzeczowego oraz ilości drzewostanu przeznaczonego do wycinki dla wszystkich odcinków inwestycji. Szczegółowe określenie zakresu prac dla poszczególnych części przedsięwzięcia było możliwe dopiero po wydaniu właściwych decyzji administracyjnych i uzyskaniu danych umożliwiających rzetelne oszacowanie zakresu zamówień. 3) Zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia obejmuje sumaryczne ilości prac polegających na pozyskaniu (ścince i wyróbce sortymentów) oraz zrywce drewna, a także wycince podszytów. Szczegółowy opis ilościowy i asortymentowy prac zawarty jest w Załączniku nr 2 do SWZ (Opis przedmiotu zamówienia), który zawiera: - planowany rozmiar prac; - odległość zrywki; - wykaz wydzieleń z zaplanowaną wycinką drzew i wyrobieniem sortymentów oraz zaplanowaną wycinką podszytów (mapa 1, mapa 2, mapa 3) 4) Zakresy rzeczowe zestawione w załącznikach wchodzących w skład Załącznika nr 2 mają charakter szacunkowy. 5) Standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia określa Załącznik nr 3 do SWZ – Opis standardu technologii wykonawstwa prac. Określony w Załączniku nr 3 do SWZ szczegółowy opis standardu technologii wykonywania poszczególnych prac (czynności) stanowi podstawę określenia wymagań jakościowych odnoszących się do elementów składających się na przedmiot zamówienia (Załącznik nr 2 do SWZ). Jeżeli czynność opisana w ww. załącznikach nie została przewidziana w opisie przedmiotu zamówienia (Załącznik nr 2 do SWZ), to w tym zakresie postanowień Załącznika nr 3 do SWZ nie stosuje się. 6) Opisy kodów czynności opisujących poszczególne prace (czynności) wchodzące w skład przedmiotu zamówienia zostały opisane w Załączniku nr 3 do SWZ. 7) Opis zasad procedury dokonywania odbiorów prac został zawarty w Załączniku nr 3 do SWZ. 8) Przedmiot zamówienia nie został podzielony na części. Z uwagi na specyfikę zadania oraz pilną konieczność (wynikająca z krótkiego terminu wykonania narzuconego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrum Realizacji Inwestycji Region Północny) realizacji zadania nie dokonano jego podziału na części. Podział zadania mógłby skutkować, w przypadku braku rozstrzygnięcia jednej części, brakiem możliwości i dotrzymania terminu realizacji całego zadania, które należy traktować kompleksowo. Zakres prac całego zadania dedykowany jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Podział zamówienia na części mógłby skutkować koniecznością równoczesnego koordynowania kilku wykonawców na tym samym obszarze robót, zwiększałby ryzyko kolizji organizacyjnych, utrudniał zapewnienie bezpieczeństwa pracy i mógłby zagrozić terminowej realizacji inwestycji. Zamawiający informuje jednocześnie, że niniejsze postępowanie stanowi jedną z części większego zamierzenia inwestycyjnego, o którym mowa w pkt 3.1 ppkt 2 SWZ. Natomiast zakres objęty niniejszym postępowaniem, z przyczyn organizacyjnych, technicznych i terminowych, nie został dodatkowo podzielony na części. 9) Miejscem realizacji przedmiotu zamówienia będzie obszar administracyjny Nadleśnictwa Lębork, leśnictwa: Ulinia, Strzeszewo, Szczenurze.
Vorherige Bekanntmachung: 475105-2026
Interne Kennung: ZG.270.57.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający wyznacza termin składania ofert zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy Pzp. Uzasadnienie skrócenia terminu składania ofert wystąpienia pilnej potrzeby udzielenia zamówienia, wynikającej z konieczności zapewnienia sprawnej i terminowej realizacji inwestycji celu publicznego pn. „Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo–Kopalino”. Przedmiotowe zamówienie stanowi element przedsięwzięcia pn. „Budowa linii kolejowej nr 230 Wejherowo–Steknica w km od 50+373 do 65+171 wraz z fragmentem łącznicy do linii kolejowej nr 229 Lębork–Łeba od km proj. 1+950 do km proj. 3+061”, będącego częścią infrastruktury niezbędnej do obsługi strategicznej inwestycji państwowej związanej z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Wojewoda Pomorski wydał dla przedmiotowego przedsięwzięcia decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej nr WI V.747.1.29.2025.JP, opatrzoną rygorem natychmiastowej wykonalności. Uzyskanie tej decyzji umożliwia niezwłoczne rozpoczęcie realizacji robót i działań przygotowawczych. Powstała w ten sposób konieczność bezzwłocznego podjęcia działań wykonawczych ma charakter obiektywny i wynika z okoliczności niezależnych od Zamawiającego. Zamawiający podkreśla, że inwestycja posiada szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz realizacji strategicznych celów publicznych. Każde opóźnienie w wyborze wykonawcy skutkuje przesunięciem kolejnych etapów procesu inwestycyjnego i może negatywnie wpływać na terminową realizację przedsięwzięcia, dla którego zapewniono określone ramy organizacyjne i finansowe. Zachowanie standardowego terminu składania ofert mogłoby skutkować nieuzasadnionym wydłużeniem procedury i zagrozić realizacji przedsięwzięcia zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jednocześnie skrócony termin składania ofert nie ogranicza konkurencji ani możliwości przygotowania rzetelnych ofert przez wykonawców. Od dnia publikacji ogłoszenia Zamawiający zapewni nieograniczony, pełny i bezpośredni dostęp do kompletnej dokumentacji postępowania. Przedmiot zamówienia obejmuje specjalistyczne usługi związane z wycinką drzew, realizowane przez profesjonalne podmioty funkcjonujące na rynku. Zakres prac jest jednoznacznie opisany, a dokumentacja zawiera wszystkie informacje niezbędne do sporządzenia kalkulacji ceny i przygotowania oferty. W konsekwencji skrócony termin składania ofert pozostaje proporcjonalny do charakteru i zakresu zamówienia oraz zapewnia zachowanie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77210000 Holzgewinnung, 77211100 Holzfällung, 77211200 Transport von Stämmen im und aus dem Wald, 77211400 Fällen von Bäumen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Wycinka drzew - odcinek 5 budowy linii kolejowej nr 230 oraz fragmentu łącznicy linii kolejowej nr 229 Lębork - Łeba w ramach projektu: "Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino"
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający przewiduje opcje.